The Curse of the Werewolf (1961)

60%
Vlkodlaci jsou tématikou, kterou studio Hammer oživilo. "The Curse of the Werewolf" je zajímavým biografickým hororem.

 

The Curse of the Werewolf

Velká Británie, 1961, 91 minut

 

Režie: Terence Fisher

Scénář: Anthony Hinds podle románu Guye Endora

Hrají:

Clifford Evans (Don Alfredo Corledo)

Oliver Reed (Leon Corledo)

Yvonne Romain (Služka)

Catherine Feller (Cristina Fernando)

 

To se nám to zase pěkně sešlo a já můžu doplnit třetí legendární monstrum, které stálo u zrodu hororu a které později podpořilo boom studia Hammer. Pravda, ještě pořád mám mezery ve filmech o mumiích, ale vlkodlačí filmy mám docela rád. „The Curse of the Werewolf“ je na první pohled filmem, který navazuje na tradici, kterou započal snímek „Vlkodlak“ s legendárním Lonem Chaneyem Jr.

Vždyť je to jenom miminko.

Film tak navázal na klasické horory, s nimiž přišlo studio Hammer – The Curse of Frankenstein a „Dracula“. Navázání je skutečně na místě, protože o režii se postaral Terence Fisher, režisér obou předchozích pecek. „The Curse of the Werewolf“ má s předchozími dvěma docela dost společného. Technicolor barvy, které dodávají filmu ten správný šmrnc, herce, kteří si spletli místo natáčení s divadelními prkny, navíc ještě příběh, který je neskutečně přímočarý a postrádá hororovou atmosféru. Pravda, „The Curse of the Werewolf“ je v některých ohledech méně teatrální jako filmy starší, ale pořád to není úplně ono, hlavně ta hororovost chybí.

Vždyť je to pořád ještě jen dítě.

Filmu chybí jedno, co by jej stavělo na rovinu všem předchozím – spolupráce Petera Cushinga a Christophera Leeho. Bohužel žádný z těchto legendárních herců se ve snímku neobjevil ani v malé roli. Přitom tu pro ně bylo dost místa. Je na historicích, aby vysvětlili příčinu. Místo nich si jednu z rolí uzurpoval Oliver Reed, kterého si možná jako výrazně staršího pamatujete z filmu „Gladiátor“. V „The Curse of the Werewolf“ si zahrál titulní roli, i když se objeví teprve až ve druhé polovině.

Teď už není roztomilý ani trochu.

Děj je zajímavý tím, že se vlastně jedná o autobiografii jednoho člověka, od jeho početí přes narození, dětství až po dospělost a konec, který je očekávaný. „The Curse of the Werewolf“ si ale zakládá na docela silných momentech, kdy první je hned na počátku, scéna před šlechtou. Divák si hned vzpomene na o něco mladší snímek Maska rudé smrti, kde se podobná scéna také vyskytla. S Vincentem Pricem v hlavní roli to mělo trochu větší grády.

Ve stáří není každému přáno.

Snímek si zaslouží nějaké ty plusové body za masku vlkodlaka, která je na svou dobu celkem povedená, i když standard, který přišel s 80. léty, to ještě rozhodně není, nemluvě o tom, že vlkodlak je zde zabraný vlastně v jedné scéně. Pořád ale lepší maska, než jakou se nám prezentoval původní „Vlkodlak“. Je jasné, že o plynulé proměně si můžeme nechat jen zdát, navíc jí ještě kazí skutečnost, že film chce až moc skončit jako „Frankenstein“.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (vlkodlaci, béčka)


Přidat komentář