Soundtrack: Catacombs (2007)

90%
Když party, tak s pořádnou muzikou aneb hodně povedený soundtrack k ne zrovna moc povedenému horroru.

Originální název filmu: Catacombs

Autor: v/a (Violet UK, Black Light Burns, BT, Skinny Puppy, The Crystal Method, Avenged Sevenfold, Peter Murphy, Shawnee Smith, Zilch, Atreyu, The Human Abstract, Ministry)

Label: Treadstone Records / Extacy Records

Počet skladeb: 12

Délka: 56:23 min.

Obal soundtracku k filmu Catacombs.

Děj „Katakomb“ je svým způsobem prostý. Partička mladých lidí se jde bavit na „ilegální“ párty do pařížského podzemí, kde část z nich rozjede menší akci dle místní urban legendy. Že se něco zvrtne, je jasné již ze samotného žánrového zařazení snímku.

 

Od toho se samozřejmě odvíjí i obsah soundtracku. Podstatná část filmu se odehrává přímo nebo v blízkém okolí divoké párty, kde není nouze o hlasitou klubovou taneční elektronicko-rockovou muziku. Soundtrack tak neobsahuje klasickou čistě pro film komponovanou hudbu, ale je v podstatě kompilací různých interpretů a kapel tohoto ranku. Muzika to není nijak mainstreamová, částečně jde totiž svým způsobem o okrajové žánry, které k vám nepřijdou z hudebních televizních stanic ani všeobecně rozšířených rádií, tahle hudba se musí trochu hledat.

Nečekejte popové slaďáčky, ani prvoplánovitě obsahově vyprázdněné citové vydírací hity. Hudebně jde o fúzi tvrdé elektroniky, úderných bicích, řezavých kytar a uši rvoucích kytarových sól. Výběr nás provede oblastmi klasické EBM (Skinny Puppy), electropunku (Ministry), tvrdší klubové taneční elektroniky (The Crystal Method) nebo klasického thrash metalu říznutého zpěvavými refrény (Avenged Sevenfold, Atreyu, The Human Abstract), elektronických podmazů, kytarových riffů (tzv. kil), elektronických bicích, normálního i tvrdšího řvaného zpěvu. Dojde i na rap a skreče (BT). Myslím, že na své by si přišli i milci gothic rocku (Peter Murphy). Zkrátka, výběr je široký, hudba řízná, energická a stvořená k hlasitému poslechu. Můžete si zatančit i zapogovat, zajásat, zatřepat nebo zatočit řepou a ti odvážnější i zaimitovat hru na kytaru.

 

Jak již bylo řečeno, část filmu se odehrává na pařbě, které ještě i dnes spousta lidí označuje jako diskotéky. I proto by se mohl hudební výběr soundtracku zdát trochu netypický. Diskotékové skočné hity zde totiž nenajdete. Zdejší hudba se totiž klasickému pojetí vymyká, uspokojí zejména punkery, gothiky, electroniky, metalisty jakéhokoliv pohlaví anebo vyznavače EBM, což je hudební žánr kombinující prvky industrialu a elektronického punku, který charakterizují tvrdé, často taneční elektronické rytmy, zpravidla zkreslený zpěv až křik a hluky s dlouhými dozvuky, echy a repetitivní sekvencerovou melodickou linkou a na tomto soundtracku nemohl mít snad lepší zástupce, než Skinny Puppy.

Částečným překvapením pro mne byl fakt, že ač ve filmu jednu z vedlejších rolí hraje zpěvačka Pink, soundtrack neobsahuje ani jeden její song, což je pro podobnou „spolupráci“ zpěváka/zpěvačky s filmem zcela jistě netypické. Pravdou je, že by žánrově mezi ostatní kapely asi nezapadla a zcela jistě by působila jako rušivý element soundtracku jako celku (i když si osobně myslím, že zrovna Pink by byla schopna zvládnout i tvrdší, ostatním podobnou, skladbu, nebo hodit duet s Nivekem Ogrem).

 

Osobně nemohu soundtrack hodnotit jinak než hodně kladně. Poslouchám ho rád a často. Spousta kapel mi udělala vyloženě radost (Skinny Puppy, Ministry, Atreyu, BT). Prostě v téhle hudbě hodně jedu, líbí se mi, drtí mi mozek a hýbe s tělem. Je dalším potvrzením faktu, ač znám spoustu lidí, kteří tvrdí pravý opak, že horror a tvrdá hudba k sobě často sednou. Soundtrack vřele doporučuji k poslechu a to i těm, kteří film neviděli. Funguje totiž i zcela samostatně, a abych pravdu řekl, potěšil mne mnohem víc, než film samotný.

 

 

Seznam skladeb:

Violet UK – Blue Butterfly (5:41)

Black Light Burns – Lie (4:20)

BT – Smartbomb (5:11)

Skinny Puppy – Magnifishit (4:33)

The Crystal Method – Bad Ass (Rogue Element Mix) (7:02)

Avenged Sevenfold – Unholy Confessions (4:45)

Peter Murphy – Twist Your Fate (3:57)

Shawnee Smith – Please Myself (4:22)

Zilch – PSYCHE (4:44)

Atreyu – Bleeding Mascara (2:27)

The Human Abstract – Vela, Together We Await The Storm (5:13)

Ministry – Die In A Crash (4:08)

Hororová hudba


Přidat komentář