The Giant Claw (1957)

40%
Zhouba přichází ze vzduchu a tentokrát je skutečně obrovská.

The Giant Claw

USA, 1957, 75 minut

 

Režie: Fred F. Sears

Scénář: Samuel Newman a Paul Gangelin

Hrají:

Jeff Morrow (Mitch MacAfee)

Mara Corday (Sally Caldwell)

Morris Ankrum (Edward Considine)

Louis Merrill (Pierre Broussard)

 

Nemůžu si pomoct, ale když mám před sebou nějaký takový film, jako je třeba „The Giant Claw“, tedy béčko z americké provenience, těším se. Tohle jsou filmy, které jsou příjemně nenáročné, jsou místy hodně jednoduché a člověk se vždycky těší na to, jestli se podařilo tvůrcům z toho obyčejného béčka vytřískat trochu víc. V tomhle případě se to zrovna moc nepodařilo, ale nemůže být každý den posvícení.

To je ale supák!

„The Giant Claw“ je skutečně klasickým filmem své doby. Máme v hlavní roli muže, který je ten správný borec, co může všechno zachránit, pak je zde žena, kterou miluje, ale s kterou se sem tam pořádně poškorpí, no a nakonec je zde armáda, jejíž postavení je takové spíše nijaké. Sice předvedou hodně akce, ale nakonec dělají více problémů, než kolik už jich existuje. Samozřejmě tedy nemůže chybět ani nějaké to monstrum, na které by se mohlo zaútočit. V tomhle případě je to pořádný pták.

Tohle je jen jednohubka.

Gigantický sup z vesmíru se objeví v americkém vzdušném prostoru. Tohle rozhodně není situace, kterou mohou Američané nechat jen tak. Vždyť by mohl útočit na jejich letadla. Něco tak obrovského je neskutečně nebezpečné. Je potřeba udělat něco, co Zemi (= Ameriku) zbaví té největší hrozby. Pták je neskutečně rychlý, ani stíhačky mu nestačí, navíc je neskutečně silný a nemá žádnou úctu k lidskému životu ani k lidským výtvorům. Děsivější monstrum tu snad ještě nebylo!

Na lásku je vždycky čas.

No dobře, trochu jsem si zapřeháněl. Gigantický sup není špatný, ale takový Kronos byl přece jen originálnější nápad. Jedná se jednoduše o klasický, celkem ujetý nápad, který byl šoupnut do velmi standardní šablony, která byla představena třeba právě snímkem Kronos anebo už snímkem „Gojira“. „King Kong“ se tak z těchto monster filmů stále jeví jako příběhově jednoznačně nejoriginálnější.

Vida, problém vyřešen!

„The Giant Claw“ jednoznačně sází na to, že obrovské monstrum je tím největším tahákem. To je sice pravda, ale k tomu je potřeba udělat dobré efekty. Ty bohužel chybí a po trikové stránce je to až moc jednoduché. Místo toho se do popředí dostávají patetické proslovy a dialogy, které jednoduše nudí. Je to škoda, ale holt akci v té době dělají hlavně vojenské promluvy, nikoli sama akce. Trikově je film až příliš zjednodušovaný, a to je velká škoda. Ani v konkurenci svých účastníků tak nemůže uspět.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář