Rallye smrti (2008)

75%
Takový remake neremake, ale co bychom od Andersona čekali? Film pojal nově, jinak, jako akční podívaná celkem funguje.

 

Rallye smrti

Death Race

USA, Německo, Velká Británie, 2008, 111 minut

 

Režie: Paul W. S. Anderson

Scénář: Paul W. S. Anderson podle původního scénáře Roberta Thoma, Charlese B. Griffitha a Iba Melchiora k filmu „Death Race 2000“

Hrají:

Jason Statham (Jensen Ames)

Joan Allen (Hennessey)

Ian McShane (Coach)

Tyrese Gibson (Machine Gun Joe)

 

„Rallye smrti“ není klasickým remakem staršího filmu, kterým byl v tomto případě „Death Race 2000“ neboli Cesta gladiátorů 2000 – jojo, já vím, jak blbě ten český název zní. Paul W. S. Anderson se vydal svou vlastní cestou, když se rozhodl, že natočí „Rallye smrti“ jinak a se zachováním skutečně jen základních myšlenek a postav, které jsou známé z roku 1975. Proč to udělal? Osobně si myslím, že hlavně proto, že se nechtěl pouštět do toho šíleného závodu, který nám předvedl režisér Paul Bartel. Nacistické symboly? Přejíždění starých lidí? Nevázaná nahota a brutalita? Ne, tohle se muselo upravit pro moderní publikum, pro publikum, které je zvyklé na klasického Andersona.

Pro závody musí mít člověk pořádné auto.

Anderson je z těch, kteří se vyžívají v hororovém žánru, ale zároveň je tím, který jej posouvá k mainstreamu. Jak se mu to daří? Hlavně tím, že dává maximální důraz na akci, u které se prostě počítá s tím, že tam dost toho násilí bude, ale většina jej bude v rámci žánru. S násilím se pak počítá a není tak překvapivé, člověka nevytrhnou nějaké ty nechutnosti, když za chvíli zase zajede do stejného akčního nářezu. Akce střídá akci, člověk ani nemusí moc přemýšlet. Všechno je rychlé, účinné.

Pořádné auto musí mít pořádného řidiče.

Paul W. S. Anderson ví, jak má akci natáčet. Předvedl to ve filmu „Resident Evil“, ale i v jeho pokračování Resident Evil: Afterlife nebo ve snímku Vetřelec vs. Predátor. Ani v jednom případě neukázal mistrovství filmové, ale z hlediska žánru dává divákovi přesně to, co divák požaduje. A přesně taková je i „Rallye smrti“. Jason Statham sám o sobě je zárukou toho, že film bude hodně akční, že se zde nezastavíte. A k tomu dopomáhá ještě prostředí šílených závodů. Proč by se jinak film jmenoval „Rallye smrti“?

Nějaké to zázemí je také třeba.

Jason Statham není Frankensteinem, legendárním jezdcem. Aspoň ne hned. Je obyčejným člověkem, který si žije svůj život ve světě, který není úplně laskavý, ale je to dobrý řidič, jak už Jason Statham bývá, a tak se hodí právě do brutálních závodů. Hennessey, ředitelka věznice, kde se závody odehrávají, si jej vybere. Ano, v „Rallye smrti“ jsou závodníky pouze vězni, kteří mají svůj vlastní okruh, kde mezi sebou soutěží. Jenže došlo k nemilé nehodě. Zemřel Frankenstein, nejoblíbenější závodník ze všech, což se publikum nesmí dovědět. Náhradou za původního muže pod maskou Frankensteina má být právě Jensen Ames v podání Jasona Stathama. Hennessey udělá všechno, aby ho získala a závody mohly pokračovat. Sledovanost a peníze jsou to nejdůležitější, hlavně když jdou ruku v ruce.

Krásný efekt.

Jason Statham je novodobým akčním hrdinou se vším všudy. Na jeho postavách vám bude záležet, je prostě sympaťák, ať už je hulvátský jak chce. Dává filmům ten správný drive, což se mu podařilo i v „Rallye smrti“. Je to prostě drsňák, s kterým si každou jízdu rádi projedete, protože většinou stojí za to. Paul W. S. Anderson napsal a natočil film, který patří k jeho nejlepším dílům. Skvěle natočené závody a poměrně propracovaný příběh vás vtáhnou a vyplivnou až v úplném závěru. Nelze hodnotit jinak než vysoko.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář