Paranormal Activity 3 (2011)

70%
Potřetí a stále stejně, jenže přece jen v lepším provedení než podruhé. "Paranormal Activity 3" si vysloužilo spíše chválu a myslím, že naprosto právem. Je to horor, na který zase jednou stojí za to jít do kina.

 

Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

USA, 2011, 85 minut

 

Režie: Henry Joost a Ariel Schulman

Scénář: Christopher B. Landon na základě postav Orena Peliho

Hrají:

Christopher Nicholas Smith (Dennis)

Lauren Bittner (Julie)

Chloe Csengery (Malá Katie)

Jessica Tyler Brown (Malá Kristi)

 

Do „Paranormal Activity 3“ jsem nevkládal příliš velká očekávání. „Paranormal Activity“ zaujalo, „Paranormal Activity 2“ bylo jen kopií toho samého, kde se navíc vyskytlo dítě a také pes. Jinak ale nic zajímavého. Trochu jsme se dostali hlouběji do příběhu a zjistili jsme, že paranormální aktivita je spojená s postavou Katie. O to více mě překvapilo, že i po třetí to může fungovat, i když je princip pořád stejný a nemůže nás doslova ničím překvapit. Ne, od „Paranormal Activity 3“ dostanete přesně to, co od série očekáváte, ale díky většímu zapojení dětí, díky skutečně povedeným scénám, nejistotě toho, kdy přijde lekačka a tomu, že poznáváme, co se vlastně stalo a jak to celé vzniklo, je třetí díl více jak skousnutelný.

 

Obrázek, na kterém je prostě něco špatně.

Jestli si chcete „Paranormal Activity 3“ užít, jděte na něj do kina. Je to prostě něco jiného, než když se na něj budete dívat na malém monitoru doma. I když vás bude sžírat strach z toho, že zbytečně vyhodíte peníze, myslím si, že kino vám v tomhle případě dá zážitek, který jinak nedostanete. „Paranormal Activity 3“ plátno sluší, stejně jako mu sluší zaplněné hlediště. Ne, nadarmo se jedná o horor, který měl nejúspěšnější otevírací víkend v USA. Nejen v tomto roce, ale vůbec za celou filmovou historii. Lidé mají sérii rádi, lidé se chtějí bát. A tak jim Joost a Schulman naservírovali to, co chtějí, navíc s umem a pochopením toho, co je děsivé, co má být odlehčené a kdy skutečně zatlačit na pilu.

 

Všechno vždycky začíná tak nějak nevinně.

V úvodu filmu se setkáváme se starými známými Katie a Kristi a dovídáme se, že v Kristiině domě byly uschovány kazety, které kdysi natáčel jejich nevlastní otec Dennis. Během událostí z Paranormal Activity 2 byly kazety ztraceny, ale nakonec se zase našly. A my je můžeme v rámci „Paranormal Activity 3“ sledovat. Dennis a Julie si žijí klidný život, Chris poměrně zapadl do rodiny, dívky jej milují, jen tchýně k němu má určité výhrady. Ale tak která tchýně nemá? Život si plyne v poklidu, jenže mladší Kristi se začne zmiňovat o svém imaginárním kamarádovi Tobym. Z imaginárního kamaráda se stává někdo, jehož přítomnost je až příliš patrná.

 

Spí jako dva andílci.

Ještě že se Dennis s Julií rozhodli, že si natočí milování na kameru. Sice došlo k zemětřesení, ale na kameře se navíc objevila silueta, která by tam rozhodně být neměla. Silueta ducha. Ale tohle je samozřejmě jen začátek. Dennis po domě rozestaví kamery a události se začínají stupňovat až do závěru, který není tak úplně očekávaný. Hlavně v tom smyslu, jak se zachovají jednotlivé postavy, a kde je podstata celého strašení. A legenda o Bloody Mary? To je jen třešnička na dortu.

 

Ale žádní andílci to nejsou.

Závěr považuji za malinko slabší, hlavně proto, že to poslední leknutí je stejné jako vždycky. Končí tak jednička, končí tak dvojka. Asi není možné vymyslet cokoli lepšího, budiž. Zase to tak nevadí, protože film v ostatních ohledech nadchne. U mě se to podařilo a já jsem jen zvědavý, jaké bude pokračování, o kterém se začalo mluvit hned druhý den po premiéře. Osobně ale považuji třetí díl za nejlepší ze všech tří doposud natočených.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (duchové, mučení, děti, found footage)


Přidat komentář