Vraždící bestie (1959)

40%
Jedno z klasických béček, které nemůže ohromit příběhem ani trikovou stránkou, ale svou naivitou a nedokonalostí, které jsou prostě krásné.

 

Vraždící bestie

The Killer Shrews

USA, 1959, 69 minut

 

Režie: Ray Kellogg

Scénář: Jay Simms

Hrají:

James Best (Thorne Sherman)

Ingrid Goude (Ann Craigis)

Ken Curtis (Jerry Farrell)

Gordon McLendon (Dr. Radford Baines)

 

Konečně zase jeden návrat do 50. let k těm nejklasičtějším béčkům, která nám světový fond kinematografie dokáže nabídnout. „Vraždící bestie“ rozhodně ke klasickým béčkům patří, a to hlavně proto, že se jedná o béčko špatné, až je dobré. Je mi jasné, že s tímhle názorem rozhodně nebude souhlasit každý, ale pokud to srovnáte s dalšími kousky, které v té době vznikly, rozhodně se jedná o film celkem zábavný.

Ti dva si očividně rozumí.

Několikrát jsem se rozepisoval o tom, že béčka 50. let je možné označit za béčka ekologická. Ve „Vraždících bestiích“ není na ekologii kladen až takový důraz v tom smyslu, že bychom měli třídit odpad, neměli bychom vypouštět nebezpečné látky, apod. Film se spíš zaměřuje na experimenty, které vedou k tomu, že vytváříme něco, co nechceme. V tomto směru není snímek nijak novátorský, ale v tom jeho kouzlo ani není.

Trochu děsivé a trochu směšné zároveň.

Velká část kouzla snímku „Vraždící bestie“ tkví v tom, že je neskutečně naivní, což mu ale dává ten správný náboj a ten správný nádech, který vám připomene, jak krásné a hloupé někdy hororové snímky umí být. Jak vytvořit přerostlé rejsky, kteří jsou hlavními bestiemi filmu? Vždyť stačí vzít pár psů, trochu je něčím polepit a budou vypadat dobře. Stačí to. V tomhle byla nádhera starých filmů. Nebyly dokonalé, neměly ani skvělý příběh, ale lidé se přece jen snažili. Dnes se vezmou levné digitální efekty a je hotovo. Jen to vypadá ještě hůř než klasické triky s makeupem a koňskými vlasy.

Na co asi přišli?

Snímek „Vraždící bestie“ vypráví o tom, že na jednom ostrově skupinka vědců dělala pokusy na zvířatech, konkrétně na rejscích. Malinko se jim to vymklo z ruky a vytvořili rejsky, kteří váží až 50 kilo a apetit mají jako hroch. Naštěstí přijíždí chrabrý námořník, který se vypořádá s bestiemi i se sokem v lásce. Nebo se o to alespoň pokusí. Film využívá všechna klasická témata, takže musí pojmout i romantickou linii, aby to bylo kompletní. Za hodinu filmu se toho stihne docela dost.

S takovými brýlemi na to vidí jedna báseň.

Když se nad filmem hodně zamyslím, tak je hodně nedokonalý. Nedosahuje kvalit takových filmů jako The Incredible Shrinking Man, ale díky kouzlu 50. let stejně filmu odpustím ty nelogičnosti a fyzikální podivnosti. Jak vlastně nesli ty sudy, v kterých unikali? A nestáhly by je ocelové sudy ke dnu? Nedá se nic dělat, není to inteligentní film, jenže i tenhle špatný film ve mně probouzí lepší pocity, než mnohé moderní horory. Někdy je vidět, že i málo muziky stačí. Jen se i to málo musí podat v nějaké dobré melodii.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (příšery, béčka, zvířata, vědci)


Přidat komentář