Shelley (2016)

50%
Odlehlé místo, zvláštní těhotenství a jeho ještě divnější průběh.

Shelley

Dánsko, Švédsko, 2016, 92 minut

 

Režie: Ali Abbasi

Scénář: Ali Abbasi a Maren Louise Käehne

Hrají:

Ellen Dorrit Petersen (Louise)

Cosmina Stratan (Elena)

Björn Andrésen (Leo)

Marlon Kindberg Bach (Sigurd)

 

Po snímku Bethany jsem měl štěstí na další film, který byl pojmenovaný po dívčím jméně, tentokrát je to „Shelley“. Ale s tímto hororem se podíváme do mezinárodních a také alternativnějších vod. To proto, že snímek „Shelley“ vznikl v dánsko-švédské koprodukci, což je spolupráce, kde si představíte spíše thriller, nikoli vyloženě horor. Ale „Shelley“ jde v té temnotě přece jen dál než jen k obyčejnému hororu.

 V těhotenství má žena různé chutě.

Snímek Bethany nezmiňuji náhodou, protože i v případě „Shelley“ se jedná o manželský pár, který chce miminko. Ale dějově nás zavádí trochu někam jinam. Popravdě svým dějem se film „Shelley“ trochu blíží i poslednímu Aronofskému filmu „matka!“, a to v tom smyslu, že i zde jsme v jednom domě, který jako kdyby byl odříznut o okolí, jako kdyby existoval sám za sebe.

 Necítí se v těhotenství dobře.

Louise a Leo žijí na odlehlé samotě, kde si vedou život podle sebe – nepotřebují moderní vymoženosti, nepotřebují elektřinu, nepotřebují zkrátka nic, co jim moderní svět nabízí. Vystačí si sami. Alespoň do chvíle, kdy chtějí počít miminko. Zjistí, že to není možné, a tak se rozhodnou využít zajímavou nabídku – s dítětem jim pomůže jejich pomocná síla, Rumunka Elena, která by místo Louise dítě odnosila.

 Podepisuje se to na ní.

A tak Leo oplodní Elenu, všichni tři si žijou moc hezky a pohádky… Ne, vlastně tohle je začátek, protože Elenino těhotenství není úplně v pořádku. Plod v jejím těle se vyvíjí příliš rychle, má bolesti, které by asi mít neměla, dostává se do stavů, kterými v minulosti netrpěla. Tohle není normální těhotenství a je jasné, že to bude ještě horší a horší. A tohle se filmu místy dobře daří.

 Hodně se to na ní podepisuje.

Snímek „Shelley“ je takový rozporuplný. Má jasně danou dějovou kostru, což je na jednu stranu fajn, na druhou je to nuda. Má scény, které jsou až úchvatné v tom, co zobrazují a jakým způsobem, a pak najednou máte pocit, že je to skoro jen hippie agitka. Je to strašně moc nevyrovnané, což je velká škoda a také důvod k tomu, proč dávám snímku jenom průměrné hodnocení.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář