Mezi vlky (2012)

55%
Nějaký ten pořádný survival thriller se zvířátky už tu nějakou dobu nebyl. Film "Mezi vlky" měl velké ambice, ale očekávání určitě nenaplnil.

 

Mezi vlky

The Grey

USA, 2011, 117 minut

 

Režie: Joe Carnahan

Scénář: Joe Carnahan a Ian Mackenzie Jeffers

Hrají:

Liam Neeson (Ottway)

Frank Grillo (Diaz)

Dermot Mulroney (Talget)

Dallas Roberts (Hendrick)

 

Docela mě překvapilo, že se tenhle snímek objevil i v českých kinech, i když je pravdou, že Liam Neeson je hercem, který je zde poměrně oblíbený. Nejvíc za to mohou asi jeho otcovské role, jako tomu bylo v případě „Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba“. Čím víc bude v kinech hororů a podobných filmů tím lépe. Přiznám se, že si ale myslím, že je „Mezi vlky“ nejlepší výběr a že jsou zde lepší filmy, které by si zasloužily víc pozornosti českých produkčních společností. Proč v kinech pořádně nešel Tucker a Dale vs. Zlo?

Když neprší muži, tak aspoň sněží vlci.

Liam Neeson nezklamal. Myslím, že on nikdy nezklame, ať už hraje v dramatu, v komedii nebo v akčním thrilleru. Prostě herec, který má na všechno. Poslední dobou se profiluje hlavně v thrillerech jako mlčenlivý hrdina. „Mezi vlky“ není výjimkou, navíc ho stihla tragédie, s kterou se snaží vyrovnat. Žena mu zemřela, což se mu děje docela často. Útěchu má najít v přírodě. Jenže se mu jí dostává trochu víc, než by si původně myslel.

Vzpomínky ho drží naživu.

Zápletka není úplně originální, ale Liam vás k sobě v prvních minutách přimkne, i když takovým odtažitým způsobem. Není to zrovna klasický hrdina filmu, což je rozhodně dobře. Celým dějem prochází spíš jako duch, na čemž by nebylo nic tak špatného. Je tu však ještě jeden duch, na kterého je zaměřeno více. Vlk. Vlastně celá vlčí smečka.

Ottway, Neesonova postava, letí letadlem, které má havárii a nakonec se i zřítí. Rovnou do aljašské divočiny. Tohle samo o sobě není dobré místo pro přežití, ale nejsou na tom tak špatně. Mají nějaké zásoby, teplé oblečení. Jenže to by tu museli být sami. Snímek se neuchyluje k podobným záležitostem jako např. A Lonely Place to Die. Tím, kdo jde po skupině přeživších, nejsou žádní lidští lovci, ale opravdoví predátoři. Vlci jsou těmi, kdo vládne divočině, nikoli člověk.

Ten pohled je doslova k pláči.

Je to pradávná konfrontace toho, jak se člověk snaží přežít v místech, která mu nepatří. Těch míst je na Zemi ještě dost. Člověk proti šelmě, která jde za potravou, je silná, bez emocí, chce žrát, lovit, zabíjet. Člověk chce přežít. Jenže tady to trochu naráží. Film je totiž vyvražďovačkou, kde není sériový vrah, ale právě smečka vlků. Tady to drhne hodně. Některé smrti jsou zbytečné, skoro až směšné. Chápu, že je situace kritická, ale myslel bych si, že budou lidé jednat trochu racionálněji, ne jen na efekt. Některá úmrtí jsou opravdu jen pro diváka.

Skupina, co se snaží přežít. Postupně se trochu ztenčí.

Film je neskutečně roztahaný. Můžeme sledovat zajímavou přírodu, která alespoň trochu vynahrazuje nudu, s níž se musíme vypořádávat. Dost mi to připomíná zmiňovaný A Lonely Place to Die, kde jsem měl stejný problém. Úchvatné scenérie, ale na pozadí ne zas tak zajímavého nebo originálního příběhu. Co je ale největší průser, to je závěr. Člověk dvě hodiny čeká – opravdu, tohle je to hlavní, co dělá – zase tolik si film neužívá, a pak přijde závěr, který mu vezme všechny iluze. Velké zklamání, zbytečně rozvleklé, které nepřinese na závěr nic. Kdyby se to zkrátilo, možná by se dal konec snést, ale v tomhle vydání ho neberu. Je to jen snadné východisko, nikoli mistrný finiš.

 

Hodnocení: 55%

Hororové filmy (mučení, survival, zvířata)


Přidat komentář