Poslední horor (2003)

40%
Příběh o jednom britském magorovi.

Poslední horor

The Last Horror Movie

Velká Británie, 2003, 80 minut

 

Režie: Julian Richards

Scénář: James Handel a Julian Richards

Hrají:

Kevin Howarth (Max)

Mark Stevenson (Asistent)

Antonia Beamish (Petra)

Christabel Muir (Sam)

 

„Poslední horor“ není v dnešní době ničím speciálním, a co si budeme povídat, nebyl ničím novým ani v roce, kdy šel do kin. Filmy jako Henry: Portrét masového vraha a „C'est arrivé près de chez vous“ už byly dávno natočeny a ukázaly, jaké jsou možnosti podobných filmů. „Poslední horor“ šel jenom v jejich stopách a nic navíc vlastně nepřinesl. Prostě jen dalšího vraha, který se u toho chce natáčet.

 To je můj kámoš, tak ho zabiju.

Pravda, to východisko není vždy stejné. Henry se natáčet nechtěl, tam byla kamera jen vypravěčem, a v „C'est arrivé près de chez vous“ chtěli o vrahovi filmaři natočit film sami. V případě „Posledního hororu“ si vrah s sebou bere kameramana na svoje akce a chce být natáčen. Je to tedy v podstatě mockumentary, které je iniciované samotným vrahem. Ne, ani tohle není nijak převratná myšlenka.

 Hlavně všechno točit.

Děj se odehrává kolem toho, že hlavní postava, kterou je Max, zabíjí všechno, co mu přijde pod ruku. Není to úplně špatné. Ať už z jakéhokoli důvodu, nejsou zde scény násilí, které by byly skutečně hnusné, protože často došlo k něčemu, co zapříčinilo, že opravdu hnusná scéna proběhla mimo záběr. V tomhle ohledu musím tvůrcům pogratulovat, protože se ukázali být celkem vynalézavými.

 A hlavně nenápadně.

Snímek „Poslední horor“ ale jinak nenabízí nic, co byste od podobného filmu nečekali. Nemyslím si, že je tohle ohrané téma, ale pokud se do něj pustím, chtělo by to nějakou novou myšlenku, něco, co vás donutí se na to skutečně dívat, co vás přiměje se třást, když budete toho magora sledovat. Tohle mi ve filmu prostě chybělo a já jsem neměl ty správné pocity nejistoty a nechutě, které bych očekával.

 Ne, kapra porcovat nebudeme.

„Poslední horor“ je snímkem, který se řadí do celkem omezeného, ale přesto relativně oblíbeného žánru, kdy je možné nahlédnout do mysli vraha, ač fiktivního. Ruční kamera podobným filmům sluší, ale čím víc je jich, tím víc se budou opakovat a přijdou vám stejné. A tenhle film už se pro mě opakuje, nemá v sobě nic navíc, což ho v mých očích prostě automaticky degraduje.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (vrazi, found footage)


Přidat komentář