Pod povrchem (2000)

50%
Spojení Zemeckise s dobrými herci v hororu nezafungovalo.

Pod povrchem

What Lies Beneath

USA, 2000, 130 minut

 

Režie: Robert Zemeckis

Scénář: Sarah Kernochan a Clark Gregg

Hrají:

Michelle Pfeiffer (Claire Spencer)

Harrison Ford (Norman Spencer)

Miranda Otto (Mary Feur)

James Remar (Warren Feur)

 

Robert Zemeckis, Michelle Pfeiffer, Harrison Ford a k tomu ještě můj oblíbenec James Remar. Tohle vypadá jako spojení, které by mohlo fungovat a které by s sebou mohlo přinést dobrý snímek, nebo rovnou dobrý horor, když už jsme na Horor Webu. Částečně se tak děje – na jednu stranu zde máme hororový snímek, ale na stranu druhou je ten snímek až příliš průměrný na to, aby byl skvělý.

 Mají se moc rádi.

Při sledování filmu „Pod povrchem“ máte pocit, že se scenáristé Sarah Kernochan a Clark Gregg inspirovali filmem „Šestý smysl“ a jeli na to, že celou dobu to bude nějaké divné, aby na konci byla rána divákovi přímo do čela. Tohle ale prostě nevyšlo a snímek, místo toho, aby vyzníval scenáristicky chytře, vyznívá spíše divně. Trochu moc překombinované, ale přitom prázdné.

 Jen ona má někdy strach.

Claire (Michelle Pfeiffer) a Norman (Harrison Ford) jsou spokojení manželé, kteří si žijí spokojené manželství, jež bylo zrovna narušeno tím, že jejich dcera odešla na vysokou. To je přece jen mírný zásah do života, trochu těch slz ukápne. Pak se ale teprve začnou dít věci. Claire je hodně sama doma, protože Norman je vědecký pracovník na univerzitě, která si žádá hodně jeho času. A tak se Claire často dívá z okna.

 Svíčka vždy pomůže.

Ano, trochu to začíná připomínat zápletku snímku Okno do dvora, kdy Claire vidí jen na protilehlý dům, kde žijí manželé, kteří se docela hádají. A pak jednoho večera vidí, jak muž nakládá něco do kufru auta. Skoro jakoby to byla mrtvola. Od té chvíle se Claire ocitá ve spirále a není jisté, jestli nezačíná šílet. Tohle je prostě film, kde čekáte chytré rozuzlení, ale nemůžu si pomoct, mně takové nepřišlo.

 A když ne svíčka, tak seance určitě.

„Pod povrchem“ je prvním Zemeckisovým nahlédnutím do hororu, který by nebyl komediální, ale je pojat vážně. Je vidět, že je schopen převzít základní stavební kameny současné podoby žánru a udělat lekací scénu, ale nějak mi přišlo, že to prostě není ono, že je to křečovité a že to nefunguje tak dobře, jak by si tvůrci přáli. Snaha dobrá, ale výsledek tolik nezaujal.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář