Pronásledovaná (1977)

80%
Mia Farrow v dobrém starším hororu.

Pronásledovaná

Full Circle

Kanada, Velká Británie, 1977, 98 minut

 

Režie: Richard Loncraine

Scénář: Harry Bromley Davenport a Dave Humphries podle románu Petera Strauba

Hrají:

Mia Farrow (Julia Lofting)

Keir Dullea (Magnus Lofting)

Tom Conti (Mark Berkeley)

Jill Bennett (Lily Lofting)

 

Musí se nechat, že i když si člověk myslí, že docela zná dobré horory, vždycky může v podstatě náhodou narazit na poklad, který zůstává skryt. Takovým menším pokladem je pro mě snímek „Pronásledovaná“, který má v hlavní roli Miu Farrow a také skvělou atmosféru, a to v podstatě od začátku až do konce. Hned úvodem vás snímek dovede dostat na svou stranu, ač docela drsným způsobem.

 Jen pojď blíž!

Julia Lofting (Mia Farrow) žije v poměrně spokojeném manželství. Když tu dojde k jediné nešťastné události. Juliina dcera se začne dusit a ona ani manžel nejsou schopni jí pomoct. Navíc je možné, že Julia má částečně vinu na tom, že dcera zemřela. Vede to k rozpadu manželství a tomu, že se Julia stěhuje do nového domu, kde chce začít nový život. A ano, její nový život skutečně začíná, jen není takový, jaký by si představovala.

 Taková milá dívka.

Julia není zrovna nějak moc oblíbená v okolí, a tak se spíše straní lidí. Přece jen si ale sem tam potřebuje promluvit, protože má pocit, že se kolem ní začínají dít divné věci. A tak na vlastní pěst začíná pátrat po tom, jestli se v jejím domě náhodou nestalo něco podivného. Kupodivu ano, jako kdyby byla s okolím spojená nějaká temná historie. Čím více Julia poznává, tím více začíná mít pocit, že sama blázní.

 Samá krev.

Mia Farrow se dle mého pro podobné role hodila dokonale. Jasně, budete mít chvílemi pocit, že hraje v podstatě to samé, co ve snímku Rosemary má děťátko, ale ono je to přesně to, co film potřeboval. Její reakce na smrt dcery může na jednu stranu vypadat komická, ale podle mě byla skvěle zahrána. Mie to prostě věřím. A s ní jsem chtěl sledovat celý průběh až do toho posledního, ikonického záběru, který zůstane až do titulků.

 Seance jsou nebezpečné.

„Pronásledovaná“ si zaslouží pozornost hororových fanoušků, protože je to film, který je dobře natočený, film s nepříjemnou atmosférou, jednoduše film, který by neměl zapadnout. Mia Farrow, i když by se mohlo zdát, že má lehce chlapecký vzhled, je skvělou křehkou, ale přitom silnou ženou, jež dovede podobné situace zvládat. „Pronásledovaná“ je snímek, který si v budoucnu rád zopakuji.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář