Vymítač ďábla: Zrození (2004)

40%
Tak takhle se zrodil démon, který dlouhodobě trápil otce Merrina!

Vymítač ďábla: Zrození

Exorcist: The Beginning

USA, 2004, 114 minut

 

Režie: Renny Harlin

Scénář: William Wisher Jr., Caleb Carr a Alexi Hawley podle původního scénáře Williama Petera Blattyho

Hrají:

Stellan Skarsgård (Otec Merrin)

Izabella Scorupco (Sarah)

James D'Arcy (Otec Francis)

Remy Sweeney (Joseph)

 

„Vymítač ďábla“ je poměrně vděčný film, protože skvěle prezentoval, že je možné natočit výborný snímek o tom, jak se vymítá démon. Takový snímek byl děsivý, hnusný a těžko se na něj zapomíná. Bohužel tvůrci, kteří ve Friedkinově odkazu pokračují, asi trochu pozapomněli na to, že je potřeba mít nějaký pořádný nosný příběh, který by stálo za to vyprávět a který by chtěli diváci vidět.

 Kněz musí kopat i hroby.

Ono v Hollywoodu mnohdy stačí spolehnout se na kořeny. Když něco fungovalo před desítkami let a pořád je to hodně oblíbené, je to samo o sobě docela dobrá reklama pro to, aby se natočilo nějaké pokračování nebo nějaký ten remake. „Vymítač ďábla: Zrození“, jak sám snímek napovídá, je film o tom, jak se zlo zrodilo. Tento film byl pak ještě o rok později následován filmem Pod nadvládou zla, který jsem viděl ještě dříve než tento film. Z hlediska nějaké mytologie je to celkem jedno.

 Na hyeny muselo dojít.

Renny Harlin s námi rozehrává hru, která není úplně zlá, přece jen je vidět, že tu byla snaha o ukotvení příběhu v historii, o budování mýtu, ale ten mýtus je budován s příliš dlouhou stopáží a s postavami, které nejsou až tak sympatické. Stellan Skarsgård a Izabella Scorupco jsou příjemnou výjimkou, také na nich film stojí, ale celkové směřování i ty jejich charaktery stejně celkem upozadí a vy se jen nudíte u toho, co následuje. Něco, co se až zběsile snaží být prequelem ke slavnému filmu.

 Knězi útočí.

Snímku „Vymítač ďábla: Zrození“ celkem pomáhá, že se odehrává v Egyptě, ale úplně to nestačí. Je tu pár dobrých scén, které jsou napínavé, ale aby tu bylo něco, co by mě skutečně vyděsilo, to nikoli. Scéna s hyenami k tomu má asi nejblíže. Nejvíce mě zklamala poslední pasáž, kde by mělo dojít k nějakému vymítání. Je to až moc rádoby akční, a to, co se zde děje mě nedokázalo vtáhnout. S těmi postavami jsem nesouzněl.

 Krásná scéna.

„Vymítač ďábla: Zrození“ je pro mě prostě jen něco, co navazuje na skvělý film a ne až tak výbornou sérii, a buduje si vlastní mýtus, který pravda není úplně špatný a funguje. Bohužel propojování s druhou světovou válkou mi v tomhle případě přišlo hodně samoúčelné a děj by se bez toho v podstatě obešel. Jen ta Stellanova postava tím alespoň dostává další rozměr a otec Merrin tak zůstává tím nejzajímavějším.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář