Oko (2008)

35%
Všechny ty americké remaky japonských filmů jsem ještě neviděl, tak se k nim sem tam vracím.

Oko

The Eye

USA, Kanada, 2008, 98 minut

 

Režie: David Moreau a Xavier Palud

Scénář: Sebastian Gutierrez podle scénáře Yuet-Jana Huie, Oxide Pang Chuna a Dannyho Panga

Hrají:

Jessica Alba (Sydney Wells)

Alessandro Nivola (Dr. Paul Faulkner)

Parker Posey (Helen Wells)

Rade Serbedzija (Simon McCullough)

 

Přiznám se, že jsem původní film ještě neviděl, ale chystám se na něj. Byl jsem zvědavý, jak se něco hongkongsko-singapurského podařilo převést do amerického filmu. No, asi na začátek můžu říct, že se to zase tolik nepovedlo, protože primárně příběh je to první, co tady moc nefunguje. Jako kdyby kluk ze „Šestého smyslu“ oslepnul a potřeboval na operaci očí, aby skutečně mohl vidět mrtvé.

 Fidly, fidly, fidly.

Vidět mrtvé anebo to, jak lidé umírají, to je základem tohoto snímku, kde je hlavní postavou nadaná houslistka, která má jediný velký problém – je slepá. Nelíbí se jí, že je slepá a chce to změnit. Dojde si na operaci, kde jí transplantují nové oči. Operace se podaří a Sydney začne vidět, ale podle všeho vidí trochu víc věcí, než by normální člověk měl vidět. Tohle jí nedá spát, protože se dějí ještě další divné věci. Všichni kolem si myslí, že se zbláznila, ale ona jim dokáže, že to tak vůbec není.

 V hororu je lepší se raději neotáčet.

Vydává se pátrat po tom, čí oči to vlastně dostala, protože má pocit, že to je jediný způsob, jak zjistit, co se to s ní děje. Samozřejmě, že to je jediný způsob, protože jedině ten jí dokáže vysvětlit, proč vídá mrtvé lidi. V tomhle směru to není nijak originální, ale co mě více překvapuje, to je skutečnost, že zde naprosto chybí emoce a já jsem se do filmu nedokázal nijak dostat a sžít se s postavami.

 Taky se bojíte, co uvidíte v zrcadle?

Jessica Alba je celkem fajn hlavní postava, ale ani ona mě nepřiměla, abych s ní soucítil, abych se do ní vžil. Horor Oko je v americkém podání vlastně jenom tajemný detektivní příběh, kde se jedna žena snaží zjistit, proč očima vidí něco, co nikdo jiný nevidí. Snaží se pochopit, co znamená vzkaz ze záhrobí. Ano, je to skutečně podobné „Šestému smyslu“, i když nemá smysl čekat nějaký skvělý twist jako v legendárním M. Night Shyamalanově filmu.

 Jak říkám, radši se ani neotáčet.

Oko je klasickou ukázkou toho, co to znamená americký remake. Je to vzít něco zajímavého, udělat z toho něco amerického a vlastně se tak postarat o to, aby to zajímavé přestalo být. Film je jen propojením „Šestého smyslu“ a „Nezvratného osudu“, kde se závěr strašně moc snaží o to, abyste s postavami soucítili, ale vy spíš doufáte, že všichni vyletí do vzduchu.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář