Planeta upírů (1965)

80%
Lidé zvyklí od Bavy na atmosférické gotické kousky nebo syrová gialla budou možná velmi překvapeni. Jak tím, jakým stylem se tento Ital vydal do vesmíru, tak tím, že natočil jednu z možných inspirací „Vetřelce“. No vážně.

 Planeta upírů

Terrore nello spazio

Itálie, Španělsko, 1965, 86 minut

Režie: Mario Bava

Scénář: Mario Bava

Hrají:

Barry Sullivan (Kapitán Mark Markary)

Norma Bengell (Sanya)

Evi Marandi (Tiona)

Ángel Aranda (Wess)

 

Kosmická loď Argos studující neznámou planetu Aura zachytí tísňový signál. Při jeho hledání je loď přitažena k planetě obrovskou gravitační silou. Okamžitě po přistání se posádka začne chovat velmi divně a agresivně. Jenže stejně rychle, jako tento stav nastal, tak pomine. Stejně jako volací signál. Planeta se zdá prázdná, posádka neobjeví žádné stopy života. Tedy viditelné stopy, neboť se jí začíná čím dál více zdát, že kolem nich přeci jen něco je, jen to nejde vidět. A zdá se, že se je to snaží ovládnout.

 Originální plakát.

„Terrore nello spazio“ patří přesně k těm prehistorickým béčkovým sci-fi z dob, kdy více symetricky blikajících kontrolek a více vědeckých termínů ve dvouslovné větě znamenalo více sci-fi. Tedy levná produkce odehrávající se mezi papundeklovými kulisami v obrovském studiu. S herci, kteří buď nehrají vůbec, nebo naopak nechutně přehrávají. Se scénářem, který je nutí pronášet místy až mimózní dialogy tu a tam vůbec nesouvisející s dějem, ovšem prošpikované vědeckotechnickým žargonem typu „karbonizujte koksohydráty, termujte nukleáry, akcelerujte moderáty…“ chybí už jen pověstné „ohřejte mi párek“.

 Věru stylová posádka.

Na druhou stranu, máte-li slabost pro staré studiové kulisy, které vás oslovují více, než sterilní a chladná digitální čísla renderovaná na zelené pozadí, prostředí ve filmu, stejně jako jeho eruptivní a pestrá barevnost, vás prostě pohltí. Nemluvě o kostýmech. Co na tom, že postavy minimálně čtvrtinu filmu melou nesmyslné kraviny, strnule čekají, až je zabere kamera, aby mohly odehrát, co mají, a jejich obličejovou mimiku by jim mohla závidět kdejaká opice, když se na to prostě tak dobře kouká?

 Hodně nehostinná planeta.

Dalo by se říct, že ani ne tak forma, jako spíše vizuální stránka vítězí nad obsahem, ono ale ani ten děj, respektive zápletka, nejsou tak hloupé, jak by se na první pohled zdálo. Naopak, je to docela zajímavé. Jen to možná nestačí na celý film, a tak se to muselo prošpikovat, ne že by nudnými, ale scénami ne zrovna přímo k tématu (je až zábavné, kolikrát herci probíhají jednou a tou samou kulisou, zabíranou jen z jiného úhlu, aby to vypadalo jako další prostory kosmického korábu). Ne, ta zápletka není vůbec špatná, nakonec atmosféricky hezky zhoustne a pomáhá jí k tomu nejlepší věc na filmu. A tím jsou horrorové scény. Ty nemají chybu a ve své jednoduchosti (např. pohřbení kosmonauté vylézající ze svých hrobů) vytváří skvělou atmosféru.

 Tady nikdo dlouho mrtvý nezůstane.

Na závěr jsem si nechal SPOILERovou část. I když, obrovským spoilerem, který vykecá vše podstatné, je již samotný trailer. Největší chybou filmu je totiž jeho dost zavádějící název (ať už anglický/mezinárodní nebo ten český), pod kterým se k filmu dostanete nejpravděpodobněji (on ten vhodnější původní se neužívá zrovna běžně, škoda). Ten název by totiž mohl od filmu odradit, nebo naopak vzbudit nějaká očekávání, která by mohla být zklamána. V každém případě však kvalitám snímku nijak neubírá. Protože tohle je prostě klasická béčková sci-fi horrorová vesmírná pecka své doby.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (zombie, mimozemšťani)


Přidat komentář