Paranormal Activity 4 (2012)

25%
Po dobré "Paranormal Activity 3" přišla rána pod pás v podobě čtvrtého dílu, který celou sérii degraduje na zbytečnou.

 

Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

USA, 2012, 88 minut

 

Režie: Henry Joost a Ariel Schulman

Scénář: Christopher Landon a Chad Feehan

Hrají:

Katie Featherston (Katie)

Kathryn Newton (Alex)

Matt Shively (Ben)

Sprague Grayden (Kristi)

 

Je to jen o něco málo víc než jeden rok, co jsem psal nadšenou recenzi na třetí díl série „Paranormal Activity“. Paranormal Activity 3 mě nadchlo tím, že se zde původní příběh rozvíjel v prequelu, kde jsme se dověděli vše důležité. Pochopili jsme, kde se vlastně vzal duch/démon, nebo co to vlastně je, co celou dobu dělá po různých domech pořádný bordel. Mytologie se zde rozvíjela a navíc bylo dosaženo strachu i dalšími elementy, nikoli jen původní gradací. Bohužel po „Paranormal Activity 4“ už nemůžu být obhájcem série, která zase neměla tak daleko, aby se zvrhla.

Naše hlavní hrdinka.

Nejprve k tomu, co zůstalo stejné. Stejný je scénárista, kterým je Christopher Landon. Ten převzal žezlo po Orenu Pelim, který s celým nápadem přišel. Landon dělal scénáře pro Paranormal Activity 2 i Paranormal Activity 3, tentokrát scénář napsal podle příběhu, který stvořil Chad Feehan. Že by tohle byl kámen úrazu? Feehan má za sebou zatím jenom nepříliš výrazný horor „Beneath the Dark“, který je jeho vyloženě autorským dílem. Neodhalíme, kdo měl ve skutečnosti na scénář větší vliv, ale co rozhodně zarazí, to je skutečnost, že režisérská stolička, vlastně stoličky, zůstaly těm samým lidem, co natočili Paranormal Activity 3.

Asi ta nejpovedenější scéna.

Joost a Schulman u Paranormal Activity 3 odvedli dobrou práci, alespoň v rámci série. Paranormal Activity 2 bylo jen kopií „Paranormal Activity“, ale trojka přece jen příběh posunula trochu dál, dokázala nás vyděsit jinými věcmi. Co se tedy stalo? „Paranormal Activity 4“ tak dobře rozhodně nefunguje. Je to stejné jako všechny předchozí díly. Nic než snaha diváka děsit naprosto tím samým, co fungovalo u předchozích filmů. Není zde žádná invence, což skutečně děsí. Jak bude vypadat pětka? Stejně? A šestka? Také to samé? Jestli ano, tak ať to raději skončí tímhle filmem, který je jen parazitem, co se snaží z diváků vycucat peníze za to, co už viděli.

Myslí si, že jí pomůže...

Já vím, že si řeknete, že taková jsou všechna pokračování, ale dle mého názoru je možné točit pokračování ne jen proto, aby si studia naplnila kapsy, ale také proto, aby si divák užil něco alespoň trochu nového. Šli jste na filmy „Temný rytíř“ a „Temný rytíř povstal“ proto, že to byla pokračování dobré značky? Určitě, ale navíc jste k tomu dostali neskutečně dobré filmy, které nechtějí jen diváka oškubat. „Paranormal Activity 4“ takový není. Hodinu a půl čekáte na finále, kde je prostor pro to, aby se stalo něco nového, něco, co výrazně zahýbe dějem. Jenže tady to jednoduše nedostanete. Film je po obsahové stránce prázdný. To, co třetí díl naznačil, to je tady zopakováno, a nám nezbývá, než se „těšit“ na díl pátý, kde nám tvůrci určitě řeknou víc. Mimochodem horor s názvem „Paranormal Activity 5“ je připraven na premiéru v roce 2013.

Kdopak to stojí ve dveřích?

Je trochu zvláštní, jak se pořád podivuji nad tím, že americké filmy kašlou na originalitu a diváka a prostě se jen kopírují navzájem anebo jsou remakovány. Jenže tohle je hodně špatně. Když jsem byl na „Paranormal Activity 4“ v kině, byli tam se mnou všehovšudy tři další lidé. Dobře, bylo to již pár dní po premiéře a film se promítal několikrát za den, navíc v Americe si na sebe zase krásně vydělal, ale jestli bude série takhle pokračovat, tak jí přeji co nejvíce prázdných sálů, aby už konečně mohla s klidem skončit. Oren Peli už stejně nebude muset nikdy živořit.

 

Hodnocení: 25%

Hororové filmy (duchové, děti, found footage)


Přidat komentář