Podstata strachu 13: Kruh (2009)

80%
Naštvat zhrzenou milenku se nevyplácí, obzvláště když praktikuje černou magii a vy jí za mnohé vděčíte.

Podstata strachu: Kruh

Fear Itself: Circle

 

USA/Kanada, 2009, 41 minut

 

Režie: Eduardo Rodriguez

Scénář: Richard Chizmar, Johnathon Schaech

Hrají:

Johnathon Schaech (Brian/Robert)

Ashley Scott (Lisa)

Victorie Pratt (Robbie Collins)

Melanie Nicholls-King (Anita)

 

Brian je spisovatel. Pod svým jménem vydal jen nepovedený romantický román, pod pseudonymem Robert Collins mu však vyšel hororový bestseller „Žízeň po krvi“. Jenže ten vyšel již před rokem a od té doby nic. Jeho žena Lisa jej na Halloween vyláká do chaty na samotě, kde na návštěvu pozve jeho agentku Anitu, editora a vydavatele, aby se snažili přijít na to, jak dojít k další knize a proč Brian za celý rok nenapsal ani řádku. Jejich noční debatu vyruší klepání. Když Anita otevře dveře, za nimi stojí dvě koledující děvčátka a předají jí knihu s názvem „Kruh“. Osazenstvo chaty si myslí, že to je Brianům povedený kousek, jak jim představit svou novou knihu. Jenže ten tvrdí, že s tím nemá nic společného a naopak v tom vidí úskok, jak ho donutit napsat další knihu. Když se Anita do knihy začte, zjistí, že slova v ní napsaná popisují, co se vzápětí stane. A opravdu, chatu obklopí temnota a pohltí nakladatele George, z něhož se stane po krvi žíznící bestie. Přesně jako v Brianově románu „Žízeň po krvi“. A temnota se začne prodírat do chaty. Ukáže se, že jde o pomstu jisté čarodějnice Robbie Collins a na povrch vyhřezlé Brianovo tajemství....

Uhrančivé pohledy.

Od posledního dílu „Fear Itself“, natočeném podle povídky „The Circle Lewise Shinera“ jsem již mnoho neočekával a možná právě proto jsem byl velice mile překvapen. „Kruh“ je hororová jízda s notnou dávkou, na televizní zpracování ucházejících triků, zajímavého námětu, mysticky hororových propriet, tajemna, temnoty, křiku, strachu, trochy toho černého mazlavého hnusu tekoucího z úst a jiných tělesných otvorů, adrenalinové atmosféry a závěrem, v němž chybí snad už jen Pinhead z posledních částí „Hellraisera“.

 

Má to spád, žene se to kupředu tak rychle, že ani nestačíte, na rozdíl od některých předchozích dílů, přemýšlet nad smysluplností a logičností předkládaného děje (potěšující je, že žádné závažné chyby v tomto ohledu „Kruh“ neobsahuje, naopak, je to přímočaré, přesné a zapadající) nebo předváděných hereckých výkonů (i zde jde o potěšující záležitost, snad až na zpočátku klišovitě hysterickou Kate). Prostě pořád se něco nejde, nenarazíte na hluché místo, nebylo třeba děj vycpávat žádnou vatou. Odvíjený děj svým spádem a jímavostí přesně odpovídá dané stopáži. Nic zde není navíc, nic nechybí. Vše, co je třeba se dozvíte, nic si nemusíte domýšlet, dostanete všechny potřebné kousky skládačky v přesném sledu k rychlému poskládání.

A ještě z jiného záběru.

Ucházející příběh s dostatečnou dávkou atmosféry jen doplňují obstojné herecké výkony, včetně již zmíněné Kate po jejím hysterickém výstupu, a to vše dohromady vyhání hodnocení silně nad průměr, kterému k plnému hodnocení chybí jen méně předvídatelných scén, trošku více originality a snad ještě hustější atmosféra. Stačilo málo, jen trošku přitlačit na pilu a mohly se mi ježit chlupy na těle a přebíhat mráz po zádech. „Kruh“ k tomu měl rázně nakročeno, škoda, že ten krok nebyl dokončen. I přesto však aspiruje na konkurenta některých dílů ohledně pozice druhého nejlepšího dílu série.

Že by tetování?

Závěrem jen ještě krátce k „Podstatě strachu“ obecně. Jde o kvalitativně zřejmě nejvíce rozkolísaný seriál, co jsem viděl. Kvalita jednotlivých dílů je opravdu výrazně kolísavá. Od naprosto vyloženě nudných, slabých a nezajímavých částí, těch, nad nimiž nakonec přece jen alespoň trochu přivřete oči a vezmete je na milost, přes víceméně televizně průměrné až po ty, které se opravdu povedly a patří mezi ty nejlepší, co jsem v rámci (nejen) televizní hororové povídkové tvorby viděl. Na jednu stranu se není proč divit, že byl seriál zastaven ještě před koncem první série, na druhou stranu si kvůli těm několika povedeným zásekům člověk řekne, jestli to není škoda, jestli by se v následujících dílech mezi tím balastem ještě nenašly podobně povedené kousky. K jeho vlastní škodě taky mnozí, díky celkově nízkému hodnocení, přijdou o ty povedené díly.

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář