Twilight sága: Nový měsíc (2009)

30%
Když už je holka rozhodnutá, že chce upíra, všechno se musí zkomplikovat a na scéně se objeví vlkodlak.

Twilight sága: Nový měsíc

The Twilight Saga: New Moon

USA, 2009, 130 minut

 

Režie: Chris Weitz

Scénář: Melissa Rosenberg podle románu Stephenie Meyer

Hrají:

Kristen Stewart (Bella Swan)

Robert Pattinson (Edward Cullen)

Billy Burke (Charlie Swan)

Taylor Lautner (Jacob Black)

 

Jsme u druhého dílu téhle ságy, kterou už máme v kinech za sebou, ale kterou já jsem si nedávno znovu připomněl. Přítelkyni jsem dal k narozeninám celou sadu všech pěti filmů a výsledkem bylo pět společných promítání. Nutno říct, že zase tak smrtelné to nebylo, i když je pravdou, že jsem se bavil tím, že jsem film zesměšňoval. Někdy je těžké se se mnou na něco dívat, když film nemám rád, ale tentokrát jsem se ještě snažil.

A jéje, nový nápadník.

„Twilight“ není sága, která by byla pro všechny. Je jasně cílená na náctileté holčiny, které potřebují svého hrdinu. Tím se stává upír Edward, případně vlkodlak Jacob. Právě druhý film je tím, kde se seznamujeme s tím, že svět není plný strnulých a bledých upírů, ale také vlkodlaků, kteří jsou naopak hřejiví a namakaní, což se projevuje tím, že i v tom největším chladu běhají v lidské podobě jen v kraťasech, s hrudníkem odhaleným, aby vynikla jejich muskulatura. Nemá to žádný smysl, jen ten, aby fanynky mohly vzdychat nad tím, jací jsou to borci.

To je ale rande.

„Nově měsíc“ – a vlastně celá sága – je přesně ten film, kde si uvědomíte, že jsou opravdu dva druhy snímků. Jedny, které mají alespoň nějaké umělecké ambice, jiné, které jsou natočeny čistě z vypočítavosti, jejich umělecká hodnota je nulová a jde hlavně o komerci. Bohužel je „Twilight sága“ příkladem druhé skupiny. Film nemá žádné umělecké ambice, i když se tvůrci snaží v dokumentu o natáčení tvrdit něco jiného. Je vidět, kolik s tím měli práce, co všechno do toho dali, ale všechno je pouze kalkul, který vyšel. Nemám jim to za zlé, i tohle je způsob, jak natáčet filmy. Pro lidi a pro jejich peněženky.

Ještě aby se utopila!

„Nový měsíc“ ale selhává také jako vyprávění. Hodně se dbalo na efekt a na to, jak všechno bude vypadat a jak to budou fanynky cítit, ale zapomnělo se na příběh. Je to všechno příliš jednoduché, a to i přesto, že je to roztahané do dvou hodin. Edward se odklidí z cesty, aby měl prostor Jake a mohla tak vzniknout zápletka o tom, koho si vlastně Bella vybere. Tohle je základní východisko pro třetí film, i když je předem jasné, že výběr už je daný od začátku. Dějově nemá film co nabídnout, což u knihy nevadí, pokud je dobře napsaná, ale u dvouhodinového kousku je to špatné. Snímek nudí.

Čas na držkovou.

Film „Nový měsíc“ a celou ságu uznávám hlavně v tom směru, že se tvůrcům podařilo zacílit na tu správnou skupinu a jen na ni, film byl marketingový úspěch a Stephenie Meyer může být do konce života spokojená, i když pak ještě do světa vypustila „Hostitele“, což je to samé v bledě modrém. „Nový měsíc“ není film, který bych chtěl vidět znovu, ale mám trochu obavu, že mě to stejně čeká. Nevadí, tohle je typ filmu, kde mohu vypnout a trochu si povzdechnout nad tím, jak je všechno vykonstruované a logicky mnohdy ne úplně funkční.

 

Hodnocení: 30 %

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
Hm... opět nesouhlasím s hodnocením. Film je hezky natočený, je podle knížky, což je fajn. Samozřejmě je nutné něco vynechat, ale dějová linie se drží. V knížce taky chodí vlkodlaci do půl těla, tak proč to neudělat ve filmu, navíc, když se herci nemají za co stydět. Herecké výkony se navíc od prvního dílu zlepšili, takže není co vytknout. Když je někdo zaujatej proti světélkujícím upírům, tak je jasný, že hodnocení nemůže bejt dobrý :-(
Veronika Schreiberová 26.11.2013 09:27:44 Reagovat Přidat nový komentář
Hunter
Nesouhlasím, že je to dobré natočené - Twilight je opravdu slátanina, Nový měsíc pak o dobrou třídu horší než ostatní. Ti vlkodlaci bez triček jsou ale (minimálně v knize) opodstatnění, a když se nad tím zamyslíte, je to vlastně docela logické - není jim zima, aby se museli dostatečně oblékat, a když se přemění na vlkodlaka, oblečení by se na nich roztrhalo, takže si ho musejí sundat. A co je tedy jednodušší než běhat jen v kalhotách? (Mno, asi běhat nahý, ale to už se do filmu převádí podstatně hůře...). Takže důvod to opravdu má, jen nevím, jestli byl ve filmu vůbec zmíněn - na první pohled to opravdu může působit trochu samoúčelně...
Hunter 26.11.2013 17:07:27 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Dobře natočené myslím v tom smyslu, v jakém to sleduje účel - předvést "zajímavé" fyzické předpoklady mladých herců. Stylizované je to pro ten účel dobře. Že to jsou filmy jinak samoúčelné je prostě dáno.
Martin Štefko 26.11.2013 17:26:24 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (upíři, vlkodlaci)


Číst komentáře