Scanner 2: Volkinova pomsta (1995)

40%
Scanner policajt se vrací, tentokrát ještě upgradovaný, ale vypadá to, že proti němu stojí protivník, který by mohl být nad jeho síly.

Scanner 2: Volkinova pomsta

Scanner Cop II

USA, 1995, 95 minut

 

Režie: Steve Barnett

Scénář: Mark Sevi podle postav Davida Cronenberga

Hrají:

Daniel Quinn (Detektiv Samuel Staziak)

Patrick Kilpatrick (Karl Volkin)

Khrystyne Haje (Carrie Goodart)

Robert Forster (Jack Bitters)

 

Ten český název je přece jen trochu zavádějící, protože správně vy to asi mělo být „Scanner policajt 2: Volkinova pomsta“ anebo něco na ten způsob. Není to totiž pokračování Scanners, ale právě pokračování filmu Scanner: Policajt, ale to se vlastně vyřešilo tím, že slovo „scanner“ je zde jen v jednotném čísle. Tolik tedy k názvu filmu, který se natáčel proto, aby šel rovnou na video. Celkem zaslouženě.

To by mohlo bolet.

Film „Scanner 2: Volkinova pomsta“ není úplný propadák, na to to má celkem zajímavý sci-fi základ, ale tvůrci se rozhodli naprosto oprostit od jakýchkoli přesahů a prostě natočili klasické béčko, kde je jeden ošklivý záporák, kterého je třeba porazit. A jeho porážku má na starost policista nám dobře známý, hlavní postava předchozího filmu, Samuel Staziak, který se nám vyvinul v superscannera.

A zase jedny skvělé masky.

Tvůrci se rozhodli, že si svět scannerů trochu přetvoří, a tak vymysleli pro Staziaka nové prášky, které eliminují negativní důsledky jeho scannerských schopností, to znamená, že nezačne šílet, ale zároveň může dál využívat ty schopnosti, které se hodí. Dál může číst myšlenky, dál může ovlivňovat lidskou mysl. Je to takové zjednodušení, které je tu pro potřeby scénáře, ale aspoň to na první pohled vypadá, že se svět scannerů vyvíjí. Je to ovšem jen berlička, jak si trochu zjednodušit celý příběh.

To je ten správný americký úsměv. Falešný.

Na scéně se objevuje jeden ošklivec, Karl Volkin, kterého Staziak kdysi na začátku své kariéry zatknul a jehož bratra zabil. To sledujeme ve flashbacku. Je to jen další berlička, aby film byl o něčem a zbytečně nenavazoval na předchozí snímek. Volkin jde po scannerech, zabíjí je a bere si z nich jejich energii. Chce se totiž postavit Staziakovi a zabít ho. Jenže na to není na začátku dost silný, a tak potřebuje nějakou pořádnou sílu nabrat. Tohle sledujeme většinu stopáže filmu.

A pak že tahle pračka nepere.

V čem je snímek dobrý – a špatné herecké výkony to nejsou –, to jsou efekty. Opět se jedná o celkem dobře zvládnutou práci, která se ale bohužel opakuje a začíná být jednotvárná. David Cronenberg svým filmem Scanners natočil něco, co mělo smysl, mělo to význam, ale navazující série Scanner: Policajt už je opravdu jen vykrádáním dobrého námětu, bez nápadu, se spoustou klišé a špatných dialogů. A linie s matkou? To je jen ukázka toho, jak špatně to někdy může se scénářem dopadnout.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (gore, béčka, hnus, vrazi)


Přidat komentář