Pád do tmy 2 (2009)

45%
Pokračování tak trochu vykrádá první film, ale sem tam se vrátí ta tísnivá atmosféra.

Pád do tmy 2

The Descent: Part 2

Velká Británie, 2009, 94 minut

 

Režie: Jon Harris

Scénář: James McCarthy, J Blakeson a James Watkins podle postav Neila Marshalla

Hrají:

Michael J. Reynolds (Ed Oswald)

Shauna Macdonald (Sarah Carter)

Jessika Williams (Susanne Small)

Douglas Hodge (Dan)

 

Pád do tmy byl film, který rozhodně zaujal a dokonce byl zařazen i do knihy „101 hororů, které musíte vidět, než zemřete“. Já jsem z něj, pravda, až tak moc odvařený nebyl, ale přece jen je nutné tomu filmu přiznat kvality, a to především ve smyslu vyobrazení skvělé hororové atmosféry. V těch jeskyních budete mít skutečně pocit, že na vás všechno padá a že nemůžete ven. A pak se k tomu přidá ještě něco dalšího.

 Si myslíš, že se tě budu bát?

Film „Pád do tmy 2“ začíná v podstatě tam, kde první film skončil. Sarah je jedinou přeživší, která se dostala z jeskyně ven. Je v nemocnici a nic si nepamatuje. Tohle se policii moc nelíbí, protože ta by docela ráda věděla, co se stalo s ostatními, s nimiž Sarah do podzemí vstoupila. A tak – celkem logicky – musí dojít k tomu, že se Sarah do podzemí vrátí, aniž by sama věděla, co ji tam vlastně čeká. A ona si vzpomene, to je jasné.

 Sprcha bodne.

Tahle úvodní zápletka mi přijde jako násilný konstrukt, jak Sarah dostat ještě jednou do podzemí, ale co si budeme povídat, když se tam vrátí a s ní se dole objeví další postavy, je to pořád docela dobré, pořád je zde ona silná atmosféra, která vás donutí se ošívat, a vy budete vědět, že tam dole skutečně může čekat cokoli a také to tam čeká. Tady už se ale vytrácí moment překvapení a vy víte, k čemu dojde.

 Hlavně nespadnout.

Když se děj přenese do jeskyní, je to trochu lepší než úvod, který jste museli sledovat, ale na druhou stranu si uvědomíte, že tohle je opravdu hlavně kopírování původního filmu, kdy je celkem velký důraz kladen na to, aby to bylo hodně brutální a místy skutečně hnusné. V tomhle ohledu se tvůrcům daří a krysa vylézající z úst je hodně dobrý začátek. Jenže se prostě většinu času nezbavíte pocitu, že už jste to viděli.

 Tak žádný krasavec to není.

Snímek „Pád do tmy 2“ se snaží o celkem dobré finále a je vidět, že Jon Harris chtěl něco památného, něco, co bude vypadat dobře a bude to v duchu velkého hollywoodského obětování se. Tohle se celkem povedlo a ten závěr je snesitelný, má epickou šíři a je pak zabit klasickým hororovým koncem, nad kterým asi jen povzdechnete, ale možná ho také přivítáte s tím, že tak to asi mělo být.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (gore, příšery)


Přidat komentář