Zánik domu Usherů (1960)

75%
Vincent Price a jedna z jeho dalších klasických rolí ve filmu "Zánik domu Usherů", který byl natočen podle klasického díla Edgara Allana Poa.

 

Zánik domu Usherů

House of Usher

USA, 1960, 79 minut

 

Režie: Roger Corman

Scénář: Richard Matheson podle příběhu Edgara Allana Poa

Hrají:

Vincent Price (Roderick Usher)

Mark Damon (Philip Winthrop)

Myrna Fahey (Madeline Usher)

Harry Ellerbe (Bristol)

 

Roger Corman, Vincent Price a Edgar Allan Poe je trojice, která se nikdy nemohla společně setkat, ale přesto je spojuje velkolepé dílo, které je důležitým obdobím amerického hororu. Roger Corman se rozhodl, že bude adaptovat Poovo dílo a k filmům přizval Vincenta Price jako hlavní hvězdu, a to hvězdu v plném smyslu slova. Vincent Price dokazuje, že je velkým hercem a že skutečnost, že hrál v hororových filmech, nijak nesnižuje jeho schopnosti. Abych ještě doplnil ta velká jména, musím zmínit, že autorem scénáře je Richard Matheson, Cormanův častý spolupracovník, ale hlavně skvělý spisovatel, který stojí například za románem Já, legenda.

Nekecám, to blonďaté je Vincent Price.

Dílo Edgara Allana Poa není jednoduché na zadaptování, mnohdy je spíše obrazové než dějové, ale hlavně je velmi těžké zachytit prostředí a dobu. Kdyby se měly jeho horory natáčet moderně, patrně by z toho vzešlo něco, co by nebylo úplně to pravé ořechové, ale Corman zvolil styl minimalistický, vytvořil si vlastní prostředí, které je velmi podobné jak pro „Zánik domu Usherů“, tak například i pro snímky Maska rudé smrti a Jáma a kyvadlo. Osamění, několik málo postav, tajemný příběh, nejasnosti, tohle všechno zdobí film, který může dnes vypadat zastarale, ale přitom má stále skvělou atmosféru.

I blond je impozantní.

Dílo Edgara Allana Poa je samo o sobě geniální a Cormanovi se podařilo jej výtečně přenést do filmové podoby. „Zánik domu Usherů“ je dějově slabým filmem, ale přesto je naplněný natolik, aby divák neusínal, ale užil si jej až do konce. Philip přijíždí do domu Usherů, aby zde naplnil zasnoubení, které uzavřel s Madeline. Již jeho příjezd je ale spojen s chladným přijetím a podivnými požadavky, jako aby si zul boty, což není na takovém panství rozhodně zvykem. Záhy se seznamuje s Roderickem Usherem, kterého ztvárnila legenda Price.

Okouzlující hostitel.

Vincent Price si opět zahrál roli, která není prvoplánově kladná, ale není ani prvoplánově záporná. Jednoduše hraje postavu, která není černá nebo bílá, ale má něco z obou stran spektra. Záleží, jak se na něj díváme. Jestli jako na šílence, který ničí svou sestru anebo jako na muže, který musel přistoupit ke krutým opatřením, aby se smířil s osudem. Pricův Roderick je silnou postavou, stejně jako princ Prospero z „Masky rudé smrti“, ale má více slabin, více se trápí, jen to na sobě nedává hned znát.

Příjemná rodinná sešlost? Zdánlivě.

Šílenství se v domě Usherů stupňuje s tím, jak se dům otřásá, a jen můžeme přemýšlet, jak tragicky to asi všechno skončí. „Zánik domu Usherů“ je přesně tím hororem, který ocení fanoušci, jež nedychtí po krvi, ale chtějí něco trochu silnějšího, kde se dbá na atmosféru a na postupné propadání se hlouběji a hlouběji do temnoty. Roger Corman natočil skvělé filmy podle Edgara Allana Poa a já jsem si jistý, že „Zánik domu Usherů“ není tím posledním, který se na Necronomiconu objeví, protože tyhle filmy mě prostě baví. Price je Price a Corman dokáže skvěle vystavět i jednoduchý příběh.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy


Přidat komentář