Popis děje - Ju-On: The Grudge 2

Zatím poslední japonský Ju-On nemá o nic snazší děj na pochopením než ostatní, spíše naopak. Obsahuje pasáže, které skoro nedávají smysl, takže možná je dobré si zase celý děj zopakovat, najít v něm potřebné návaznosti a nakonec si vše seřadit v chronologickém sledu.

   Příběh začíná automobilovou nehodou Masashi Ishikury a jeho snoubenky, herečky Kyoko Harase, která je přezdívána Královna hororu. Nehoda se přihodila tak, že autem přejeli kočku, což nemohl Toshio nechat jen tak, a tak se sám pustil do řízení a auto naboural.

Kapitola 1 – Kyoko

   Se jménem Kyoko jsme se už setkali v prvních dvou Ju-Onech, ale vězte, že nemá s touto Kyoko vůbec nic společného. Naše herečka Kyoko je v nemocnici, přišla o dítě, ale žije a může chodit, kdežto Masashi je na přístrojích. Chce vejít do pokoje se svým snoubencem, ale v tom jí zabrání Toshio, který jí přiloží ruku na břicho. Dostáváme se do domu, kde žije Kyoko a její matka. Další scéna je z natáčení filmu, kdy Kyoko, už zdravá, prochází podivnou nemocnicí, nikde nikdo, když ve tmě narazí na ducha, jedna z pěti komparsistek se jmenuje Chiharu (tohle jméno by nám také mělo něco říct a to tentokrát oprávněně, protože už jsme se s Chiharu setkali) a díky ní se musí natáčení zastavit, neboť začala ječet a nakonec omdlévá, přitom koukala Kyoko na břicho. Kyoko je na prohlídce u doktora a zjišťuje, že je stále těhotná (stále nebo znovu?). Kyoko se vrací z natáčení reportáže (o té se dovíme dále) domů za matkou, kde usíná. Probouzí se až večer a nachází matku mrtvou, zjevuje se jí Toshio.

Kapitola 2 – Tomoka
   Tomoka Miura je ve svém bytě, kde si čte, když zpoza zdi začne slyšet bouchání, neví, co to způsobuje, ale navíc se jí zničehonic převrhne hrnek. Střih a další den. Jsme ve studiích, kde se Tomoka, je reportérkou, baví s Megumi, maskérkou, o nové reportáži ze strašidelného domu, kterým se náš prokletý dům už nadobro stal. Tomoka jde večer domů, kde je tma a je tam jakýsi obrys těla, myslí si, že je tam Noritaka, její přítel, ale ten přichází až později, svěřuje se mu se zvuky ze zdi. Další den, Tomoko jede udělat reportáž s Kyoko do strašidelného domu. Noritaka volá Tomoce, dává vzkaz do schránky, když se začne ozývat krkání. Noritaka se vrací domů, kde je světlo a v pokoji sedí žena, kterou považuje za Tomoko. V tom mu zvoní telefon a v něm Tomoka, která mu říká, že je teprve na cestě. Po telefonátu je všude náhle tma. Noritaka jde do pokoje, kde se ozývalo bouchání, nerozsvítí a cosi se k němu ze stropu spustí, začne ječet. Tomoka přichází domů. Najde oběšeného Noritaku, který visí na vlasech, jimiž je potažený celý strop. Oběšenec byla ona silueta z předchozího večera. Noritaka se rozhoupe a převrhne šálek, což se stalo před dvěma dny, a pak nohama naráží do zdi, ono bouchání. Důvod proč se Noritaka houpe je Toshio, který ho houpá jako houpačku. Objevuje se Kayako, které patří všechny vlasy na stropě a oběsí i Tomoku.

Kapitola 3 – Megumi
   Příprava na reportáž v prokletém domě, kde v patře v pokoji kdysi patřícím Kayako je Kyoko líčena maskérkou Megumi. Když odcházejí dolů, aby natáčeli, Megumi uvidí na podlaze skvrnu. Natáčí se reportáž, Tomoka mluví o prvním případu smrti, který zde proběhl, zabití Kayako, kamera přichází až k domu, kde představují Kyoko, filmovou hvězdu, která má být jakousi ozdobou reportáže. Střih. Jsou v interiéru, Kyoko je celá nesvá, baví se s reportérkou Tomoko o dalších zmizeních, když zvukař uslyší ve sluchátkách nějaký zvuk a přerušuje natáčení. Dávají si pauzu, Megumi sedí s Kyoko opodál a daruje jí jeden ze svých amuletů, protože pozná, že je Kyoko těhotná. Kyoko zůstane na prahu domu sedět sama, za zády se jí odehrává scéna z minulosti, Kayako strojí jídlo pro Toshia, chlapec přijde až těsně k herečce, ale nikdo to nevidí. Kyoko a Megumi jsou zpět v „maskérně“ a Megumi stále hledí na vlhkou skvrnu na zemi. Štáb se balí, Tomoka volá Noritakovi (hovor, po němž muž umírá), ale telefonát je přerušen. Megumi se vrací do domu, protože v patře něco zapomněla. Poslední v domě je režisér Keisuke, který jí říká, aby chvátala, sám se jde podívat do obýváku, kde najde deník Kayako, ale příliš si ho nevšímá, jen nakoukne. Nachází zmínky i o dalších obyvatelích prokletého domu. Megumi zatím v patře kouká na skvrnu na zemi, která je podobná otisku zadku, rychle beze slova utíká ven. Keisuke dům zamyká. Jsou ve studiu, kdy většina štábu jde odnést všechny svoje věci, Megumi odchází do maskérny sama, kde češe černé paruky. Režisér je zase sám ve střižně, kde usne, takže nevidí, že na pásce je místo Kyoko Kayako a poslední záběr odhalí i malého Toshia. Zpátky do maskérny, kde Megumi tuší cosi za plentou. Dívá se tam, ale nic. V tom spadne jedna paruka na zem. Megumi ji sebere, ale vrací se k plentě i s parukou v ruce. Chce závěs zatáhnout, když v tom na zemi uvidí tu samou skvrnu jako v prokletém domě. Najednou se paruka pohne. Megumi ji odhazuje a leknutím se dostává do rohu. Paruka se začíná pohybovat a Megumi v hlavě probleskne, co ta skvrna na podlaze znamenala. Přesně na tom místě umírala Kayako, když ji manžel zabíjel. Vize mizí a náhle je Megumi celá od krve a snaží se utéct před parukou, z níž vyvstává Kayako v celé své děsivé a neskutečně odporné trhané kráse.

Kapitola 4 – Keisuke
   Časově se odehrává po autonehodě a po smrti Kyočiny matky. Kyoko je doma a na stole před sebou má amulet od Megumi. Uvidí matku ležet na stejném místě, kde zemřela, ale je to pouze vidina. Střihem se dostáváme do nemocnice k Masashimu, kde je i jeho sestra. Kyoko vypadne na zem amulet, ale když ho chce sebrat, Masashi ji chytí za ruku. Jdou s ním na procházku. Je sice vzhůru, ale další známky života neprojevuje, dokud mu Kyoko nepoloží ruku na svoje břicho, kde čeká dítě, celý se začne třást, což za chvíli přejde. Za Kyoko přichází Keisuke, režisér reportáže, kterou natáčeli v prokletém domě, a říká jí o smrti reportérky Tomoky, zmizení Megumi a dalších lidí, kteří se na natáčení podíleli. Kyoko mu říká o smrti matky, která odešla ještě ten večer po natáčení. Keisuke odváží Kyoko domů, ale neloučí se s ní, protože před domem je Megumi, která vstoupí dovnitř. Tam ji Keisuke také objeví. Megumi (Kayako) mu nechává deník, který Keisuke viděl v prokletém domě. Zjišťují, kdo ho napsal, tedy Kayako, a Kyoko si zároveň uvědomuje, že se již setkala s Toshiem. Ten způsobil nehodu, při níž „přišla“ o dítě, a pak znovu jí sáhl na břicho v nemocnici. Kyoko je sama doma a spí. Na podlaze je opět ona skvrna. Keisuke kopíruje stránky z deníku, když náhle kopírka začne tisknout sama černé stránky, na nichž se postupně objevuje podobizna Kayako. Keisuke utíká, ale my můžeme na okně vidět zvětšenou tvář Kayako, což nepůsobí nijak příjemně. Opět u Kyoko. Ze skvrny na podlaze se pomalu vynořuje Megumi, konečky prstů od krve, což vypadá jako bizarní lak na nehty, se po ní sápe, ale duch Kyočiny matky herečku probudí a všichni duchové jsou pryč. Zatím. Kyoko se vrací k prokletému domu. V patře můžeme v okně spatřit Kayako. A konec kapitoly naprosto k nepochopení, protože události, které ho vysvětlí uvidíme později. Ale Kyoko se zadem dostává do domu, kde slyší i vidí, jak Chiharu (ano, ta dívka, co při natáčení filmu omdlela, a ano, ta dívka z třetího Ju-Onu, jedna z kamarádek Izumi) buší na přední dveře a volá Hiromi, že nemůže ven. Když spatří Kyoko začne ječet ještě více. Kyoko se zatím začíná cosi hýbat v břiše a po schodech nám s oblíbeným krkáním slézá a s trhanými pohyby dotaženými k dokonalosti milá Kayako.

Kapitola 5 – Chiharu
   Jsme v setmělém prokletém domě s Chiharu, která je v patře v bývalém pokoji Kayako. Cosi je nad ní na půdě a náhle to spadne do skříně. Chiharu utíká, když si všimne prchajícího Toshia. V tu chvíli chce zmizet ještě rychleji, když se probudí ze snu. Střih. Jde ze školy a kamarádka Hiromi jí říká, že by mohly dělat kompars u filmu. Střih. Chiharu jde dolů po schodech v prokletém domě, když se cosi začíná plížit z pokoje. Rychle běží ke dveřím, ale nemůže je otevřít. V pozadí už vidíme Kayako, jak leze dolů. Střih. Chiharu se probouzí, mají jít na plac. Tuto scénu jsme již viděli v první kapitole. Při natáčení filmu Chiharu vykřikne skutečným děsem a natáčení se musí přerušit. A my víme, proč Chiharu vykřikla. V místnosti jsou totiž nejen herci a filmaři, ale také Toshio, který drží ruku na břiše Kyoko. Střih. Chiharu buší na dveře, když z druhé strany uslyší Hiromi. Kayako už je v polovině schodů. Chiharu buší ještě víc, když se dveře otevřou a za nimi je slunný den a také Hiromi (v pozadí vidíme přicházet nějakého muže, kterým není nikdo jiný než Keisuke), ale Chiharu nemůže ven, protože zapomněla sundat řetěz. Strhává Hiromi z krku řetízek. Střih. Chiharu se probouzí po kolapsu při natáčení celá vyděšená, v ruce řetízek Hiromi, která sedí vedle ní a ten samý řetízek má stále na krku. Chiharu vyděšená utíká na záchod, kde se zamyká. Hiromi z druhé strany buší na dveře. Chiharu vidí Kayako. Skoro šílená utíká ze záchodků. Na hřišti vrazí do chlapce s míčem, ale místo míče vidí Toshiovu hlavu. Při srážce padá na zem. Zvedá se a nyní přichází sled skutečně unikátně divných událostí. Chiharu se sice zvedá, ale jen jedna její část. Hiromi ji stále vidí ležet, padne k ní ne zem a křičí její jméno, protože se Chiharu nehýbe. Chiharu tohle vidí, také vidí Toshia, který klečí u ležících dívek. Chiharu stoupá k nebi a přitom ji objímá jedna modrá ruka. Střih. A jsme zpět v prokletém domě. Dveře jsou otevřeny pouze na řetěz a dívky se je snaží vyrvat, a to už k Chiharu došla Kayako, bere si ji k sobě a dveře zavírá. Střih. Jsme zpět na hřišti, kde leží mrtvá Chiharu a Hiromi ji drží v náručí. Všimne si, že její mrtvá kamarádka drží v ruce její řetízek. Nebo alespoň dvojče jejího řetízku.

Kapitola 6 – Kayako
   Keisuke přichází k prokletému domu a je svědkem toho, jak Hiromi utíká od domu, když se před ní zabouchly dveře s její kamarádkou. Keisuke se dostává dovnitř, kde objevuje ležící Kyoko. Střih. Jsme v nemocnici a Kyoko odvážní na porodní sál. Keisuke jí dává amulet od Megumi, který u ní našel. Nakonec amulet moc platný není. Že nepůjde o běžný porod nám je jasné už od té doby, co Kyoko potratila, ale když se jí Toshio dotknul na břiše, znovu otěhotněla. A skutečně, podobný porod personál nemocnice jistě nezažil. Doktoři se zděšením kácí na zem, světlo vypadává, ozývá se hrozný křik, do toho všeho Toshio řve: „Matka! Matka!“ a navíc umírá i Kyočin snoubenec Masashi. Když je po všem, na porodní sál přichází Keisuke. Všichni doktoři i sestry mrtví. A z Kyočina lůna se dere dítě. A kdo jím je? No samozřejmě Kayako, která si jde pro Keisukeho. Zdálo by se, že Kyoko mohl porod pěkně odrovnat, ale ona žije, probouzí se na prázdném porodním sále a kdesi řve dítě. Je to ten malý tvoreček zabalený v zelené látce. Co v ní skutečně je, nevidíme, ale Kyoko to k sobě láskyplně tiskne. A střih. Míjíme, vlastně malý chlapec s míčem míjí matku s dcerou, dceruška má krásné dlouhé černé vlásky, takže jí není vidět do obličeje, a v ruce nám známý deník. Hošík je svědkem toho, jak holčička svou matku shazuje ze schodů, kde maminka umírá a holčička s deníkem odchází do ulic města. Pro jistotu: matka = Kyoko, dceruška = nově narozená a rostoucí Kayako. Závěr opět vybízí k pokračování, kterého se také dočkáme.

Chronologické shrnutí událostí:
   1) Reportérka Tomoko Miura poprvé slyší ve svém bytě bouchání
   2) Druhý den Tomoko večer vidí v bytě siluetu, o níž si myslí, že je její přítel Noritaka, ale byt je prázdný
   3) Začíná se natáčet reportáž v prokletém domě, kde je Tomoka reportérkou
   4) Maskérka Megumi jako první vidí skvrnu na podlaze
   5) Při natáčení se zvukařovi ve sluchátkách ozve podivný zvuk („krkání“), který údajně jde z mikrofonu Kyoko, natáčení se přerušuje
   6) Megumi o pauze daruje Kyoko amulet, který má ochránit dítě, rostoucí v jejím lůně
   7) Končí natáčení a tým se balí, Tomoko volá Noritakovi, ale hovor je přerušen
   8) Noritaka přichází do bytu za Tomoko, kde ženu vidí, ale ta tam nemůže být, protože mu právě volala
   9) Noritaka umírá oběšením na vlasech Kayako
   10) Megumi se ještě před odjezdem štábu vrátila do domu, kde něco zapomněla, skvrna na podlaze je mnohem jasnější
   11) Keisuke, režisér reportáže, je v domě poslední, všimne si deníku, ale nechává ho na místě a odchází
   12) Nyní následuje několik událostí, které se staly zhruba ve stejnou dobu: 
          - Tomoko přijde domů, najde oběšeného Noritaku, pochopí, co bylo ono bouchání a sama je Kayako oběšena
          - Umírá Kyočina matka
          - V maskérně se Megumi setkává s Kayako a mizí
          - Keisuke usíná u pouštění reportáže, takže nevidí záběry, kde je místo Kyoko Kayako, ani neslyší odporný zvuk, který slyšel zvukař
   17) Postupně umírají další členové štábu, což se dovíme pouze během řeči, ne vizuálně
   18) Kyoko a Masashi mají nehodu způsobenou Toshiem
   19) Kyoko potratí, Masashi je na přístrojích
   20) Toshio v nemocnici sáhne Kyoko na břicho a ta znovu počne
   21) Kyoko natáčí film, při němž Chiharu omdlévá, neboť vidí Toshia s rukou přiloženou na Kyočině břiše
   22) Masashi se probouzí z komatu
   23) Keisuke se setkává s Kyoko a říká jí, že většina štábu z reportáže je po smrti nebo nezvěstná
   24) U Kyoko doma se setkávají s Megumi, která jim nechává deník Kayako
   25) A dostáváme se k Chiharu, jejíž sekvence je tím nejšílenějším a nejméně srozumitelným v celé sérii, prolínají se zde dvě roviny a v obou Chiharu umírá, jedna z nich je sen a dá se předpokládat, že ta, kde Chiharu umírá na hřišti, skutečnost je pravděpodobně v prokletém domě, i když můžeme tuto sekvenci chápat jinak, a to tak, že Chiharu skutečně zemřela na hřišti, nebo Kayako si jí s sebou alespoň odnesla, a Hiromi pak jde do prokletého domu, aby tam kamarádku našla, bohužel obě verze jsou poměrně průstřelné, takže tady prostě nechávám na úsudku každého
   26) Ale, co se děje dál už víme, ve chvíli, kdy Chiharu zevnitř buší na dveře prokletého domu, vstupuje Kyoko a začnou jí porodní bolesti
   27) K domu přichází i Keisuke, který to měl v plánu, vidí utíkající Hiromi a sám vstupuje do domu, kde najde ležet Kyoko
   28) Kyoko rodí a při porodu umírají všichni doktoři a také Masashi
   29) Po porodu přichází na sál Keisuke, kde se tváří v tvář setkává s narozenou Kayako a umírá
   30) Kyoko porod přežila a z podlahy sbírá dítě zabalené do přikrývky
   31) Poslední událost se stane o pár let později, kdy Kyoko je matkou malé holčičky, jejíž rukou umírá, neboť ji děvče shodí ze schodů
   32) V holčičce poznáváme Kayako, která odchází sama do víru velkoměsta se svým deníkem

Hororové filmy (duchové, děti)


Přidat komentář