Stopař (1986)

80%
Jako že přeji Seanu Beanovi každou roli, tak v remaku prostě nemohl být tak dokonalý jako Rutger Hauer v tomhle filmu z roku 1986.

 

Stopař

The Hitcher

USA, 1986, 97 minut

 

Režie: Robert Harmon

Scénář: Eric Red

Hrají:

Rutger Hauer (John Ryder)

C. Thomas Howell (Jim Halsey)

Jennifer Jason Leigh (Nash)

Jeffrey DeMunn (Kapitán Esteridge)

 

„Stopař“ je klasika, která se poměrně brzy – již v roce 2007 – dočkala svého vlastního remaku. Není se čemu divit. Ten příběh je silný, herečtí představitelé mají možnost předvést své schopnosti, a to jak představitel řidiče, tak i představitel titulního stopaře. Ale jak už to tak bývá, originál je prostě originál, a tak je na čase se na něj také podívat a říct si, proč je tenhle film tak výjimečný, v čem tkví jeho téměř kultovní status a oblíbenost mezi diváky.

Rutger Hauer je celou dobu hodně v klidu.

Na první pohled se může příběh zdát jednoduchý, ale v tom je jeho síla. Mladík jede autem. Je noc a pořádně prší. Nic pěkného, zvlášť ve chvíli, kdy je cesta dlouhá a člověk už je pořádně unavený. Tak unavený, že se mu dokonce za volantem podaří usnout. Ale naštěstí to dobře dopadne, protože náklaďáku se vyhne. Ale jako kdyby nás zbytek filmu chtěl přesvědčit o tom, že by bylo mnohem snazší, kdyby to do toho náklaďáku narval a ušetřil si hodně námahy, hodně bolesti a hodně psychického strádání.

Měl ho zastřelit hned.

Vzpomínáte si na snímek Duel? Celovečerní prvotinu Stevena Spielberga? Tak přesně v jejích kolejích se vydává „Stopař“. Příběh se odehrává na silnici anebo v její těsné blízkosti. „Stopař“ není nic jiného než hodně klaustrofobní a šílené road movie, kde ale smyslem cesty není dorazit do cíle, ale vůbec přežít. Jim je vmanipulován do hry, kterou nechápe a pochopit nemůže. Sám si tu hru uvede hláškou, když ve chvíli, kdy nabírá stopaře, řekne: „Matka mi říkala, ať tohle nedělám.“ A měla pravdu. Člověk by měl matku sem tam poslechnout.

No není roztomilý?

„Stopař“ je unikátní v tom, že i když víme, kdo je ten magor, stejně to má ten správný efekt. Stopař se objeví, něco šíleného provede a zase zmizí. Tohle je klíč k úspěchu. I když Duel těžil z toho, že jsme nikdy neodhalili totožnost muže, který řídil náklaďák, tady dobře víme, že stopař je někde kolem, že se někde schovává, ale nevíme, kde se znovu objeví a co bude jeho dalším trikem. Tohle očekávání, tenhle strach z toho, kdo zase přijde o život, komu se co stane, tohle je těžiště celého filmu, které dokonale využívá potenciál, který v sobě skrývají herecké schopnosti Rutgera Hauera, který má to štěstí a za kariéru se na něj usmívají skutečně skvělé role. Kromě „Stopaře“ je to také „Blade Runner“ nebo Hobo with a Shotgun a nově možná i „Dracula 3D“.

Vlastně vypadá jako příjemný chlapík.

John Ryder je unikátní šílenec, jehož pohnutky neznáme. O to je jeho hra děsivější. Jaké byly pohnutky Hannibala Lectera? Dokud jsme se všechno nedověděli ve snímku „Hannibal – Zrození“, měl tenhle šílenec naprosto výsostné postavení. A takové má i John Ryder. Neznáme a nechápeme, co ho vede k podobnému jednání, nedává žádný hlubší smysl, proč si vybral právě Jima, a o to je film silnější. Je to šílenec, který chce zemřít? Anebo jen zlo, které si chce hrát, podobně jako chlapci z Funny Games? Scéna, kde je mezi náklaďákem a trailerem přivázaná dívka a je jen na Jimovi, aby rozhodl o jejím osudu, je ukázkou mistrovství režiséra, stejně jako scénáristů. Jaká by byla vaše volba? Zastřelili byste toho parchanta, který poslal celý váš život do háje během jednoho jediného dne? Anebo byste k tomu přese všechno neměli sílu?

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (béčka, mučení, vrazi)


Přidat komentář