Popis děje - Ju-On: The Grudge

Po popisu děje prvních dvou Ju-Onů přináším popis děje i třetího, který není na pochopení o nic snazší, mnohdy naopak ještě složitější. Ale pojetí filmu je stejné jako u předchozích. Šest kapitol, které nejsou řazeny chronologicky a navíc je od sebe dělí i několik let. Pokud jste tedy nepronikli do příběhu Nenávisti – podotýkám té japonské! – zkuste si přečíst tento článek, možná vám pomůže.

&nbs p;  Film začíná černobílým opakováním vraždy Kayako, Toshia a jeho kočky.
Kapitola 1 – Rika
   Kapitola začíná na Úřadu sociální péče, kde je Říká Nishina zaúkolována, aby se podívala do našeho známého prokletého domu, protože tam mají mít na starost jednu starou paní. Tento úkol jí dává Hirohashi, na kterého také ještě přijde řada. Rika se, i když ne úplně šťastná, odebírá do domu, kde nalézá pouze starou Sachii i přesto, že v domě má bydlet její syn s manželkou (Katsuya a Kazumi). Všude je pěkný binec, tak se Rika pustí do úklidu. Při vysávání narazí na poslepovanou fotografii, kterou my již dobře známe. Stále se nenašel nikdo, kdo by tam dolepil obličej Kayako. Rika je přivolávána do pokoje, kde kdysi umřela Kayako, a ze zalepené skříně slyší zvuky. Odmotá pásku a zjišťuje, že uvnitř je kočka. Ale nejen ona, také tam dřepí Toshio. Zděšená utíká za Sachií, ale ta jí nic neřekne. Volá tedy Hirohashimu, ale jediné, co vymyslí, je počkat na manžele, kteří v domě žijí. Někdo volá do domu na telefon. Rika to nezvedá, ale ze záznamníku se dovíme, že je to Hitomi, dcera Sachie a sestra Katsuyi, který v domě bydlí. Rika poté ukládá Sachii ke spánku, ale zrovna v tu chvíli přichází Kayako, aby vzala Sachii do země mrtvých, načež Rika omdlí.

Kapitola 2 – Katsuya
   Tato kapitola je dějově před první, ale odehrává se předchozí den. Katsuya je syn Sachie, který žije se svou manželkou Kazumi v prokletém domě. Samozřejmě Katsuya ani netuší, že je něco špatně. Kazumi se však něco nezdá. V noci slyší v domě zvuky, ale přičítá je Sachii. Ráno Katsuya odchází do práce, večer má přijít na večeři jeho sestra Hitomi, a Kazumi zůstává se Sachií sama doma a usíná. Probouzí ji rozlitý hrnek. Myslí si, že to udělala Sachie, ale potom uvidí otisky dětských rukou, které ji vedou do horního patra. Vchází do pokoje, který kdysi patřil Toshiovi, a začíná z jakéhosi důvodu ječet. Následuje střih. Katsuya se vrací domů a najde Kazumi v ložnici, která bez pohybu leží na posteli s očima upřenýma ke stropu. Katsuya chce volat sanitku, ale v tom kolem něj proběhne Toshio. Nikoho nezavolá. Kazumi zatím umírá a kletba začne působit i na Katsuyu. Proměňuje ho. A v tom přichází do domu Hitomi na domluvenou večeři. Setkává se pouze se Sachií, ale po chvíli najde i bratra Katsuyu, který, jak se zdá, není ve své kůži. A je tomu skutečně tak. Říká, cosi o tom, že jeho žena měla jiného, že to dítě není jeho, a nám je jasné, z jakých úst se tato slova berou. Nejsou z Katsuyova mozku, ale z hlavy Takeo Saekiho. Katsuya vyhání sestru z domu a sám jde do patra, kde už na něj čeká jeho žena.

Kapitola 3 – Hitomi
   Kamera se nyní zajímá o osud Katsuyovy sestry. Hitomi z práce volá bratrovi a tohle je přesně ten hovor, který v první kapitole vyslechne Rika. Na toaletách, kam si odskočí, se i ona poprvé setkává s Kayako, která vystupuje z vedlejší kabinky. Hitomi utíká za hlídačem a sděluje mu, co viděla. To znamená jediné. Hlídač jde zkontrolovat záchodky a sám je Kayako zabit. Hitomi utíká domů. Naprosto drásavá je scéna, kdy jede výtahem vzhůru a v každém patře je průzorem vidět stojící Toshio. Kletbě se zkrátka nedá uniknout. Je doma a v tom jí volá Katsuya, že čeká před domem. Hitomi mu řekne, v jakém patře bydlí, v tu chvíli zazvoní zvonek. Hitomi se podívá do kukátka a skutečně vidí čekajícího bratra. Otevře dveře, ale chodba je prázdná, z telefonu, který stále drží v ruce se ozývá „táhlé krkání“. Rychle zabouchne dveře a schovává se pod deku. Pouští si televizi, ale tím jen trochu oddaluje to, co se má stát. Kayako si pro ni přijde a to rovnou zpod deky. Tahle scéna mi vzala veškeré naděje na poslední bezpečné místo před strašidly, které pro mě postel znamenala.

Kapitola 4 – Toyama
   Tato kapitola je pokračováním kapitoly první. Do prokletého domu přichází Hirohashi, neboť Rika se mu neozvala. Najde ji a také najde mrtvou Sachii. Je přivolána policie, detektivové Nakagawa a Igarashi. Na půdě domu objeví mrtvého Katsuyu a jeho ženu Kazumi. Střih nás přivádí do nemocnice, kde se zotavuje Rika a společnost jí dělá sestra Mariko. Za Rikou se staví detektiv Nakagawa a ptá se jí, co viděla. Povídá mu o Toshiovi, který jí řekl své jméno. Detektivové zjišťují, že Toshio je pravděpodobně po smrti, navíc také nemohou najít Katsuyovu sestru Hitomi. Policie hledá pomoc všude, a tak navštěvuje bývalého detektiva Yûji Toyamu, který kdysi dělal na smrti Kayako Saeki a jako jediný je ještě naživu. Proč vydržel tak dlouho, je záhadou. Důležitá postava je také jeho dcera Izumi, která je zde jako malá holčička. Toyama je detektivem Igarashim přiveden na stanici, kde mezitím Nakagawa říká Rice pravdu o Toshiovi, že přece nemohla vidět šestiletého chlapce, kterému by ve skutečnosti mělo nyní být jedenáct. V krátké vložené scéně je nalezeno tělo Hirohashiho, který už to má také za sebou. Toyama se dívá na záběry z bezpečnostní kamery z firmy, kde pracovala Hitomi a sleduje, jak hlídače polapí černý stín. Poté se obličej Kayako rozprostře přes celou obrazovku a Toyama přesně ví, co musí udělat. Podpálí prokletý dům. Jenže to by nesměl být prokletý. Toyama má v domě totiž vizi, v níž vidí dívku Izumi (ano, je to jeho dcera, a ano, je o hodně starší), která z domu odchází, ale zůstávají tam tři její kamarádky. Jedna z nich je Saori a tím se nám vysvětluje, co měl znamenat závěr druhého dílu. Všechny tři dívky jsou zabity. Toyama chce utéct, ale Kayako ho pronásleduje. Na pomoc mu přicházejí detektivové Nakagawa a Igarashi, protože si domysleli, kam Toyama odešel, ale nakonec jsou to právě oni, kdo umírá v náruči Kayako. Toyama utíká.

Kapitola 5 – Izumi
   Tahle kapitola je velkým skokem do budoucnosti, hned o několik let. Kolik přesně to nevím, ale Izumi, dcera bývalého detektiva Toyamy, už je v pubertálním věku. Má dvě kamarádky Chiharu a Miyuki, ale před nimi měla ještě tři jiné. Přesně ty tři, které Toyama viděl ve své vizi zemřít. Tyhle tři kamarádky Izumi neustále vidí na plakátech jako pohřešované. Izumi přichází domů, matka truchlí nad zesnulým Toyamou a z rádia slyšíme zprávu, že bylo nalezeno mrtvé tělo Riky Nishiny. Co se s ní stalo? Když jsme se s ní naposledy setkali, byla přece ještě živá. Inu, odpověď najdeme v šesté kapitole. Zatím jednoho dne jdou Chiharu a Miyuki Izumi navštívit, aby jí donesly fotky, které se musely dodatečně nechat vyvolat. Najdou kamarádku zavřenou v pokoji, s okny přelepenými papíry a zataženými závěsy. Doslova jí děsí, aby se na ni někdo oknem koukal. Proč? Vysvětluje dvěma kamarádkám, že znala tři dívky, které se pohřešují. Sama s nimi šla do prokletého domu, protože to ostatní považovaly za fajn zábavu, projít si strašidelným domem. Jako první však utekla, protože tam neměla dobrý pocit. Okna má zatemněná proto, aby na ní nemohly právě tři mrtvé dívky, které ji neustále sledují. Chiharu a Miyuki odchází a Izumina matka jim při odchodu říká, že naprosto stejně se před smrtí choval Toyama. Dívky se nakonec samy podívají na fotky, kvůli kterým za Izumi vlastně šly, ale se zděšením je zahazují, protože Izumi má na všech vypálené oči. Ta v noci zatím sní sen o otci, kterého tenkrát v prokletém domě viděla. Takže vize byla obousměrná. Jenže to už si pro ni přicházejí tři děvčata. Jejich pochod je pomalý, ale Izumi stejně neuteče. Najde si ji totiž sama Kayako.

Kapitola 6 – Kayako
   Vracíme se k Rice, která je nyní pečovatelkou a zrovna jde na vycházku se staříkem na vozíčku, který dělá obličeje na něco, co nikdo jiný nevidí. Odraz na skle nám prozradím, že tím neviditelným je Toshio. Následuje scéna, kdy se Rika sprchuje a čísi ruka jí šátrá ve vlasech. Asi nebude těžké uhodnout, komu ruka patří. Když se otočí, nikdo tam není, ale my víme, že to byla Kayako. Rika jde na oběd se sestrou Mariko, která jí poví o tom, že má ve třídě problémového chlapce. Nechodí do školy a jeho rodičům se nemůže dovolat. Není vám to povědomé? Chlapcem je samozřejmě Toshio a když už je o něm řeč, nemůže být nikde daleko. Sedí přímo pod stolem, kde vyděsí Riku. To už je Rika doma, kde má živý sen, v němž figuruje desítka koček, které jsou v ložnici všude kolem ní. Probouzí se a volá jí Mariko, která je v domě onoho chlapce a čeká na jeho rodiče. Rika se tam rychle vydává, ale už je pozdě. V domě je jasně poznat, že ho dlouho nikdo neobývá, na podlaze je silná vrstva prachu, ale v ní jsou stopy Mariko, z níž však sestra uvidí už jen nohy, které mizí na půdě. Kayako si jí vzala do svého království. Ale náš duch jde i po Rice, která utíká dolů ke dveřím. Když ale probíhá kolem zrcadla, mihne se v něm nikoli její odraz, ale odraz Kayako. Rika si uvědomuje, že Toshio byl vlastně celou dobu s ní (u staříka, kterého vzala na projížďku, v restauraci i doma, když šla zvednout telefon). Kayako k ní zatím slézá po schodech, ani na chvíli z ní nespouští oči. Najednou však Rika nevidí Kayako jako zkrvavenou lezoucí mrtvolu, ale jako normální ženu a jejíma očima spatřuje i to, co vše Kayako spáchala, ale jako normální žena ne jako duch. V tu chvíli Kayako mizí, ale představení ještě nekončí. Po schodech přichází Takeo Saeki celý od krve a Rika chápe, že to on zabil Kayako a zároveň i to, že vlastně ona se díky kletbě stala Kayako a Takeo si nyní jde pro ni. Zkrvavená ruka se po ní chápe. Střih. Následuje několik záběrů na vylidněné Tokio a nakonec se kamera přibližuje k mrtvole zabalené v igelitovém pytli, která otevírá oči. Kletba stále žije.

A nakonec chronologické shrnutí nejdůležitějších událostí:
   1)Prokletý dům má nové obyvatele Katsuya a Kazumi Tokunagovi, spolu s nimi žije Katsuyova matka Sachie, ta jen leží a nehýbe se – působí na ní kletba
   2) Kazumi se jako první dostává do spárů Toshia a Kayako, umírá
   3) Katsuya je následně ovládán kletbou a proměňuje se v Takeo Saekiho
   4) Do domu přichází Hitomi, Katsuyova sestra, ale je bratrem vyhozena
   5) Katsuya odchází na půdu domu, kde umírá po boku již mrtvé Kazumi
   6) Do domu přichází z Úřadu sociální péče Rika Nishina, která upadá do transu, ve stejnou chvíli umírá Sachie
   7) Zhruba ve stejnou dobu Hitomi, Katsuyova sestra, uniká před Kayako na toaletách
   8) Hlídač toalety prohlíží a sám je Kayako lapen, vše nahrává bezpečnostní kamera
   9) Hitomi utíká domů, kde si pro ni Kayako stejně přijde
   10) Dům navštěvuje Hirohashi z Úřadu sociální péče, který Riku vyslal, nalézá ji ochromenou, ale živou, Sachie už je mrtvá
   11) Policie prokletý dům vyšetřuje – detektivové Nakagawa a Igarashi – objevují se mrtvá těla Tokunagových
   12) Rika je v nemocnici, navštěvuje ji sestra Mariko a také detektiv Nakagawa
   13) Detektivové pracují na případu a dostávají se až do minulosti, kde znovu odkrývají případ zabité Kayako
   14) Je povolán detektiv Toyama, který na tomto případu pracoval, Toyama má malou dceru Izumi
   15) Nalezena mrtvola Hirohashiho z Úřadu sociální péče
   16) Toyama sleduje záznam bezpečnostní kamery a rozhodne se zapálit prokletý dům
   17) V domě má však vizi, která mu ukazuje jeho dceru o několik let starší, ta z domu odchází, a její tři kamarádky, které zde umírají
   18) Toyama se smrti zatím vyhne, protože Kayako uteče, ale takové štěstí už nemají jeho dva kolegové detektivové Nakagawa a Igarashi, kteří se ho vydali hledat
   19) Ubíhají léta, během nichž Toyama někdy umírá
   20) Skokem se dostáváme do doby, kdy je Izumi slečnou a ne jen holčičkou
   21) Pravděpodobně první událostí, která se stane je návštěva čtyř dívek v prokletém domě, který už dlouho nemá žádné nájemníky, mezi dívkami je Izumi, která jediná přežije – přesně, jak viděl Toyama – Izumi, když z domu odchází, sama otce vidí
   22) Události se nyní týkají Riky a její sestry Mariko, mají spolu oběd
   23) Rika všude vidí Toshia a důvod je prozaický, kletba na ni působí tak, že ji vlastně mění v jakousi živou podobu Kayako
   24) Mariko navštěvuje prokletý dům, protože tam údajně má žít rodina jejího žáka Toshia, který nedochází do školy, dům je sice stále neobydlený, ale Mariko ho vidí tak, jak vypadal před smrtí Kayako
   25) Rika chce svou sestru zachránit, což nestihne a navíc se sama, díky tomu, že je zosobněním Kayako, dostává do spárů Saeki Takea, který na ní vykoná svou pomstu ze žárlivosti
   26) Rika i Mariko jsou mrtvé a do děje nám znovu vstupuje Izumi, kterou začínají pronásledovat její mrtvé kamarádky a nakonec jí i dostanou, její smrt je chronologicky poslední událostí v tomto filmu
Hororové filmy (duchové, děti)


Přidat komentář