Svatyně (1989)

75%
"Svatyně" je snímek, který si zaslouží více pozornosti než je mu věnována.

Svatyně

La chiesa

Itálie, 1989, 102 minut

 

Režie: Michele Soavi

Scénář: Nick Alexander, Dario Argento, Fabrizio Bava, Lamberto Bava, Franco Ferrini, M. R. James, Dardano Sacchetti a Michele Soavi

Hrají:

Hugh Quarshie (Otec Gus)

Tomas Arana (Evan)

Feodor Chaliapin Jr. (Biskup)

Barbara Cupisti (Lisa)

 

Když se člověk podívá a scenáristické složení tohoto filmu, musí uznat, že to je neskutečná síla a jsou zde jména, která v italském hororu v 70. a 80. letech rozhodně něco znamenala. Argento, Bava a Sacchetti jsou jména, která se rozhodně nezapomínají, a pokud se o italský horor zajímáte, musejí na vás nutně odněkud vykouknout. A většinou dost často. Ani jeden z těchto mužů se ale nechopil režie, ta byla svěřena Michele Soavimu.

 Asia Argento ještě jako dívka.

Michele Soaviho budete možná znát jako herce, ale jako režisér se také uchytil a jeho největším zářezem v oblasti hororu je jednoznačně snímek Dellamorte Dellamore, kde ukázal svůj smysl pro humor a nesmazatelně se tak zapsal do historie nejen italského hororu. Spolu se zmiňovanými pány a s dalšími tvůrci se pak postaral o snímek „Svatyně“, který jde trochu ve Fulciho stopách děsivého nadpřirozena, ale razí si svou vlastní cestu trochu blíže americké kinematografii.

 Základy pro nový kostel.

Příběh začíná v minulosti, kdy sledujeme vyvraždění skupiny lidí, kteří jsou údajně ovládáni nějakým démonem. Na jejich masovém hrobě má být postaven kostel, což se skutečně stalo. Přesouváme se do současnosti, kde kostel již dávno stojí a my jen čekáme na to, co strašného se začne dít.  Soavi pak postupně graduje napětí a děs, které se projevují jak nadpřirozenými událostmi, šílenstvím, tak i pořádně krvavými scénami, za které prostě musíte Italy milovat, protože oni v nich byli skvělí.

 Měli hezký vztah.

Snímek „Svatyně“ je možné označit za mysteriózní horor s prvky náboženského hororu. Samozřejmě, zde nechybí ani nějaké ty vtípky, no a samozřejmostí je naprosto skvělé gore, kdy hlavně scéna se srdcem se skutečně zapíše do paměti. Celým příběhem vás pak provází malá Lotte v podání Asii Argento, která už však měla svůj filmový debut pár let za sebou. Není to příběh špatný, je to urban legend spojená s mytologií a historií, ale jako celek je to takové zvláštně nekonzistentní.

 A pak jí dal svoje srdce.

„Svatyně“ je specifický film, o kterém si přesto myslím, že je celkem podhodnocený. Je to nadprůměrný horor, který má zajímavý vývoj děje, ale jsou zde scény, které vám snadno utkví v paměti – třeba kopulace s démon je nečekaná a právě proto ve vás vzbudí ten správný, děsivý dojem. Scénář má svoje nedostatky, jsou zde prázdná místa a zvláštní postavy, ale přesto se jedná o horor, který dokáže vyděsit a ohromit.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (gore, satan)


Přidat komentář