The Man Who Could Cheat Death (1959)

60%
Terence Fisher a jeho muž, který mohl přelstít smrt.

The Man Who Could Cheat Death

Velká Británie, 1959, 83 minut

 

Režie: Terence Fisher

Scénář: Barré Lyndon a Jimmy Sangster

Hrají:

Anton Diffring (Dr. Georges Bonner)

Hazel Court (Janine Du Bois)

Christopher Lee (Dr. Pierre Gerrard)

Arnold Marlé (Dr. Ludwig Weiss)

 

Studio Hammer toho v 50. letech natočilo docela dost a soustředilo se primárně na gotický horor, který byl zasazen do historického prostředí. Terence Fisher patřil k dvorním režisérům tohoto studia a právě on natočil snímky jako The Curse of Frankenstein nebo „Dracula“. V případě snímku „The Man Who Could Cheat Death“ se pak s klasickými monstry na chvíli rozloučil, i když tentokrát se inspiroval s jiném médiu.

 Christopher Lee nehrál jen monstra.

„The Man Who Could Cheat Death“ nemá inspiraci v románové předloze, ale v divadelní hře, což je ze samotného filmu docela patrné. Odehrává se na poměrně omezeném prostoru, v podstatě jen v několika pokojích, kdy ven se dostaneme pouze v úvodu, který nám představuje poměrně povedenou, i když na dnešní dobu možná přece jen trochu zastaralou děsivou scénu. Je to ale výborné entrée pro zbytek filmu, který je hodně konverzační, ale má své momenty.

 Celkem odvážná scéna.

V hlavním dění máme celkem tři doktory. Bonner je v podstatě hlavní postavou, kolem které se všechno točí. To on se snaží ukrást doktorovi Gerrardovi milovanou Janine, to k němu přijde na návštěvu doktor Weiss, starý známý, s nímž má Bonner očividně nějaké tajemství. Právě to tajemství je zásadní pro celý děj, stejně jako snaha Bonnera získat ženu, kterou miluje.

 Teda to jsou kukadla.

Tenhle děj je zasazen do poměrně zajímavých kulis, kdy čím více se dostáváme k odhalení, postupujeme i hlouběji do podzemí, čímž se daří celkem obstojně budit nepříjemné pocity strachu. Není to přímo film děsivý, ale jsou zde scény, které jsou hororové. Ano, pro dnešního diváka to bude celkem nudné, zápletka také není dvakrát originální, ale musí se uznat, že ten film má své kouzlo.

 Smrt přelstil jen málem.

„The Man Who Could Cheat Death“ je poměrně klasickým filmem studia Hammer z jeho začátků, kdy je zde snaha vyděsit, ale je to místy ještě celkem sterilní, což je určitě škoda. Má to ale své kouzlo a pro milovníky starých hororů je to taková příjemná jednohubka, která nedokáže již příběhem nijak překvapit, protože ten je dnes docela známý a poměrně brzy zjistíte, o co vlastně jde. To ale nebrání tomu, aby byl snímek alespoň dobrý.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář