Phenomena (1985)

65%
Dario Argento je pro mě osobně jedním z největších italských režisérů - v žánru určitě - a "Phenomena" je jen důkazem toho, že měl na různá témata.

 

Phenomena

Phenomena

Itálie, 1985, 110 minut

 

Režie: Dario Argento

Scénář: Dario Argento a Franco Ferrini

Hrají:

Jennifer Connelly (Jennifer Corvino)

Daria Nicolodi (Frau Brückner)

Patrick Bauchau (Inspektor Rudolf Geiger)

Donald Pleasence (Profesor John McGregor)

 

Dario Argento je můj oblíbenec. Jeho filmy „Tmavě červená“ a Suspiria mi vyrazily dech, ale byla to především „Tmavě červená“, která na mém osobním žebříčku hororů stojí hodně vysoko. Je to proto, že ten film byl velmi chytrý, propracovaný, brutální a hlavně mel skvělou zvukovou stránku. Stejně tak je tomu i v případě filmu „Phenomena“, kdy se o hudbu opět postarala skupina Goblin, která k Argentovi prostě sedí. Jejich progresivní rock je ve spojení s giallo žánrem prostě dokonalý, posouvá jej do jiné úrovně.

Klid, ona je úplně normální.

Stejně jako v jiných jeho filmech, ale vůbec v žánrových kouscích, jsme již na začátku svědky smrti, která není právě příjemná, je drsná a bohužel trikově také zmršená, což mě u Argenta docela mrzí. Ale jsme vtaženi do děje a sami sebe se ptáme, proč ta dívka zemřela? Mělo to nějaký hlubší smysl? Samozřejmě, že se odpovědi nedovíme hned, ale pěkně se seznamujeme s hrdinkou Jennifer v podání Jennifer Connelly, která je skutečně mlaďounká. Při uvedení filmu jí bylo teprve patnáct let. Svůj part však zvládla naprosto skvěle a je ozdobou snímku. Dario si vždycky uměl skvěle vybírat svoje hlavní postavy.

Jen si umí povídat s hmyzem.

Jennifer je poslána do internátní školy ve Švýcarsku, kde v blízkosti došlo k úvodní vraždě. Jennifer ale není obyčejná dívka, jak velmi záhy zjišťujeme, protože ona umí komunikovat s hmyzem. Telepaticky se s nimi dorozumívá a téměř je ovládá, což rozhodně není fenomén (ano, odtud název filmu), který by byl pro člověka přirozený. Setká se s výsměchem, ale díky svým schopnostem se dostává blíž a blíž k odhalení toho, kdo je vlastně vrah. Pomáhá jí přitom profesor s tváří Donalda Pleasence, který je upoutaný na vozíček.

Má dobrého učitele.

„Phenomena“ pro mě není takovým filmem, jako předchozí, které jsem od Itala viděl. Osobně ji považuji za mírně slabší než předchozí filmy. Asi jsem čekal propracované zabíjení, smrti, které nejsou vidět v jiných filmech. Ale režisér se věnoval spíše atmosféře a vizuální stránce. Dlouho, dlouho nás nechává tápat, nevíme, kdo je vlastně dobrý, kdo je zlý, vše zjišťujeme až na úplném konci, jak by to mělo být. Zde se také dočkáme scény, která je opravdu hnusná. Pro mě je hnusná každá scéna, kde se objeví červi. Jestli jsem to nikdy neříkal, nesnáším červy.

Na závěr se to hodně zvrtne.

„Phenomena“ je filmem, který není úplně dobrým detektivním příběhem. Jen těžko předem přijdete na to, kdo je skutečně vrahem. Ale o to tak úplně nejde, důležitější je, jaké je prostředí, jaká je atmosféra, co prožívá hlavní hrdinka. A že si toho prožila dost. Člověk si až říká, jak to asi Jennifer Connelly poznamenalo. Herecky nikterak, protože natočila skutečně výtečné filmy jako „Requiem za sen“ anebo žánrovější Temné vody. Bohužel nenatáčí tolik, jak by se líbilo.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy


Přidat komentář