Unearthly Stranger (1963)

70%
Parádní britský sci-fi film s lehce hororovými prvky.

Unearthly Stranger

Velká Británie, 1963, 78 minut

 

Režie: John Kirsh

Scénář: Rex Carlton a Jeffrey Stone

Hrají:

John Neville (Dr. Mark Davidson)

Philip Stone (Profesor John Lancaster)

Gabriella Licudi (Julie Davidson)

Patrick Newell (Major Clarke)

 

Snímek „Unearthly Stranger“ je někdy kategorizován jak sci-fi, někdy dokonce i jako horor, což je důvod, proč ho máme i na Horor Webu. Ale v obou případech je třeba používat kategorizaci, která je přece jen trochu volná, protože sci-fi je zde vlastně jen v tom, že je zde něco, co není pozemské, ale přitom to nevypadá nijak divně, a horor je v tom, že budete mít při sledování nepříjemné pocity.

 Dobrá hra světla a stínu.

Snímek začíná tím, že zde sledujeme muže, který se snaží nahrát nějaký vzkaz. Očividně je před smrtí, je vyděšený a chce po sobě zanechat něco... Možná něco, co by pomohlo vysvětlit, proč se chová tak, jak se chová. Relativně mladý muž umírá na zástavu srdce. Problém je v tom, že je profesorem ve vesmírném ústavu a je potřeba jej někým nahradit. Výzkum musí pokračovat.

Mít strach společně je lepší, než mít ho sám. 

Na jeho místo musí přijít někdo jiný, a tak je najat zelenáč, který v tom ještě pořádně neumí chodit. Doktor Mark Davidson (John Neville) má ale manželku, která se o všechno postará. Manželku, která možná není na první pohled taková, jakou se zdá. A její odhalení patří ke scénám, které vám skutečně dovedou vyrazit dech a určí, proč je tohle šedesátkové hororové sci-fi tak zajímavé.

 Už mu lezou zoubky.

V rámci děje je pak důležité, že postava, která umírá na začátku, profesor Munro, není jediným vědcem, který dělá na vesmírném objevování a který dostal infarkt. Stalo se to některým vědcům i ve Spojených státech amerických a v Sovětském svazu. Nejspíš za tím tedy bude víc, než by se na první pohled zdálo. A právě na atmosféře nejistoty film skvěle staví a buduje ji až do samotného konce.

 Profesor už to nedal.

„Unearthly Stranger“ je snímek, který dovede velmi mile překvapit atmosférou, která je jím prostoupena. Přece jen, od Velké Británie možná nečekáte skvělé sci-fi, navíc bez toho, aby zde byly jakékoli triky, ale film „Unearthly Stranger“ se prostě povedl a paranoia, která filmem prostupuje, je podobná jako ve filmech Věc nebo Invaze lupičů těl. A ta atmosféra opravdu stojí za to.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (vědci, mimozemšťani)


Přidat komentář