Pátek třináctého 5 (1985)

50%
Tommy je zpátky a s ním samozřejmě i Jason Voorhees a jeho vražedné sklony.

Pátek třináctého 5

Friday the 13th: A New Beginning

USA, 1985, 92 minut

 

Režie: Danny Steinmann

Scénář: Martin Kitrosser, David Cohen a Danny Steinmann podle postav Victora Millera

Hrají:

Melanie Kinnaman (Pam Roberts)

John Shepherd (Tommy Jarvis)

Shavar Ross (Reggie)

Richard Young (Matthew Letter)

 

Jason je mrtvý, ať žije Jason. Po filmu Pátek třináctého 4 to vypadalo, že už je s Jasonem konec a že malý Tommy vyřešil problém, který se nepodařilo vyřešit jiným, dospělým hrdinům. Jenže v hororových sériích je všechno jinak, a i když měl čtvrtý díl podtitul „Poslední kapitola“, hned díl následující může mít klidně podtitul „Nový začátek“. A tak je hned jasné, že to s tím Jasonovým úmrtím nebude tak horké a že se zase objeví na scéně i s mačetou. Nebo něčím jiným.

 Tyhle účesy teď letí.

Hned v úvodní scéně vidíme něco jako jeho znovuzrození, kterého je svědkem právě malý Tommy. Střih nám dává vědět, že by to klidně mohl být jen sen, který se Tommymu zdál, protože Tommy už je dneska velký kluk, jen to v hlavě nemá úplně v pořádku, protože setkání s Jasonem, to z jeho dětských let, ho zanechalo ve stavu, kdy příliš nevnímá svět kolem sebe. A tak je převezen do zařízení, kde jsou i další podobně postižení lidi. Jedná se vlastně o takovou farmu, kde jsou schopni se o sebe postarat sami.

 Prostě krása.

To, proč se tam objevuje Jason, je vysvětleno snad jen tím, že je tam Tommy, a tak chce Jason dokončit to, co začal v předchozím filmu. Snaží se zabít všechny, kteří se s ním dostali do kontaktu. Čistý štít je čistý štít. A tak se maskovanému zabijákovi dostávají pod ruku všichni místní blázni a sem tam i někdo další, kdo se na farmě ocitne. Že to bude masakr, to je jasné už od začátku.

 Proč nic nevidím?!

Oproti předchozímu filmu je zde vidět, že tu byla alespoň nějaká snaha o dějový posun, i když se nejedná o posun zásadní. Dochází k tomu, že se zde objevují nové postavy, především, zajímavá je pak návaznost v postavě Tommyho, který není jen bláznem, jenž vyplňuje děj, ale točí se kolem něj celá zápletka a buduje se kolem něho mytologie. Jason tak získává ještě hlubší podstatu a stává se skutečně ikonickou legendou.

 Už jsou tady!

„Pátek třináctého 5“ není nijak zásadním vytržením z doposud nastolené kvality, ale právě rozvoj mytologie celkem zajímavým, ač předvídatelným směrem, je něco, co z tohoto filmu dělá přece jenom o něco zajímavější zážitek, než jakým byl třeba snímek předchozí. Tenhle díl jsem si celkem užil, a nutno říct, že i díky ženské nahotě, která je zde celkem častá, navíc stojí za to. Někdy se musíte spokojit i s podobnými scénami.

 

Hodnocení: 50 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Z pochopitelných důvodů hodně lidí nemá tenhle díl příliš v lásce, ale on tak zlý není. NĚCO tam sice chybí, ale na kvalitu filmu samotného to až takový vliv nemá, efekty i nahotiny standard série, a závěr byl docela překvapivý. Postavu Tommyho jsem sice nemusel ani v jednom dílu, ale tak všichni ví že on není ta postava na které tahle série stojí. Hrozně mi ale vadila ta rodina buranů, která mě neskutečným způsobem iritovala pokaždé když se objevila na scéně. Ještě že bylo dopředu jasné jak skončí :)
Adam Peňáz 28.09.2016 13:45:33 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, survival, vrazi)


Číst komentáře