Shutter (2004)

80%
Thajský originál je rozhodně lepší než americký remake.

Shutter

Thajsko, 2004, 97 minut

 

Režie: Banjong Pisanthanakun a Parkpoom Wongpoom

Scénář: Banjong Pisanthanakun, Sophon Sakdaphisit a Parkpoom Wongpoom

Hrají:

Ananda Everingham (Tun)

Natthaweeranuch Thongmee (Jane)

Achita Sikamana (Natre)

Unnop Chanpaibool (Tonn)

 

Clona, tedy remake z roku 2008, jsem nehodnotil zrovna nějak skvěle a dal jsem mu 40 %. To není moc, ale na remake to není vlastně tak zlé. V případě snímku „Shutter“ se však ukazuje, nebo ještě lépe řečeno, se potvrzuje, že je dobré se podívat na původní film, který bude pravděpodobně hodně kvalitní, když už se někdo rozhodl, že je potřeba natočit jeho novou verzi. Většinou se netočí proto, aby se vylepšovalo, ale prostě proto, aby se nějakým způsobem aktualizovalo, což není to samé co vylepšování.

 Ti duchové...

„Shutter“ je původem thajský horor, což není spojení, které musí za každou cenu vzbuzovat důvěru. Z Thajska mnohdy přicházejí filmy, které jsou jednoduše nekvalitní, a to jak po technické stránce, tak i po stránce dějové. V případě „Shutter“ ale uděláte spíše chybu, pokud se budete chtít snímku vyhnout, protože tohle je horor, který vás dovede zaujmout jednoduše tím, že je dobrý.

 Tohle nechcete mít na žebříku proti sobě.

„Shutter“ vypráví příběh, který můžete znát z amerického remaku. Je zde mladý fotograf, který má přítelkyni. Společně si všimnou zajímavé věci na fotografiích. Objevuje se na nich stín. Jako kdyby tím stínem byly fotografie, které nemají nic společného, spojeny. Co ten stín znamená? A jak to souvisí s minulostí postav? Že by se zase objevila jedna žena s dlouhými černými vlasy?

 Co to visí ze stropu?

I když se to tváří jako něco, co by mohlo být jen variací na Ringu nebo „Ju-on“, thajský snímek „Shutter“ je přece jen zajímavější a do jisté míry originálnější. Ta originalita je hlavně v příběhu. Smyslem filmu nejsou lekačky, i když ty jsou mnohdy hodně dobré, ale smyslem je právě příběh, který je vymakaný a ústí do dobré pointy, která také dovede velmi dobře zamrazit na vašem zátylku.

 Nebylo si kam sednout.

Už jsem si myslel, že šílenství asijského hororu je za mnou, ale zjistil jsem, že jsou zde pořád ještě filmy, které stojí za pozornost a které mi v době největšího boomu těchto hororů unikly. „Shutter“ je přesně ten film, na kterém oceníte nejen to, že se u něj budete schopni bát, ale i to, že se jedná o snímek chytrý, který v sobě má příběh, jež vás dovede strhnout a na konci vyplivnout.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář