Pátek třináctého 8 (1989)

40%
Jason se už nudil, tak si udělal výlet lodí rovnou do New Yorku.

Pátek třináctého 8

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

USA, Kanada, 1989, 100 minut

 

Režie: Rob Hedden

Scénář: Rob Hedden podle postav Victora Millera

Hrají:

Kane Hodder (Jason Voorhees)

Jensen Daggett (Rennie Wickham)

Barbara Bingham (Colleen Van Deusen)

Alex Diakun (Deck Hand)

 

Minule jsem se o něm nezmínil, tak musím tuto chybu napravit dnes. Ve snímku Pátek třináctého 7 se totiž poprvé v roli Jasona Voorheese objevuje Kane Hodder, což je jeho asi nejslavnější představitel, protože maskovaného zabijáka si zahrál v sedmé, osmém, devátém a nakonec i desátém dílu. Je to chlap jak hora, který si na sérii udělal trochu jméno a teď je pro fanoušky celkem vyhledávanou hororovou a béčkovou ikonou. Kromě série „Pátek třináctého“ se objevil v zásadní roli v sérii „Hatchet“ a v různých pokračováních dalších béčkových kusů.

 Plnou parou vpřed.

Na Jasonovi samozřejmě stojí celá série a Hodderův Jason je stejně nemluvný jako ti předchozí, i když snad budete mít pocit, že je takový namakanější. Ve skutečnosti měří herec 189 centimetrů – myslel jsem si, že bude trochu větší. Proporce ale dostatečně stačí, aby Jason děsil – a hlavně vraždil – lidi na výletní lodi a také v New Yorku. Právě tam se totiž spolu s „nevinnými“ oběťmi vydává.

 Nikdy nezůstávejte zády k žádnému okénku.

To, jak je znovu resuscitován k životu, je celkem zábavné, ale musíte pro to mít pochopení. Elektřina prostě zvládne hodně. Stačí to k tomu, aby se Jason probral a nalodil se na loď, která se studenty míří na poznávací výlet právě do jednoho z největších měst na světě. Lehce se seznámíme s postavami a jejich problémy, načrtnuty jsou celkem dobře, i když pro jejich přežití to nebude mít moc valný význam. Navíc je na první pohled jasné, kdo z přítomných přežije a kdo se bude muset smířit s rolí zabitého.

 Hlavně mít oči i vzadu.

Filmu „Pátek třináctého 8“ trochu pomáhá, že je zde jiné prostředí než v předchozích filmech. Opouštíme venkovskou chatu a obecně lesy, abychom se nejprve podívali na výletní loď, kde si nikdo moc nevšimne, že lidé umírají, a pak si zkusíme, jak by Jason vypadal v New Yorku. A tam mu to celkem sluší. Bohužel to je opravdu to jediné, co film přináší, když tedy odhlédneme od celkem dlouhé stopáže, kde se tvůrci neustále snaží o to, aby se alespoň trochu něco dělo.

 Že by byli na souši v bezpečí?

„Pátek třináctého 8“ není zásadně dobrým dílem série, spíše se řadí k podprůměru, což je dáno hlavně tím, že není tak nový, jak se na první pohled tváří. Problém vidím i v tom, že gore už je ve srovnání s prvním a druhým dílem skutečně velmi špatné a více méně zde chybí. V tomhle směru zde není v podstatě žádná variabilita a film se utápí ve vraždách, které místy zavánějí originalitou, ale jejich provedení je jednoduše degraduje na obyčejné odškrtávání jmen.

 

Hodnocení: 40 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Mě se osmička docela líbila, nepatří k nejlepším, ale ani nejhorším dílům série. S tím oživením Jasona nemám vůbec žádný problém, po vzkříšení v šestce už to nepřekvapí a hlavně na rozdíl od devítky se tady tvůrci alespoň obtěžují vysvětlit jakto, že Jason stále 'žije'. Je fakt že krvavé to už moc není, holt cenzura si v té době vybrala svou daň, ale některé obzvlášť vypečené mordy jako zabití kytarou nebo ten 'box' na střeše mi to docela vynahrazují. Level zábavnosti tu celou dobu běží docela vysoko, zamrzí vlastně jen že celou první hodinu se nehneme z lodi a Jasona ve městě si moc neužijeme. Ne že by to na té lodi bylo špatné, ale od názvu filmu jsem čekal více času v 'civilizaci'. Kiksů by se našlo víc, třeba jak to je s tím Jasonovým strachem z vody když si tady plave z lodi na břeh Manhattanu jakoby nic, ten konflikt mezi ním a hlavní hrdinkou vycucaný z prstu nebo slabší závěr, napříč...
Adam Peňáz 28.09.2016 12:47:33 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
...napříč tomu mě po celou stopáž film bavil, změna prostředí nebyla na škodu, takže ho pořád řadím ktomu lepšímu co série Pátek 13 nabídla.
Adam Peňáz 28.09.2016 12:50:18 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, survival, vrazi)


Číst komentáře