Všichni milují Mandy Lane (2006)

Tenhle film mi před lety čistě náhodou spadl do klína akorát v době, kdy jsem si začal myslet, že rok 2006 dobrému hororu poměrně přál. Zřejmě ne každému hororu.

Všichni milují Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

Kanada, 2006, 88 minut

 

Režie: Jonathan Levine

Scénář: Jacob Forman

 

Hrají:

Amber Heard (Mandy Lane)

Anson Mount (Garth)

Whitney Able (Chloe)

Edwin Hodge (Bird)

 

Středoškolačka Mandy Lane je Bohyně. Alespoň si to myslí všichni její spolužáci, kteří mají jeden jediný sen a životní cíl – sbalit ji a dostat se jí do kalhotek. Každý na to má jinou taktiku, někteří jsou Mandy poblouzněni dokonce natolik, že hazardují se svým životem. Jeden víkend se Mandy, spolu se svými dvěma spolužačkami, jedním svým obdivovatelem nechá pozvat na ranč. Šestice dorazí, vzdálenou společnost jim dělá pomocník na ranči a party může začít. Když se začnou ztrácet první lidi, začíná jít do tuhého.

 Plakát k filmu.

Hned z počátku mě, tradičně, zaujal český název filmu, který původní název významově trošku rozšiřuje. Že se občas česky film jmenuje naprosto úplně jinak než původně, se pomalu stává již zvykem a přestává mě to udivovat. Tady jsem však zpozorněl, neboť ten český název je poměrně dost věrný originálnímu, jen z něj vynechává jedno slovíčko. Jenže nakonec jsem zjistil, že celému filmu je český název dokonce věrnější, než ten původní. Páč to chvíli vypadalo, že Mandy (stejně jako její herecká představitelka) na pohlaví nijak nehledí.

 

Všichni milují Mandy Lane? Tak za prvé – kde všichni nechali oči? Obsadit do role postavy, z níž jsou všichni hotoví a všichni ji milují naprosto tuctovou holku? Čímž nechci říct, že by Amber Heard byla škaredá (líbilo se mi třeba, že to nebylo žádné hubené strašidlo alias silikon na špejlích, ale festovně stavěná holčina, jak se to říká, krev a mlíko), ale žádná sex bomba, kvůli níž bych skákal ze střechy, to tehdy ještě rozhodně nebyla (co se z ní po letech vyklubalo, to už je jiná). To Melissa Price mě brala mnohem více. Za druhé – znamená to, že se jí všichni kolem (evidentně i včetně spolužaček) chtějí dostat do kalhotek, že ji milují? Ale nechme té sémantiky.

 Hlavně se někde projít.

Nemusíte být profesionálně zkušení borci, objektivní kritici s letitou zkušeností, aby vám prvních pár vteřin/minut tohoto filmu stačilo na to, abyste nabyli přesvědčení, že je na něm špatné úplně a naprosto všechno. Stačilo pár minut a já věděl, že mě ten film bude štvát a znechucovat každou další vteřinou, jež uplyne, přesto jsem ho dokoukal, jen abych se ujistil, že tomu tak opravdu je. Bylo. K mé smůle.

 

Začněme třeba ultraslabým scénářem, postrádajícím jakoukoliv stopu originality, operujícím s dementními, hloupými a velmi nesympatickými postavami a hlavně zápletkou, která postrádá to hlavní – motiv. Film v podstatě postrádá děj, je jen slepencem několika tu velmi špatných, tu nudných, tu zcela neuvěřitelných (ve smyslu logiky, dějovosti a vůbec existence daného jevu) scén, jež mají dláždit cestu vedoucí do nikam, tedy vlastně k naprosto „nečekanému a bombovnímu zvratu“, z něhož jsme se zřejmě všichni měli posadit na zadek. Tvůrcům při jejich genialitě zřejmě nedošlo, že valná většina diváků a divaček při tom již sedět bude a z křesel a sedaček kvůli tomu rozhodně padat nebudou. Příběh samotný pak ve své neoriginalitě a klišovitosti spíše prudí a ani se nepokouší vzbudit v nás jakési dojmy, pocity a (ne)sympatie k jednotlivým postavám. A to ani k titulní Mandy Lane. Tedy vlastně jeden pocit z toho mít budete. Kromě znechucení ještě budete celý film přemýšlet, proč po té Mandy všichni pasou, když, odhlédneme-li od jejího vzhledu, prostě… prostě nic.

 

Když už jsme u těch postav, větší stádo tupých hovad jsem už dlouho neviděl. Kromě toho, že scénáristé postavám vtisknou ty nejkýčovitější, nejvšednější a nejčítankovější charaktery (huličský pohodář, naprosto přebujele sebevědomý blbec, jež si myslí, že je neodolatelný, citlivý černoch, který do celé party naprosto evidentně nezapadá, a je s podivem, že se s podobnými lidmi vůbec baví a jede s nimi někam na chatu, a abychom přešli k té komičtější stránce, dvě holky, které zřejmě nezajímá nic jiného než sex, z nichž jedna se té druhé – naprosto neopodstatněně – neustále směje že je tlustá a na oplátku to od ní schytává za své nevyholené ohanbí, no prostě švanda k popukání, obzvláště je-li vám více než dvacet), ještě je donutí chovat se, projevovat a jednat naprosto hloupě, nelogicky a stupidně.

 Asi by neměl mít rád Mandy Lane.

Za všechny jen dva příklady. Jedna z dívek chce opíchat jednoho z kluků, hned na začátku filmu dokonce pronese, že se o to POKOUŠÍ (sic!) již delší dobu. Jenže si ho celý film nevšímá a ani sebemenším náznakem tento svůj úmysl neprojeví. Navíc je to holka a chce kluka, který by evidentně osouložil i opici, jen kdyby se na něj hezky usmála a zavrtěla zadkem. O tom, že si každý z kluků myslí, že to bude zrovna on, koho Mandy pustí do svých kalhotek (ta neotřesitelná jistota u každého z nich mě fakt drtila) a že mu k tomu stačí jen si k ní přisednout a lakonicky prohodit něco ve stylu: „Co kdybychom si zapíchali!“, je snad až škoda slov, protože ono to ani nepobaví. Ale možná jsem na ten film jen už moc starý a mé logické vnímání se pohybuje (naštěstí) v jiných (ne tak přízemních) sférách.

 

Mým osobním negativem je pak věc, která se už pomalu stává samozřejmou – nejhezčí a nejsympatičtější postava umírá jako první. Což je u filmu, který tímto faktem přišel o tu jednu jedinou věc, která mě na něm alespoň trošičku zajímala, dost velké mínus. Za ten největší průser filmu ovšem považuji fakt, že identitu vraha (věc, na jejíž neznalosti, respektive postupném odhalování, je podobný žánr postaven, je jeho alfou a omegou) odhalí takřka hned, snad po první vraždě.

 To je gore!

Ještě k tomu ději. První půlka filmu je jen a pouze tou nejstupidnější teenagerovskou komedií, jenže bez sebemenší stopy humoru. A když dojde konečně na krev, s kvalitou filmu to nijak nehne. Abych to shrnul – kecy o sexu, drogy, chlast a vrah, kterým jsem chtěl být já sám, abych ty stupidní postavy s radostí a zadostiučiněním pomasakroval. A věřte, že bych se vyřádil mnohem lépe, než ten patlal z filmu. Ani to prostě k alespoň trochu dobrému filmu nestačí. 

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář