Svatý Mikuláš (2014)

50%
Found footage po česku. bohužel pořád je to jen found footage...

Svatý Mikuláš

Česká republika, 2014, 60 minut

 

Režie: Petr Smazal

Scénář: Petr Smazal

Hrají:

Jiří Bystřický

Petr Smazal

Pavel Novotný

Václav Šindelář

 

Tak se také čeští autoři pokusili o found footage, což se dalo předpokládat. Přece jen jedná se o formu natáčení, která je přístupná. Osobně se docela divím, že se o to tvůrci nepokusili výrazně dříve. Třeba takový „Labyrint“ k použití ruční kamery vybízel. Ale nestalo se, a tak je „Svatý Mikuláš“ jedním z prvních found footage filmů u nás. Byl ale záhy následován filmem Ghoul a mezi amatérskými filmy je možné najít další, většinou krátké filmy, které spadají do stejného žánru.

 Už točíme?

Takže ne, found footage rozhodně nemá v Česku tradici, ale v tomto desetiletí se zdá, že by zde více podobných snímků mohlo vzniknout. Lidé mají chuť točit a právě ruční kamera jim k tomu nabízí dostatek prostoru. V současné době už navíc není ruční kamera překážkou, protože kvalita obrazu je obecně na takové úrovni, že je možné kvalitně vypadající film natočit práv i levnější kamerou. Navíc je také celkem jednoduché použít nějaké ty triky a filtry, protože obraz si tvůrci upraví doma na počítači.

 Začne to jako absolventská práce...

Sledujeme skupinku filmařů, kteří se rozhodli, že budou natáčet dokument, který by měl být absolventským filmem na FAMU. Jako látku si vyberou starou budovu, která kdysi fungovala jako psychiatrie. Skupině filmařů velí Natalie – Natalie si celý projekt vymyslela a bude to její absolventská práce. Je vidět, že jsou mezi postavami nějaké třecí plochy, ale hlavně se ukazuje, že některým z nich je celkem jedno, co budou dělat, spíš jde o to, jak se ulít a hlavně se nenudit.

 

První polovina filmu je seznamovací, což obecně na found footage nemám rád, ale v tom českém prostředí to nevyznívá špatně. Obecně to není zle zahrané a těm postavám i sem tam něco uvěříte. Následně dojde na obligátní vyzpovídání očitého svědka, který kdysi v blázinci pracoval. Vzhledem k tomu, kdy byl blázinec zavřen (60. léta) a jak je zpovídaná postava stará, by se dalo pochybovat o její věrohodnosti, ale to je spíše jen taková drobnost. Větším problémem je skutečnost, že film s dalšími minutami jen zabředává do klasických found footage kolejí.

 Křeslo je prázdné...

Já vím, že ono je v tomhle žánru celkem těžké ještě vymyslet cokoli nového, ale i když se čeští tvůrci snažili o to, aby prezentovali film, který bude strašidelný, ve skutečnosti je to jen klasické rychlé pohybování kamerou, kde nic moc není vidět. Zase ale musím uznat, že při některých záběrech i něco uvidíte. Myslím si, že na plátně ten film bude mít alespoň nějaký efekt. Na menším monitoru prostě nemá.

 ...a už je plné.

Jako pokus o české found footage se musí film hodnotit spíše kladně. Má to všechno, co by takový film měl mít. Popravdě se mi líbí i skutečnost, že je snímek pouze hodinový, protože jinak by byl jen zbytečně natahovaný. Jestli jste však viděli nějaké found footage, tak vás snímek „Svatý Mikuláš“ nemá čím překvapit. Osobně spíše hodnotím to, že se toho čeští snaživci zhostili se ctí a dokázali, že i v těch českých podmínkách to může fungovat. Nic to nemění na tom, že je žánr vyčpělý.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (duchové, found footage)


Přidat komentář