Varan the Unbelievable (1962)

35%
"Varan the Unbelievable" je americkou předělávkou japonského filmu, k němuž se na Necronomiconu ještě vrátím.

Varan the Unbelievable

USA, Japonsko, 1962, 70 minut

 

Režie: Jerry A. Baerwitz a Ishirô Honda

Scénář: Sid Harris

Hrají:

Myron Healey (James Bradley)

Tsuruko Kobayashi (Anna)

Clifford Kawada (Kishi)

Derick Shimatsu (Matsu)

 

„Varan the Unbelievable“ je opět, podobně jako snímek Probuzená zkáza pouze remakem, respektive předělávkou původního japonského snímku pro americké publikum. Asi nejznámější japonský režisér kaiju filmů Ishirô Honda v roce 1958 natočil snímek „Daikaijû Baran“ a právě ten je základem snímku „Varan the Unbelievable“, který byl o pár let později natočen v americko-japonské koprodukci převážně v angličtině.

Splynutí s terénem.

Původní japonský snímek jsem neviděl, trochu mi uniknul, ale to se v budoucnu ještě napraví. Dověděl jsem se o něm právě až ve chvíli, kdy jsem zjistil, že tenhle americký kousek je pouze trochu pozměněnou verzí. Cesty kinematografie jsou prostě záludné a musíte sem tam hledat informace trochu hlouběji. Naštěstí internet je dobrý sluha a není zlý pán. „Varan the Unbelievable“ si tak ponechává některé scény z předlohy, hlavně ty scény s monstrem, a přidává svůj vlastní příběh.

Monster high five.

Tady je opět možné vidět silnou spojitost s filmem Probuzená zkáza, protože příběh je velmi podobný, respektive zasazení do prostředí, jež je Američanům bližší, je velmi podobné. Tentokrát tu nemáme amerického reportéra, ale amerického důstojníka, který má japonskou ženu. V příběhu, který film zachycuje, se s ním setkáváme ve chvíli, kdy je velitelem skupiny, která experimentuje s odsolováním mořské vody pomocí raket. Asi je jasné, že zrovna tyhle experimenty probudí nové monstrum.

Jak kdyby hledal boudu.

Tím novým monstrem je Varan, v japonštině se většinou přepisuje jako Baran. Jedná se o poměrně specifickou bestii, která má něco z obrovských ještěrů, ale také z poletuchy. Jedná se o obrovského ještěra, který je stavbou těla přirovnáván k pterosaurovi, ptakoještěrovi, ale s tím, že nemá skutečná křídla, ale membrány, které mu neumožňují přímo let, ale klouzavý pohyb vzduchem, což dělají právě poletuchy. Nechybí pak samozřejmě ani rohy, které mu vyrůstají z hlavy a které ho dělají ještě o něco děsivějším.

Feuer frei!

Na snímku je strašně vidět, že jsou zde dva přístupy. Ten japonský v tom, jak je animováno monstrum, a ten americký v tom, jak nudný a ohraný je příběh okolo amerického důstojníka. Bohužel snímek trochu postrádá kvalitu díky špatnému obrazu. Trochu škoda je i černobílé provedení, což je přece jen ve srovnání se snímky jako „Sora no daikaijû Radon“ krok zpátky. Barva novějším monstrům sluší. „Varan the Unbelievable“ je tak až moc podobný „Probuzené zkáze“.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář