The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986)

55%
Po dlouhé době jsem se rozhodl, že dám šanci dalšímu filmu Tobe Hoopera. Zklamání to úplně není, ale překvapení také ne.

The Texas Chainsaw Massacre 2

USA, 1986, 101 minut

 

Režie: Tobe Hooper

Scénář: L. M. Kit Carson a Tobe Hooper

Hrají:

Dennis Hopper (Lefty Enright)

Caroline Williams (Vanita Brock)

Jim Siedow (Drayton Sawyer)

Bill Moseley (Chop-Top Sawyer)

 

Tobe Hooper, pokud by měl být za něco oceňovaný, tak je to jednoznačně snímek „Texaský masakr motorovou pilou“, který natočil v roce 1974. To byl skutečně začátek toho klasického slasheru, který známe, ale zároveň to byl snímek s neskutečně tíživou atmosférou, která se přenášela na diváka ve skutečném běsu. Tohle je snímek, za který musí být oslavován, protože to ostatní, co natočil, to už je skutečně jen snaha vytvořit si vlastní styl a prostě mít co natáčet – to hlavně v případě snímku „Životní síla“.

 Hůůů, to bude sranda.

„Texaský masakr motorovou pilou“ získal své pokračování až v roce 1986, přičemž Hooper mezitím stačil natočit snímky jako Panoptikum nebo Sežráni zaživa. Právě tohle jsou snímky, které poměrně jasně ukazují na to, jak pokračování „Texaského masakru motorovou pilou“ bude vypadat. Hooper se vzhlédl v tom, co je možné nazvat jako freakshow, tedy například to panoptikum, což je přece jen Čechům bližší termín. Film „The Texas Chainsaw Massacre 2“ pak nestojí na ničem jiném než na tom, že jsou zde postavy, kdy jedna je divnější než druhá.

 Co s tou pilou chce dělat?

Začátek je výborný. Dvojice debílků jede autem, střílí kolem sebe, machruje do rádia – tím se seznamujeme i s hlavní hrdinkou, která má rozhlasový pořad. Právě dvojice frajírků se jako první setkává s Leatherfacem a jeho rodinou. Je to efektní a trikově skvělé, což je dáno tím, že masky a gore tu dělal Tom Savini. Je to sakra poznat a vypadá to sakra dobře. Po úvodu následuje hlavní děj, kdy se rozhlasová hlasatelka Stretch (Caroline Williams) snaží celou dobu přežít. A dostat se z dosahu Leatherfaceovy motorové pily není rozhodně úkol snadný.

 Zuby mi dělal ten nejlepší zubař ve městě.

Kromě Caroline Williams je zde důležitá postava, kterou ztvárnil Dennis Hopper. Jeho souboj s Leatherfacem v závěru filmu, souboj, který je skutečně na ostří motorových pil, je druhým pomyslným vrcholem filmu. To mezitím je skutečně jen freakshow, kterou do vyšších sfér přenáší jen kvalitní gore a kvalitní masky a dekorace, kterých je film plný. Dostáváme se totiž do doupěte Sawyerovic rodina a tam je to teprve panoptikum.

 Masku jsem si dělal sám.

Caroline Williams je skvělá a film dokáže táhnout. Bohužel film nemá takovou atmosféru jako snímek první. Hooper se vydal jinou cestou, vydal se cestou ujetosti a šílenství, které z postav rodiny Sawyerovy čiší v každou chvíli, co jsou na plátně. Jsou šílení a díky tomu jsou děsiví. Hororovost je pak dotvořena skvělými efekty, na které se prostě dobře kouká. Jinak ale může říct, že tohle není něco, co by bylo vhodným nástupcem prvního filmu. Je to jiné, má to svoje pozitiva, ale nedostane se to tak hluboko pod kůži.

 

Hodnocení: 55 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Souhlas že tohle je originálu na míle vzdáleno, ale - k mému vlastnímu překvapení - mě to bavilo skoro stejně. 'Bavilo' je zde důležité slovo, protože tenhle film opravdu nesází na tu hororovou atmosféru prvního dílu. To člověku dojde už na začátku. Prvek toho co divák očekává je většinou rozhodující, tady mi ale - vzhledem k jménu režiséra - překvapivá změna vyznění filmu nevadila, a já se tou zvrácenou hororovou komedií (či snad až parodií?) výborně bavil až do konce. Dostal jsem sice něco zcela jiného než jsem čekal, vyjímečně mi to ale nevadilo, naopak oceňuji změnu přístupu, protože bylo jasné že zopakovat originál je věc předem prohraná, Hooper to vyřešil tak že dvojku pojal žánrově zcela odlišně. Pochopím zastánce čistokrevného hororu co nad tímhle ohrnou nos, ale mě tahle zvrácená fantasmagorie bavila stejně jako jednička - i když úplně jinak.
Adam Peňáz 27.09.2016 22:07:16 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, béčka, vrazi)


Číst komentáře