Smrt on-line (2008)

45%
Snaha využít pro horor moderní technologie nevyšla přímo vniveč, ale ještě tomu trochu chybí, aby to bylo skutečně silné.

 

Smrt on-line

Untraceable

USA, 2008, 101 minut

 

Režie: Gregory Hoblit

Scénář: Robert Fyvolent, Mark Brinker a Allison Burnett

Hrají:

Diane Lane (Jennifer Marsh)

Billy Burke (Detektiv Eric Box)

Colin Hanks (Griffin Dowd)

Joseph Cross (Owen Reilly)

 

Gregory Hoblit není právě člověkem, který by natáčel vyrovnané filmy, i když takový „Prvotní strach“ si možná lidé budou pamatovat, možná ale spíš snímek „Hartova válka“. Na druhou stranu „Smrt on-line“ je filmem poměrně čerstvým, který už běžel i v našich televizích, což mu dává trochu body navíc, ale to rozhodně neznamená, že by si je moc zasloužil. Pozitivní je, že autoři alespoň zkoušejí horory/thrillery, které jsou zasazené do moderního hypertechnologického prostředí.

To snad není pravda.

„Smrt on-line“ je vlastně takovým thrillerem v klasickém stylu, kdy proti skvělým policistům, vyšetřovatelům anebo různým specialistům stojí vrah, psychopat, který se hned tak nenechá chytit, i když všem chce ukázat, jak je skvělý, jak moc velký magor vlastně je. Musí se předvádět, což ho nakonec stojí svobodu, anebo rovnou život, protože prostě není tak geniální, jak si o sobě celou dobu myslel a tým specialistů si na něj vždycky přijde. „Smrt on-line“ se tak drží schématu.

Tihle to určitě zachrání.

Základní invencí je skutečnost, že vše se odehrává v přímém přenosu přes internet. Vyšetřovatelé mohou sledovat vraždy přímo přes stream na internetu, což je zajímavým prvkem, kterého by bylo možné využít ke skutečně zajímavým věcem, ale to se neděje. Když dochází na zabíjení, „Smrt on-line“ se tváří jako „Saw: Hra o přežití“, ale pak oběť zemře a je to celkem nudné vyšetřování. On-line svět je skvělým prostředím, ale natočit o tom dobrý horor, to tak snadné není. Není to poprvé, co se to ukázalo. Ani Smiley není filmem, který by tuhle skutečnost zásadně měnil.

No, tohohle už nezachrání.

„Smrt on-line“ nejvíce trpí asi tím, že je to prostě jen další thriller s velmi nebezpečným vrahem, který by se chtěl stát ikonickým, ale jsem si jistý, že se mu to nepovedlo. Nakonec je jen dalším vrahem z mnoha, který to chtěl vzít po internetu, ale není jediný. V dnešní době je víc takových, některé lepší, některé horší a některé velmi špatné.

Pomoc v dešti se vždycky hodí.

Myslím, že pro televizi se film „Smrt on-line“ hodí docela dobře. V kině je to jen film, na který hodně rychle zapomenete, protože prostě není moc o čem mluvit. Pokud tedy nějaké zkušenosti s hororem a thrillerem máte. Na druhou stranu, můžete v něm zažít ještě větší zklamání. „Smrt on-line“ patří k thrillerům, které si najdou své fanoušky, je celkem moderní, i když vyšetřovatelé zrovna nevypadají jako specialisté na počítače a na hacking. Věřit jim to nebudete, ale třeba se pobavíte.

 

Hodnocení: 45%

Hororové filmy (slasher, mučení, vrazi)


Přidat komentář