Paranormal Activity 2 (2010)

40%
Zabřednout podruhé do stejných vod se jeví jako hloupost. A co si budeme nalhávat, "Paranormal Activity 2" je zabřednutím do stejných vod. Vod, které rozčeřila jednička. Dvojka se snaží čeření jen udržet, ale to i přes snahu oslabuje.

 

Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

USA, 2010, 91 minut

 

Režie: Tod Williams

Scénář: Christopher B. Landon, Tom Pabst a Michael R. Perry

Hrají:

Brian Boland (Daniel Rey)

Molly Ephraim (Ali Rey)

Katie Featherston (Katie)

William Juan Prieto (Hunter Rey)

 

            Rovnou přiznám, a už jsem to tu i zmiňoval, že „Paranormal Activity“ mě dostalo a film se mi líbil. A tak ani vlastně nevím, proč jsem se na dvojku dostal až tak pozdě. Viděl jsem jí dlouho po tom, co šla v kinech. Měl jsem možná trochu strach. Ani ne tak z toho, že by mě film vyděsil, i když jedničce se to v kinech dařilo obstojně. Spíš jsem měl strach z toho, že už neuvidím nic zajímavého, ale něco, co jen parazituje na prvním díle a snaží se z nápadu vytřískat maximum. No, nebudeme si nic nalhávat, moje obava se ukázala právoplatnou.

Doma je zatím klídek.

            První díl byl o tom, jak v jednom domě strašilo a duch byl očividně upoután k dívce, která zde bydlela. Duch... No, možná spíš démon. Viděli jsme, jak si to démon vyřídil s mužem. Takže o čem by měla být dvojka? Nejedná se o sequel, ale o prequel a my zjišťujeme, jaké události vedly k tomu, co se stalo v jedničce. Film si hraje s možnostmi dokumentu a vkládá nám do obrazu různé texty o tom, jaký čas je, o jaký den se jedná, a případně i to, za jak dlouho Micah – to je ten chlap z jedničky – umře. Film tak dál pokračuje v duchu, který byl nastolený jedničkou, ale do jisté míry si z toho utahuje, to by bylo docela fajn. Jenže o čem film opravdu je?

Ohořelá fotka zračí nebezpečí.

            „Paranormal Activity 2“ je o tom samém, o čem je „Paranormal Activity“. Sledujeme skupinku lidí, která zjišťuje, že v jejich domě není něco v pořádku. Líbí se mi, jak v Americe má každý dům. Ani se nedivím, že krize začala právě na jejich hypotékách. Nic, to je jedno. Dům potřebujeme především proto, že je větší než byt, a navíc tu nejsou nějací další lidé v blízkosti, o které bychom se museli starat. I když je pravda, že absence sousedů je až zvláštní. Ale budiž. Problém je opravdu v tom, že film nepředvádí nic, co bychom už neviděli. Ale zopakujme si pravidla, která stanovil Vřískot 2 pro pokračování:

Dejte tam dítě a publikum se strachy zblázní.

            1) Počet mrtvých je vždy vyšší.

            2) Záběry vraždění jsou propracovanější a krvavější.

            3) Nikdy za žádných okolností nepředpokládat, že je vrah mrtvý.

 

            Až na to, že tu máme démona, v podstatě všechno sedí. I té krve je tu více, hlavně proto, že krev se v prvním díle neobjevila vůbec. Žádné krvetrysky samozřejmě, ale i tak nějakou tu skvrnu zahlédneme. Naprosto platí, že počet mrtvých je vyšší. V jedničce to byl jen jeden, a to jsme si ani nemohli být jisti. V případě dvojky už vymírá skoro celá rodina, navíc si připomeneme, jak to vlastně bylo na konci jedničky. Jenže je tu jeden problém. Všechno umírání se děje na konci, rychle a nijak propracovaně – v tomhle směru bylo pravidlo porušeno.

Démon na scéně.

            „Paranormal Activity 2“ nepřináší naprosto nic nového. Funguje na stejném principu, přináší nám naprosto stejné budování atmosféry a strachu jako jednička, končí stejně jako jednička, jen k tomu ještě přidali psa a dítě, aby to už v traileru mělo ten správný náboj. Mně osobně to nestačí. Kdybych viděl dvojku jako první, bylo by to fajn, ale když ji vidím jako pokračování, je to prostě jen kopie jedničky, nic jiného, nic nového. A podle toho také hodnocení, které je na takové úrovni hlavně proto, že ta atmosféra se mi líbí. Ale jestli tohle stejné budu muset sledovat i potřetí, půjdu tak maximálně na 20%.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (duchové, mučení, děti, found footage)


Přidat komentář