Pátek třináctého 2 (1981)

55%
Konečně se i na našem serveru dostáváme k takové klasice jako série "Pátek třináctého".

Pátek třináctého 2

Friday the 13th Part 2

USA, 1981, 87 minut

 

Režie: Steve Miner

Scénář: Ron Kurz podle postav Victora Millera

Hrají:

Amy Steel (Ginny)

John Furey (Paul)

Adrienne King (Alice)

Kirsten Baker (Terry)

 

Když už jsem se na Horor Webu více věnoval sérii „Halloween“ a dávno tu jsou recenze na filmy ze série „Noční můra v Elm Street“, bylo naprosto nezbytné se dostat i na snímky ze série „Pátek třináctého“, protože spousta hororových fandů je považuje za kánon. Z hlediska slasheru je tomu skutečně tak, protože „Halloween“, „Pátek třináctého“ a „Noční můra v Elm Street“ jsou prostě legendy a jejich záporáci se stali ikonami hororového světa a lidé doufají, že se s nimi dále budou setkávat.

 Zatím jsou to jen historky u ohně.

Druhého dílu série „Pátek třináctého“ se chopil režisér Steve Miner, který natočil i díl třetí, ale později také Halloween: H20 a komediálně laděné „Jezero“. Právě poslední jmenovaný film považuji také za jeho nejlepší. Tedy z těch, co jsem viděl. Bohužel ani „Pátek třináctého 2“ tento můj názor nějak zásadně nezměnil, a to i přesto, že se primárně nejedná o až tak špatný film.

 To jsem ale hubená, co?

Děj filmu zpočátku navazuje tam, kde se skončilo, aby se s prvním filmem tak nějak zúčtovalo a více méně se k němu nevracelo. Je potřeba přijít s novými postavami a s Jasonem, který bude tím, kdo bude vraždit. Bylo potřeba vložit do filmu novou partu mladých lidí, kteří zde budou za ty vtipné, případě se trochu obnaží, ale nejdůležitější je, že budou umírat bolestivou smrtí. Ano, s těmito mladými lidmi se vracíme do Crystal Lake, aby se mohla zrodit i legenda Jasona Vorheese.

 Ani kolečkové křeslo ho nezachránilo.

Nečekejte však Jasona s maskou, jak je znám asi nejvíce, ale prostě vraha, který se skrývá, kamera ho nezabírá celého, anebo si přes sebe hodí pytel s dírami na oči, aby byl pořád dostatečně děsivý a anonymní. Nutno mu k dobru přičíst, že využívá, všechno, co je po ruce a nezabíjí nudně jen jednou zbraní, ale vším možným. To je pravda sice hezké, ale zase to z filmu nedělá originální kus a ten se tak stává vlastně jenom variací na originální snímek bez nějakého valného přínosu.

 Teda jak tenhle zatloukal hřebíky...

Tak si říkám, jestli je lepší, když se autoři pokusí znovu o to samé, jen s jinými herci, anebo je vhodnější, když se snaží rozpracovat nějakou mytologii. Snímek Halloween - Prokletí Michaela Myerse by odkazoval spíše na první variantu, protože když se do mytologie sáhne blbě, je to otřesné. Jenže „Pátek třináctého 2“ s sebou nenese nic moc nového a vy opravdu sledujete jedničku podruhé, jen s jinými postavami.

 

Hodnocení: 55 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
V podstatě souhlas, téměř totéž co jednička, jen s tím potěšením že zde už konečně vraždí samotný Jason. Vraždy mi možná přišly o něco lépé zvládnuté a obecně je to takové lehoučce profesionálnější, ale zase to postrádá ten moment překvapení. Takže v konečném důsledku naprostá remíza s originálem.
Adam Peňáz 28.09.2016 14:35:56 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, vrazi)


Číst komentáře