Robert Bloch

H. P. Lovecraft jako spisovatel hororů ovlivnil spoustu lidí. Některé stihl zaučit ještě osobně. Dobrým příkladem takového člověka je Robert Bloch, spisovatel hororu, detektivek a sci-fi.

Narodil se 5. dubna 1917 v Chicagu a zemřel 23. září 1994. Je známý především díky své knize „Psycho“, ale na kontě má 30 románů a stovky povídek, z nichž nejznámější je „Yours Truly Jack the Ripper“ (u nás jako „S úctou Jack Rozparovač“ ve sbírce „Vlak do pekla a jiné povídky“ nakl. Epocha, 2006). Šlo o velmi sarkastického člověka, který o sobě tvrdil, že nenávidí všechno, ale úplně nejvíc fazolovou polévku, červený lak na nehty, úklid a optimisty. Jeho nejznámější citát je však ten, že i přes všechny věci, co napsal, má stále srdce malého chlapce. Na stole v pracovně v lahvi. Tenhle citát si tak často vypůjčoval Stephen King, až je připisován jemu.

Kariéru spisovatele začal už v mladém věku. Zájem o horor v něm v deseti letech probudil muzikál „Fantom Opery“. O sedm let později už prodával povídky do časopisu "Weird Tales" – vyšlo zde třeba "The Feast in the Abbey" nebo "The Secret in the Tomb", obě v roce 1935.

 

Bloch

 

Bloch byl velkým obdivovatelem H. P. Lovecrafta, vyměňoval si s ním dopisy a Lovecraft mu radil, jak správně psát. Blochova díla byla Lovecraftem silně ovlivněna a napsal několik povídek, které spadaly přímo do Lovecraftova universa – například "The Dark Demon" a "The Faceless God". Přátelství s Lovecraftem dokonce dosáhlo takové úrovně, že si Bloch dovolil (samozřejmě s mistrovým svolením) napsat povídku „The Shambler from the Stars“ (1935) ve které zavraždil postavu inspirovanou právě Lovecraftem. Lovecraft na to o rok později odpověděl stejnou mincí, když ve svém příběhu „The Haunter of the Dark“ zavraždil postavu Roberta Blakea. Tuhle povídku poté Blochovi věnoval a je to vůbec jediná povídka, kterou Lovecraft někomu daroval.

Není tedy divu, že Blocha Lovecraftova smrt v roce 1937 zasáhla. Dostala se mu ale tak šance odklonit se od stylu mistra a místo toho přijít s něčím vlastním. To se mu povedlo ve čtyřicátých letech, kdy exceloval se svou povídkou „Yours Truly Jack the Ripper“ (1943). Tady použil napůl historický přístup, kdy na základě pravdy sepsal povídku. Další povídky v podobném duchu následovaly – „Iron Mask“ (1944),  „The Skull of Marquis de Sade“ (1945) a „Lizzie Burden Took an Axe…“ (1946).

 

Bloch

 

V roce 1947 napsal první thrillerový román „The Scarf“. Bloch zde představuje mladého spisovatele Daniela Morleyho, který se inspiruje skutečnými ženami a jejich charaktery pak píše do povídek. Poté, co je příběh hotový, zabíjí tyto ženy pomocí šátku. Román ho sleduje napříč Amerikou až do Hollywoodu, kde se jako scénárista musí držet pod kontrolou.

Bloch dále pokračoval ve spisovatelské a dokonce i scénáristické činnosti, jeho největší dílo ale mělo teprve přijít. V roce 1959 vyhrál cenu Hugo za nejlepší krátkou povídku, v tom samém roce zveřejnil román „Psycho“. I tady zamíchal trochu reality a fantazie – inspiroval se vraždami sériového vraha Eda Geina. Robert Bloch se ale dal slyšet, že i když se inspiroval skutečným vrahem, Norman Bates, hlavní postava "Psycha", je čistě jeho výmysl se vším všudy. A že i možná kvůli tomu se s ním nikdo nechce sprchovat.

 

Bloch

 

Film, který vyšel na motivy jeho knihy, mu moc nevynesl – dostal jen peníze za prodej práv (a to ještě zdaněné a po zaplacení všem agentům) a po úspěchu filmu už neviděl ani dolar. Scénář pro „Psycho II“ mu filmová studia odmítla a on z něj později udělal románové pokračování. Poté napsal ještě „Psycho House“ známý taky jako „Psycho III“ (u nás "Psycho" I, II, III naklad. Argo).

"Psychem" jeho kariéra neskončila, ale už nikdy nenapsal nic tak úspěšného. Na kontě má spoustu dalších povídek, knih a dokonce i tři scénáře pro sérii „Star Trek“. Psal ještě dlouho, než v roce 1994 zemřel na rakovinu. Je pohřbený v Los Angeles.

Spisovatelé


Přidat komentář