Příběhy duchů (2020)

70%
Indický horor, který je na indický horor hodně povedený.

Příběhy duchů

Ghost Stories

Indie, 2020, 144 minut

 

Režie: Zoya Akhtar, Dibakar Banerjee, Karan Johar

Scénář: Zoya Akhtar, Dibakar Banerjee

Hrají: Janhvi Kapoor, Surekha Sikri, Amruta Subhash

 

Indický horor je takové hodně nedostatkové zboží, i když je pravda, v posledních letech se ukazuje, že něco takového existuje, jen je to... no, prostě takové indické. I když i indičtí tvůrci si uvědomili, že to přece jen musí jít bez tanců a zpěvů, že do tohohle žánru se to prostě nehodí. A to nám prezentuje i netflixový snímek „Příběhy duchů“, který rozhodně není indicky tradiční.

Pořád indickému hororu nevěříte?

Film „Příběhy duchů“ je povídkovým hororem a obsahuje celkem čtyři povídky, co je docela fajn, protože na horor jsou dvě a půl hodiny trochu moc. Až kam moc. Takže dostáváme čtyři kratší filmečky, kdy každý je jiný. Hned ten první se vydává po stopách japonského hororu, jednoduše ve stylu „Ju-on“ nebo možná ještě více Ringu, kdy tu máme dívku, která pečuje o starou paní. A něco divného se kolem nich děje.

Netflix mu veří.

První filmeček tolik neoslní, ale pokud si pustíte druhý, bude to už o něčem jiném. Ten je totiž zpočátku sice o ničem, ale jakmile dojde na ty hnusné scény, jeden bude zírat. A já jsem tedy zíral. Částečně proto, že jsem něco tak hnusného v indickém film nečekal, částečně i proto, že to je opravdu pořádně hnusné i na moje poměry. A to si tedy myslím, že už je co říct.

Budeme vyjukaní?

Druhá povídka tedy ukázala, že indický horor má rozhodně co říct. A ve stejném duchu se ve filmu pokračuje. Třetí film je opět velmi povedený, kdy je ale jeho podstata jiná. Vlastně jde o redneck horor spojený s monster hororem, ale v tom indickém podání je prostě odlišný. A funguje to velmi dobře. Poslední film je pak psychologická duchařina, která se za mě hodně povedla.

Ale budeme vyděšení?

Snímek „Příběhy duchů“ je za mě jeden z nejlepších indických horor, jaké jsem viděl. Ano ve srovnání s jinou produkcí to nemusí být ono, není to převratné ani objevné, ale je to místy hodně své, je vidět, že si jdou tvůrci vlastní, velmi specifickou cestou. A funguje to, je to ono. V takovém provedení bych indických hororů snesl mnohem více. Nevyrovnanost jednotlivých povídek nevadí.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář