R. L. Stine

S horory by se mělo začít už v raném věku. Ať si rodiče říkají, co chtějí, nic není lepšího než děsivé historky, které přinesou noční můry. Není tedy divu, že se hororový žánr prodral i do dětské literatury. V tomhle případě za brečící děti po nocích může R. L. Stine.

Robert Lawrence Stine se narodil 8. října 1943 v Columbu v Ohiu. Kromě svého jména vystupuje ještě pod pseudonymy jako Jovial Bob Stine nebo Eric Affabee. Je označován za Stephena Kinga dětské literatury, ale abychom ho neřadili jenom k těm dětem, napsal i pár románů, které vyděsí i dospělé.

Psát začal v devíti letech, kdy na půdě našel starý psací stroj. Jeho matka ho mnohokrát prosila, aby si šel ven hrát s ostatními dětmi, ale Robert – doma mu říkali Bob – radši seděl a psal, venku byla koneckonců strašná nuda. To otevřelo jeho kariéru, po dokončení studia na State University Ohio v roce 1965 vyrazil rovnou do New Yorku, kde se rozhodl stát spisovatelem.

 

Stine

 

To se mu záhy podařilo. Psal humorné knížky pro děti pod pseudonymem Jovial Bob. V roce 1969 si vzal editorku a spisovatelku Jane Waldhorn. Začali psát spolu a brzy vytvořili vlastní nakladatelství Parachute Press, kde R. L. Stine od té doby publikoval. V rámci děl pro děti také spolupracoval s dětským kanálem Nickelodeon, pro který napsal seriál „Eureeka’s Castle“.

Horor měl rád už od mládí, nejčastěji četl hororové komiksy a k jeho oblíbené knize se řadí „Something Wicked This Way Comes“ od Raye Bradburyho. Na horor se rozhodl přesedlat v roce 1986. Vydal první román pro mládež – „Blind Date“. Následovalo několik dalších děl jako „Beach House“, „Hit and Run“ nebo The Babysitter. To nejznámější ale mělo teprve přijít. O tři roky později začal vydávat sérii „Fear Street“ (u nás jako „Ulice strachu“, vycházela v 90. letech u nakladatelství Signet).

 

Stine

 

„Fear Street“ je považována za nejlepší young adult sérii na světě – R. L. Stine pro ni napsal více než 100 knih. Zápletka se většinou motá kolem teenagerů, kteří se musí vypořádat s nějakým terorem – ať už jde o vrahy, duchy nebo jiná nadpřirozená stvoření. A vždycky se tak stává v okolí jedné ulice ve městě. Sám Stine říká, že nápady na tolik knih k němu přichází samy – většinou vymyslí jako první název a na ten nabaluje děj a charaktery. Oproti mnohým spisovatelům nikdy nepíše podle svých snů – prý jsou neuvěřitelně nudné.

Svou druhou známou sérii „Goosebumps“ (u nás „Husí kůže“, nakladatelství Fragment) začal psát v roce 1992. Její úspěch byl obrovský, byla přeložena do 32 jazyků a vznikl podle ní stejnojmenný dětský seriál, který byl nejsledovanějším dětským seriálem v USA celé tři roky. V listopadu 2015 bude mít premiéru stejnojmenný film. Žánrově půjde o hororovou komedii a roli R. L. Stinea si střihne Jack Black.

 

Stine

 

Publikoval také dva sborníky děsivých příběhů – „The Nightmare Hour“ a „The Haunting Hour“. Dokonce si střihl i dvě knížky pro děvčata – o kom jiném, než o upírech – „Dangerous Girls“ a „Dangerous Girls II: The Taste of Night“. Abychom se ale nepitvali jen v dětské literatuře, u nás na trhu se dá najít horor pro dospělé „Superstitious“ („Pověrčivý“, nakladatelství Knižní klub, 1998) a jeho povídka se objevila ve sborníku „Face Off“ („Tváří v tvář“, nakladatelství Domino, 2014).

R. L. Stine svou kariéru zdaleka nekončí – jeho série stále vycházejí, a to i v seriálových adaptacích. Jeho vztah k dětem je vidět i na jeho oficiálních stránkách, kde zadarmo poskytuje návod, jak se zlepšit v psaní. Sám má jednoho syna Matthewa, který pracuje jako hudební skladatel.

Spisovatelé (příšery, béčka, vrazi, seriály, děti, komedie)


Přidat komentář