Pionýři hororu (2013)

75%
"Pionýři hororu" jsou jedinečným českým hororovým projektem díky kterému se snad naše scéna dostane trochu do povědomí.

Pionýři hororu

Česká republika, 2013, 100 minut

 

Režie: Josef Blažek, Robert Vrba, Martin Doležal, Albert Loprais, Dominik Skucius, Pavel Soukup, František Vaculík, Marek Dobeš, Adam Kubík, Lukáš Horáček, Adela Hrivnaková

 

Snímek – anebo seriál, jak je uváděno na ČSFD – „Pionýři hororu“ je jedním z nejzajímavějších projektů, které se v současné době na poli českého amatérského hororu udály. Jeho síla je především v tom, že všechny filmy, které jsou součástí tohoto projektu, jsou propagovány společně a propagovány poměrně hodně po celé České republice, navíc je možné je všechny zhlédnout na YouTube na adrese https://www.youtube.com/user/pionyrihororu. Každý film funguje zvlášť, ale právě společné promítání by mohlo dostat snímky do povědomí. A jak je mým zvykem, pojďme se na všech deset kousků podívat postupně.

Některé scény jsou zajímavé.

Dům 66b – 80 %

Práce s voiceoverem není jednoduchá, ale když se tomu dodá alespoň dobrý hlas, tak to není špatné. „Dům 66b“ je tenhle případ. Dobře vybraný herec, což platí i o ostatních. Na amatérský film výborné výkony. Snaha dostat humor do filmu o ďáblech, kteří touží po duších, je celkem dobré, hlavně ve srovnání se zajímavými kulisami. Film má výbornou zvukovou stránku. Snímek překvapí i vizuálními kvalitami a nakonec i dobře postavenou pointou. Na začátek rozhodně parádní kus.

 

Fanda – 30 %

Plastelínová animace není z nejjednodušších, ale takový film „Toilet“ z The ABCs of Death ukázal, že to jde – hororově i vtipně a kvalitně. „Fanda“ prostřídává plastelínu s kreslenou animací. Animace je celkem sekaná, což malinko kazí dojem a nepěkně se na to kouká. Stejný problém je i s hlasy, které jsou doslova protivné. Líbí se mi improvizace, hlavně co se kulis týká, ale jen za snahu nebudu dávat body vysoko. Celkový dojem je totiž hodně negativní.

 

odpad! – 50 %

Josef Blažek alias choze se pustil do dalšího, trochu akčnějšího filmu, asi bych ho nazval thrillerem. Tedy alespoň podle několika prvních sekund. Následuje však něco, co by se dalo nazvat jako trash v tom nejpřesnějším smyslu slova. Jako nápad zajímavé, ale rozvržené do téměř osmi minut to není až tak zábavné. Nejvíce překvapí trikové provedené, které i díky zvukům vyznívá celkem realisticky.

I na animaci došlo.

Hodinový manžel – 70 %

Film využívá hned od začátku takové to klasické očekávání, kdy divák neví, co se stane. Možná je začátek až trochu moc doslovný, protože to, co je postavami řečeno, se nakonec v podstatě i stane, což je škoda. Jinak dobrý scénář je režisérsky zvládnutý a napětí eskaluje. Možná je to až moc rychle utnuté, ale i tak spokojenost. Jenom taková drobnost, to by hodinový manžel přijel bez jakéhokoli nářadí? Já si ho nikdy neobjednával, tak nevím, ale přijde mi to zvláštní.

 

Třída smrti – 85 %

Krátké animované filmy mám rád, protože mohou velmi překvapit. Tváří se, že nejsou třeba i nic moc, ale pak najednou zjistíte, že to je výborná podívaná. V případě „Třídy smrti“ tohle platí dokonale. Ano, animace je jednodušší a místy hodně statická. To ale spíše podporuje hororový dojem, který si na vás při sledování sedá. K tomu ještě skvělý hlas vypravěče, který správně ovládá svou intonaci. Skvělý zážitek a ukázka toho, že jsou zde originální hororoví tvůrci, kteří se nebojí výzvy.

 

Masožravý obraz – 85 %

Už sám název vzbuzuje určitá očekávání, ale pokud jsou ta očekávání béčkového charakteru, tak to se rozhodně nevyplní. „Masožravý obraz“ je především atmosférický horor, který se diváka snaží dostat zajímavými záběry, prací se zvukem, ale i kompletní aranží prostředí, kde se příběh odehrává. Není to děsivé ve smyslu lekaček, ale skutečně to vytváří tíživou atmosféru strachu a nejistoty. Gore je na hodně dobré úrovni. Místy mi vydatně běhal mráz po zádech. Co se týká hororovosti, rozhodně jeden z nejlepších kousků v rámci projektu „Pionýři hororu“.

 

Odečet vody – 75 %

Zase ten typ filmu, kdy čekáte, co vlastně bude. Ze začátku se zdá, že je všechno jasné, ale nechtěl jsem věřit tomu, že to bude až tak jednoduché. A není to tak jednoduché. Zvrat je výborně zvládnutý, pro mě přece jen docela nečekaný. Opět se mi líbí, že se ani čeští amatéři nebojí jít do pořádného gore. Všechny závěry – ten první i ty během závěrečných titulků, jsou docela vtipné, ani jsem neměl pocit nějaké nucenosti. Výborné i jako bonusové scény. Vhodné využití titulků.

Když nemáte na pořádný tlumič.

Pod drnem se skrývá zlo – 15 %

Prdění postavy rozhodně není něco, co mě navnadí na další minuty filmu, ale tak dobře, nebudu soudit hned po prvních pár sekundách. I když „Jozilla“ celkem vtipná je, hlavní herec a styl humoru nejsou aspekty, které by mi sedly. Snaha o vtip tu je, ale nezadařilo se. Trikově je to příšerné. Ne, tohle se jako celek ani trochu nevyvedlo. Moc křečovité a ve srovnání s ostatními kousky v rámci „Pionýrů hororu“ hodně amatérské.

 

V1: The Hunters of Carnivorous Bitches – 30 %

Název vypadá krásně béčkově, což samo o sobě v amatérském provedení navíc v Čechách vzbuzuje docela pochyby. Výsledný efekt je takový, že se obavy potvrzují. Trikově to není nic moc, gore je ve většině filmů v „Pionýrech hororu“ lepší. Hodně se hrálo na to, aby film vypadal levně jako pravé špatné béčko. S rukama je tam jeden celkem dobrý vtip, ale jinak tohle není něco, co by mě vytrhlo. Herci jsou bohužel opět ti, kdo to celkem kazí.

 

Explicitní důkaz – 45 %

Nejstarší kousek, který se objevil v projektu „Pionýři hororu“. Natočen byl již v roce 2001 a uvolněn byl právě pro tento projekt. Robert Jašków je asi nejznámější obličej, který se v projektu objevil, alespoň pro českého diváka. „Explicitní důkaz“ je až moc dlouhá dramatizace televizního ražení, kde se čekání na pointu protahuje a následný výsledek není nijak ohromující, spíš ve vás vzbudí trochu i zklamání.

Tihle mají zachránit lidstvo?

Kdybych měl dát celému projektu jen průmět hodnocení všech filmů, nedopadlo by to nejlépe a „Pionýři hororu“ by se dostali na 60 %, když budu zaokrouhlovat nahoru. Není to špatné, ale ten projekt si zaslouží rozhodně víc. Jsou zde slabé filmy, jsou zde i takové, které hodně vynikají. Já doufám, že to nebude poslední projekt podobného zaměření a že se skutečně stane inspirací pro další, a hlavně, že se lidé budou o český horor zajímat. Tady najdete hned několik důkazů, že to stojí za to.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (béčka)


Přidat komentář