Útok na věžák (2011)

70%
Z Velké Británie někdy přicházejí pecky, které prostě stojí za zhlédnutí. "Útok na věžák" je jednou z nich. Skvělý film o vetřelcích, co si to chtějí rozdat s anglickými "young gangstas".

 

Útok na věžák

Attack the Block

Velká Británie, Francie, 2011, 88 minut

 

Režie: Joe Cornish

Scénář: Joe Cornish

Hrají:

Nick Frost (Ron)

Jodie Whittaker (Sam)

John Boyega (Moses)

Luke Treadaway (Brewis)

 

Kromě toho, že se může film pyšnit zvláštním – i když pravdivým – českým názvem (holt když se řekne věžák, nepředstavím si dům v drsnější čtvrti Londýna), je to i jedno z velkých překvapení letošního roku. Jistě, není s podivem, že z Velké Británie přicházejí zajímavé filmy (viz například Soumrak mrtvých, na kterém se Joe Cornish podílel jako scénárista), ale přece jen, o „Útoku na věžák“ se zase tolik nemluvilo a přitom se skutečně jedná o snímek, který je v duchu ostrovního vtipu, drsnosti a zábavy.

Ať se na závěr promění v jaké hrdiny chtějí, stejně bych je nechtěl na ulici potkat.

Jsme v Londýně a parta pěti kluků, kteří mají přes tváře šátky, napadne ženu, která si jen tak jde domů. Není to zrovna klidná čtvrť Londýna, v které se děj odehrává, a na chlapcích je to poznat. Jsou ještě docela mladí, ale jejich mluva je drsná, jejich činy kriminální a přístup ke zbraním a drogám je stejně snadný jako přístup k hračkám. Nebo možná snazší. Žena je naštěstí zachráněna něčím, co spadne rovnou z vesmíru. Partička kluků se o to postará, ale tohle je jen začátek. Invaze přichází.

Nick Frost vypadá pokaždé dobře.

První mimozemšťan je následován dalšími a věžák je jimi docela zaplaven. Kluci musejí utíkat, musejí se bránit, ale ne všichni budou mít to štěstí a přežijí. Ve chvíli, kdy monstra útočí, dochází k tomu, že divák není šetřen, gore je povedené jako konečně ve většině filmů, které přicházejí od téhle nové vlny britských filmařů. Joea Cornishe tak můžeme klidně zařadit po boku Edgara Wrighta, který nás nešetří humorem, stejně jako násilnostmi a nechutnostmi. Alespoň před tím než natočil „Scotta Pilgrima“ – to říkám jen proto, že Scottovi chybí naturalističtější násilné scény, které by, pravda, zabily vyznění celého filmu.

Nejdřív ji přepadnou a pak ji zachrání.

Joeovi Cornishovi se podařilo něco výtečného. Dokázal natočit komedii, která není sice úplně k popukání, ale humor – ryze britského ražení – se zde střídá s momenty, které téměř vypadávají z filmů pro náročnější diváky. Tohle není jen bohapustá řežba, střílení, řezání, usekávání, atd. Tenhle film má hloubku. A přesto, že některé dialogy jsou sdělovány s humorem, jiné mají opodstatnění a člověk by v nich mohl najít poselství, což se většinou americkému filmu nepodaří.

Díváte se do chřtánu bestie.

Monstra, která na věžák útočí, jsou vcelku originální, hlavně pokud se týká provedení, děsivá pak určitě, o tom není žádný pochyb. Černá černota a z ní vyčnívající namodralé světélkující zuby, nejsou něčím, co byste rádi potkávali po noci v úzké uličce nebo na maškarním plese. I když jsou hrdinové grázlové, budete jim fandit, protože i oni ukáží, že mají srdce na správném místě. Na závěr je pak naprosto skvělá scéna, kdy nejprve dojde na výtečně zpomalenou akční sekvenci, a následně jsou zde záběry na britskou vlajku. Krásný výsměch americkému vlastenectví. Anebo jen ukázka britského? Ne, s jejich smyslem pro humor věřím více první variantě. „Útok na věžák“ je povedeným filmem, který vás jedině překvapí, pokud jste o něm dopředu nic neslyšeli. Je patetický, ale ne tak, aby to bylo na obtíž. A určitě potěší přítomnost Nicka Frosta.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (děti)


Přidat komentář