The Colony (2013)

30%
Vítejte ve světě, kde je rýma skutečným problémem. A Laurence Fishburne je zase macho.

The Colony

Kanada, 2013, 95 minut

 

Režie: Jeff Renfroe

Scénář: Jeff Renfroe, Svet Rouskov, Patrick Tarr a Pascal Trottier

Hrají:

Kevin Zegers (Sam)

Laurence Fishburne (Briggs)

Bill Paxton (Mason)

Charlotte Sullivan (Kai)

 

Když jsem se na snímek „The Colony“ začal dívat, trochu jsem měl pocit, že Laurence Fishburne záviděl Liamu Neesonovi jeho film Mezi vlky a chtěl si také zahrát na macha v prostředí sněhu. Bílého poprašku se přidalo v miliónech tun, vlků se ubralo, lidi se skryli do podzemí a mohlo se rozjet zamrzlé drama, kdy slovo zamrzlé nepoužívám pouze v souvislosti s mrazivým prostředím, ale i jako metaforu pro popis filmu samotného.

Jeden z těch, co nedostal rýmu.

Svět je krásné místo, ale v našich vizích se dokáže pořádně zvrtnout. I v případě světa „The Colony“ došlo ke katastrofě, která celou planetu zahalila bílou pelerínou. A ne, není to tak romantické jako na obrázcích Josefa Lady. Jednou začalo sněžit, jak se ve filmu říká, a už nikdy nepřestalo. Tohle není představa světa, který by se mi zamlouval. Mně už první sníh vadí. Člověk je však tvor, který se bude snažit přežít v jakémkoli prostředí. Nejinak je tomu i v době ledové.

Drsní chlapy jsou potřeba.

Lidé žijí v podzemních koloniích, kde se snaží vytvořit si soběstačná města, ale někdy prostě musí na povrch a pátrat. Problém je v tom, že i pitomá rýma je zde smrtelným nebezpečím, a člověk, který zakašle, je stejně vítaný jako učitel ve třídě. My sledujeme skupinku tří mužů, mezi nimi i Fishburne, kteří se vydávají na povrch, aby pomohli kolonii číslo pět (sami jsou ze sedmičky), která vyslala volání o pomoc. Do té chvíle jste mohli doufat, že se snímek trochu probudí, že přijde něco zajímavého, jenže opak je pravdou. „The Colony“ začíná být skutečná nuda.

Čím víc, tím líp.

Tvůrci si vybrali dobré prostředí, takové vetřelcovské, jenže tohle má každý druhý film, který se na nás snaží působit jako komorní, klaustrofobní horor/drama. Problém zůstává i v rovině samotného sci-fi, které prezentuje zajímavou ideu, ale skoro se chce říct, že i ve filmu „Den poté“ byla moderní doba ledová vyřešena lépe. Tady je to jen pozadí pro události, které se zde dějí. Trochu i pozadí zbytečné, nebo minimálně nevyužité.

Bude zima, bude mráz.

„The Colony“ je film, který se tváří jako áčková produkce, ale ve skutečnosti je to jen malá podívaná, kde jde skoro o nic. O přežití, ale na tohle téma jsme viděli už mnohem lepší filmy. Fishburne je hvězdou s postavou špatně napsanou, a tak aspoň Paxton zde měl co hrát, i když ani tak toho nebylo moc. To je tak, když člověk vezme zajímavý nápad, ale vykašle se na to, aby s ním udělal něco pořádného. Jako kdyby dobré nápady rostly na stromech...

 

Hodnocení:  30 %

Hororové filmy (příšery, vrazi)


Přidat komentář