The Tattooist (2007)

30%
„Obyvatelé Samoi věří, že tetování je dar od bohů. Člověk, který zneužije tento dar, přivolá na sebe i svoji rodinu hanbu. V samojské kultuře je žít v hanbě horší než být mrtvý.“

The Tattooist

Nový Zéland/Singapur, 2007, 92 minut

 

Režie: Peter Burger

Scénář: Matthew Grainger, Jonathan King

Hrají:

Jason Behr (Jake Sawyer)

Mia Blake (Sina)

David Fane (Mr. Va'a)

Caroline Cheong (Victoria)

 

Jacob (Jake) je tatér, který se specializuje na tetování, jež má léčivé schopnosti. On sám tomu sice zřejmě moc nevěří, ale víra jeho zákazníků mu umožňuje přežívat. Během jednoho tattooconu v Singapuru mu padne do oka krásná dívka. Začne ji sledovat a dívka ho přivede ke stánku samojských tatérů z Nového Zélandu, kteří tetují klasickým starým způsobem nástrojem zvaným hahau. Při odchodu jim jeden z těchto nástrojů ukradne a v zápětí se o něj poraní na ruce. Od té doby Jakea začnou stíhat nepříjemné noční můry. I proto, že by se rád zase s krásnou dívkou setkal, se rozhodne odjet na Nový Zéland, samojské tatéry vyhledat a ukradený hahau jim vrátit. To se mu i podaří a s dívkou naváže vztah. Jenže noční můry nepřestávají, pocit, že jej něco sleduje se stupňuje a navíc se ukáže, že koho tetoval od svého poranění, ten za záhadných a velmi bolestivých okolností zemře. Což Jacoba vyděsí, protože v rámci milostné předehry se od něj nechala potetovat i Sina. Jacobovi nezbývá než odhalit tajemství jednoho zločinu vystavěného na základech tradic a duchovního života místní samojské komunity, snažit se zachránit Sinu a smýt ze sebe vinu.

The Tattooist

Pryč jsou doby, kdy tetování bylo doménou a průvodním znakem jen zločinců, námořníků a necivilizovaných domorodců. Postupem času jeho kouzlu propadli všichni včetně kancelářských uhlazených krys. A bylo jen otázkou času, kdy se tetování stane i hybnou silou příběhů, včetně těch strašidelných a hororových. Vždyť tetování má často duchovní a mystický význam. A na tom staví i „The Tattooist“.

A zároveň je to i jeho základním kamenem úrazu. Pozadím a prostředím, v němž se odehrává, jde o zajímavou a exotickou podívanou, plnou uměleckého i rituálního tetování, příběhem však jde o poměrně suchou, po většinu času nudnou a nezáživnou duchařinu se slabými triky, takřka neviditelným duchem (a ono když ho přece jenom zahlédnete v plné kráse, také není o co stát), postrádající jakoukoliv atmosféru, napětí a svižnější spád. Trochu energie to nabere až kdesi po 50 minutách, ale že by se to rozjelo z kopce, to se říct nedá.

The Tattooist

V podstatě jde o naprosto rutinní práci, která profesně nijak zvlášť nezaujme. Příběh je plochý, neoriginální, jakoby okopírovaný z jiných duchařin pojednávajících o ukřivděném duchu, který se rozhodne odhalit na sobě spáchanou křivdu a přitom se i trochu pomstít padni komu padni. O co jde, zjistíte až moc brzo (dokonce o dost dřív než samotný Jake), a když už víte to hlavní, film nemá takřka čím jiným zaujmout a udržet pozornost. Duchařina je to totiž poměrně slabá, triky takřka nijaké a nezáživné. Výjimkou je pouze výborná scéna v nemocnici. Jenže to je na hodinu a půl trvající film poměrně málo.

To všechno je zabaleno do trochu exotického hávu domorodé komunity a tetovacího umění. A to je i hlavní věcí, čím by film mohl zaujmout. Pokud tedy patříte k té sortě lidí, kteří tetování propadli a rádi sdílí tu bolest, která vás pak doprovází celý život. V tomto případě filmu klidně nějaké ty bodíky a procenta v hodnocení i přidejte, po této stránce zažijete i trochu kulturně-umělecké exkurze a zajímavé exotiky. Pokud vás však tetování a záliba v něm zcela a naprosto míjí, o to více vám přijde film nudný a nezáživný. O tetování je totiž minimálně z celé půlky.

The Tattooist

Kromě záplavy tetování si užijete trochu výborné hip hopové muziky a dvou krásných exoticky vyhlížejících děvčat.

Při nedostatku kvalit a pozitiv filmu za zmínku určitě stojí herečtí představitelé Jacoba a Siny. Ne že by předváděli nějaké úchvatné herecké výkony, ale - jak bych to řekl? - prostě se na ně docela dobře dívá (nejen po stránce fyzického vzhledu), prostě působí docela příjemně.

The Tattooist

Na dobrý a alespoň průměrný duchařský horor je toho všeho hodně málo. Když už by tedy k tomu muselo dojít a film by se na to zmohl, rozhodně více zaujme jako mírně exoticky pojaté romantické drama než duchařský horor.

Hororové filmy (duchové, béčka, mysteriózní)


Přidat komentář