The New 52: Superman a Green Lantern

Po Batmanovi si představme další dva významné superhrdiny DC Universe, kteří se prezentují také v nových sériích pod hlavičkou The New 52. Superman a Green Lantern jsou skutečně mezi těmi největšími.

 

The New 52: Superman a Green Lantern

Vydává nakladatelství DC Comics, od srpna 2011

 

Kompletní restart všech sérií nakladatelství DC Comics znamenal i restart pro takové velikány universa jako jsou Superman a Green Lantern. Superman je jedním z nejznámějších superhrdinů vůbec, myslím, že Marvel nikdy nedosáhnul toho, aby byl některý jeho hrdina skutečným symbolem superhrdinství – a to nezmiňuji, že Superman není člověk, ale mimozemšťan. Green Lantern to už je jiná věc. V České republice se o tomhle superhrdinovi mnoho nevědělo, ale i my jsme se s ním mohli seznámit díky jednomu z komiksů nakladatelství Crew (konkrétně „Green Lantern: Tajemství úvodu“) a samozřejmě i ve filmu „Green Lantern“, který tak úplně nedocenil podstatu a sílu Green Lanternova universa.

Nejprve se věnujme světu Supermana, který je zastoupen v celkem čtyřech komiksech, které jsou v současné době vydávány. Ono je to celé komplikovanější, protože zde jsou ještě komiksy ze světa Justice League, kde se samozřejmě Superman i Green Lantern také vyskytují, stejně jako už dříve recenzovaný Batman, ale zaměřme se čistě na série, které patří do Supermanova universa. Jsou jimi „Action Comics“, což je prapůvod Supermana, a pak série „Superman“, „Supergirl“ a „Superboy“. Nejlepší z těchto čtyř je rozhodně série „Action Comics“, kterou píše Grant Morrison, což rozhodně není jen tak nějaký scénárista. Novému Supermanovi dal lidštější rozměr, slabiny, vrátil se k jeho dospělým počátkům na zemi a vytvořil komiks, který dává smysl a zajímá vás, co bude dál.

Ukázková kresba ke komiksu Action Comics.

Podobně jsou na tom i ostatní komiksy universa, které nemají úplně špatné základy. „Superman“ se zaměřuje na období, kdy je Clark Kent uznávaným žurnalistou, ale musí se vyrovnávat se změnami, které plynou nejen z toho, že stará budova Daily Planet je zbořena, aby ustoupila hypermoderní budově větší mediální společnosti, kde se Lois stala výkonnou ředitelkou zpravodajství. Navíc Lois s Clarkem rozhodně nemá žádný milostný vztah. Zase trochu nový a jiný pohled na téma.

„Superboy“ a „Supergirl“ si pak žijí vlastní životy, i když ten Supergirlin je se Supermanem spojen. Hned v prvním komiksu série se Supergirl se Supermanem setkává, ale z jejího příběhu se během prvních čtyř dílů zatím mnoho nedovíme – je Kryptoňankou, která jeden den byla na Kryptonu se svou rodinou a druhý den se objevuje na Zemi. Nechápe, co se děje, nechápe svoje schopnosti, které jsou způsobené Sluncem, nevěří Supermanovi, svému synovci. Její příběh je tedy zatím o hledání sebe sama, což je už ale přece jen propojeno i s nějakým tím záporáckým parchantem, který po neznalé mimozemšťance pase.

Ukázková kresba ke komiksové sérii Green Lantern.

„Superboy“ je o chlapci, kterého si vědci vyšlechtili, a právě se jej snaží zapojit do akce, což vůbec není jednoduché. On sám nezná svoje schopnosti, neví, jak se má chovat, ale přitom se má stát členem jednoho z důležitých týmů celého DC Universa – ten tým se jmenuje Teen Titans. „Superboy“ tedy rozhodně není o Supermanovi zamlada, ale prostě o jiném superhrdinovi, který byl uměle vytvořen.

Podívejme se ale i na Green Lanterny. Green Lantern není jeden, ale jsou jich tisíce, možná milióny, všichni mají svoje velitelství na planetě OA, kde jsou i Strážci („Guardians“), malí staříci, kteří všechno řídí. Green Lantern je osoba, která je vybrána, aby ochraňovala určitý sektor ve vesmíru, je vybrána prstenem, který jí propůjčuje neskutečnou sílu, kdy může vytvořit vše, co se jí v mysli zrodí. To jen krátký úvod k Lanternům, jejichž svět je skutečně rozsáhlý, jejich mytologie je pořádně propracovaná, i když mám pocit, že někdy až trochu dětinsky. Hlavně když se s nimi poprvé seznámíte ve chvíli, kdy budete číst Green Lantern: Tajemství původu, „alergie“ na žlutou vás asi trochu překvapí.

Ukázková kresba ke komiksové sérii Supergirl.

Kolem Green Lanternů vycházejí celkem čtyři série, kdy stěžejní je „Green Lantern“, která se věnuje osobě Hala Jordona, Lanterna, kterého známe jak z českého překladu, tak i z filmu. Je to pravděpodobně Lantern nejoblíbenější, který se musí vyrovnávat s problémem, že mu byl prsten odebrán. Na scéně se však objevuje Sinestro (ve filmu Mark Strong), jeden z nejmocnějších Lanternů, Halův dávný učitel, ale také osoba, která se proti Lanternům obrátila a vytvořila si svoje Yellow Lanterny. Hal od Sinestra dostává prsten, ale zjišťuje, že jej Sinestro ovládá a on mu musí pomoci se záchranou planety. Příběh je místy drsnější než klasický mainstream, což je rozhodně ku prospěchu.

Přímo kolem Green Lanternů se točí komiksy „Green Lantern Corps.“ a „Green Lantern: New Guardians“. Zjišťujeme, že na zemi je více Lanternů. V „Green Lantern Corps.“ jsou to Guy Gardner a John Stewart. Tihle dva se musejí spojit s ostatními Lanterny před hrozbou, která přichází z vesmíru. To Kyle Rayner, čtvrtý pozemský Green Lantern, v sérii „Green Lantern: New Guardians“ řeší trochu jiné problémy. Musí se vyrovnat s faktem, že si jej nevybral pouze zelený prsten, ale i prsteny dalších Lanternů, kterých je poměrně dost (červená, oranžová, bílá, černá, modrá, safírová, žlutá, indigová). Tohle je situace, kterou Strážci ještě řešit nemuseli, ale rozhodně není pro nikoho přínosná. Alespoň ne pro nikoho z hrdinů. „Green Lantern Corps.“ ani „Green Lantern: New Guardians“ nejsou komiksy, s nimiž je vhodné začínat, protože vás rovnou zavádějí do světa, který neznáte, ale jehož znalost potřebujete.

Ukázková kresba ke komiksové sérii Red Lanterns.

Posledním komiksem ze skupiny „Green Lantern“ je série „Red Lanterns“, což je série v podstatě o Lanternech pekelných, tedy protipól k čestným a správňáckým zeleným světlonošům. Jejich příběh je zatím spíše osobního, psychického rázu, kdy se nejedná o tak velkolepé a epické sešity, ale spíše o přemítání o tom, jestli jsou Red Lanterns udržitelní či nikoli. Přece jen je to banda vesmírných záporáků, která by měla najednou kooperovat. Musím říct, že mě osobně se tohle líbí hodně, komiks je drsný, zajímavý a není superhrdinský v tom čestném slova smyslu. Osobně jsem rád, že u popisovaných sérií došlo k restartu, člověk se může ponořit do světů, které nezná, ale seznámit se s nimi – většinou – od jejich nových počátků a teprve je poznat.

 

Seznam všech komiksů ze série „The New 52“ včetně procentního hodnocení již rozebíraných komiksů (hodnoceny první čtyři díly každé série):

1. Action Comics (85%)

2. All Star Western

3. Animal Man

4. Aquaman

5. Batgirl (65%)

6. Batman (90%)

7. Batman: The Dark Knight (60%)

8. Batman and Robin (60%)

9. Batwing (40%)

10. Batwoman (85%)

11. Birds of Prey (70%)

12. Blackhawks

13. Blue Beetle

14. Captain Atom

15. Catwoman (70%)

16. DC Universe Presents

17. Deathstroke

18. Demon Knights

19. Detective Comics (75%)

20. Frankenstein: Agent of S.H.A.D.E.

21. Green Arrow

22. Green Lantern (80%)

23. Green Lantern: New Guardians (60%)

24. Green Lantern Corps. (50%)

25. Grifter

26. Hawk and Dove

27. I, Vampire

28. Justice League

29. Justice League Dark

30. Justice League International

31. Legion Lost

32. Legion of Super-Heroes

33. Men of War

34. Mister Terrific

35. Nightwing (60%)

36. O.M.A.C.

37. Red Hood and the Outlaws (30%)

38. Red Lanterns (75%)

39. Ressurection Man

40. The Savage Hawkman

41. Static Shock

42. Stormwatch

43. Suicide Squad

44. Superboy (50%)

45. Supergirl (50%)

46. Superman (60%)

47. Swamp Thing

48. Teen Titans

49. The Flash

50. The Fury of Firestorm: The Nuclear Man

51. Voodoo

52. Wonder Woman

Hororové knihy (komiks, mimozemšťani)


Přidat komentář