Scary Movie: Děsnej biják (2000)

30%
První z řady nepříliš povedených, ale přesto u některých kultovních parodií.

Scary Movie: Děsnej biják

Scary Movie

USA, 2000, 88 minut

 

Režie: Keenen Ivory Wayans

Scénář: Shawn Wayans, Marlon Wayans, Buddy Johnson, Phil Beauman, Jason Friedberg a Aaron Seltzer

Hrají:

Anna Faris (Cindy Campbell)

Jon Abrahams (Bobby Prinze)

Marlon Wayans (Shorty Meeks)

Shannon Elizabeth (Buffy Gilmore)

 

Konečně jsem se dostal k tomu, že jsem se znovu podíval na parodii „Scary Movie: Děsnej biják“, což byl vlastně film, kterým se tak trochu proslavila Anna Faris, herečka, která si zaslouží i jiné role, protože je přece jen dobrá. V tomhle případě to ale rozhodně není vidět. „Scary Movie: Děsnej biják“ je už od prvního dílu ukázkou toho, jak dnes vypadají parodie, ale jak by rozhodně vypadat neměly.

No jo, na Shannon se dobře dívá.

Základním dějovým prvkem, z kterého parodie vychází, je zápletka snímku „Vřískot“. Je tu stejný vrah, duch, dokonce i úvodní scéna je naprosto stejná, nemluvě o scénách dalších. Co je na filmu skvělé, to je skutečnost, že v některých případech ta parodie vychází skutečně dobře. Jedná se především o momenty, kde se parodují afektované výlevy některých z postav. To si uvědomíte, že ty, co jsou ve „Vřískotu“ myšleny vážně, vlastně taky vyznívají dost směšně.

To je ale grupa...

Nešvarem hororové komedie „Scary Movie: Děsnej biják“ je skutečnost, že se snaží dělat vtipy za každou cenu a vůbec nevadí, že ty vtipy jsou prostě pitomé. Jenže tohle je holt záliba bratrů Wayansových, o čemž jsme se mohli přesvědčit i v případě snímku Pár nenormálních aktivit, na kterém se podílel Marlon Wayans. Jejich humor se moc nemění a debilní situace střídá debilní situaci.

Když to není sranda, jsou tam aspoň prsa.

Z filmu „Vřískot“ si bere „Scary Movie: Děsnej biják“ až moc, je to vlastně převyprávění celého původního filmu, akorát s tím, že je to celé laděno jako jedna velká blbina. Nemluvě o tom, že jsou zde odkazy ještě na nějaké další snímky jako Záhada Blair Witch, „Matrix“ nebo „Šestý smysl“. Tyhle parodie ale také stojí na tom, že ze sebe většina herců, no, vlastně všichni, dělají naprosté idioty.

Láska...

Některé scény se staly naprosto legendárními, jenže poté, co se na to díváte už podruhé, potřetí a možná ještě víckrát, když na to máte žaludek, se z toho stává jen blbá slátanina, která nedává moc smysl. Spousta křiku, běhání, blbého kecání, které sice má dějovou linii, ale kde je lehkost klasických amerických parodií? Proč tu musí být fekální humor? Otázky, na které se asi nedá odpovědět. Ale co, že jo? Ono to vydělává?

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (survival, vrazi, komedie)


Přidat komentář