Zombieland (2009)

85%
"Zombieland" byl pro mě jedním z filmů roku 2009. Rozhodně jedna z nejlepších hororových komedií poslední doby se skvělým obsazením i černým humorem.

 

Zombieland

Zombieland

USA, 2009, 88 minut

 

Režie: Ruben Fleischer

Scénář: Rhett Reese a Paul Wernick

Hrají:

Jesse Eisenberg (Columbus)

Woody Harrelson (Tallahassee)

Emma Stone (Wichita)

Abigail Breslin (Little Rock)

 

Hororová komedie, to je artikl, který se může dobře prodat, může se stát kultovním – jako třeba Braindead, anebo prostě zapadne a na film se zapomene – kdo si za pár let vzpomene na film ZMD: Zombies of Mass Destruction? Hororové komedie se ale mohou stát klasikou žánru. A přesně tohle si myslím o „Zombielandu“. Má všechno, co by hororová komedie měla mít. Pořádný drive, hororový námět, takové gore, že by se ani Savini nemusel stydět, kdyby dělal digitální triky, zajímavé hrdiny a samozřejmě také kupu hodně černého a hodně dobrého humoru.

No není sladká? Doslova princeznička.

Pro mě osobně vznikly za dva roky pouze dvě hororové komedie, které skutečně stojí za to a které si budou diváci pamatovat. Tím prvním je kanadský Tucker a Dale vs. Zlo, tím druhým pak právě „Zombieland“. Konkurencí jim může být snad jedině norský Mrtvý sníh, který je také velmi povedeným filmem. „Zombieland“ je skvělý v tom, že přišel naprosto nenápadně, dokonce se objevil i v našich kinech a já jsem velmi rád, že jsem měl to štěstí ho právě v kině vidět. Byl to zážitek k nezaplacení. Tohle je prostě film, který se povedl. A co na tom, že se člověk směje v kině sám? Možná i proto, že tam sám sedí.

Tomu se říká spolupráce.

Velmi silnou stránkou snímku je, že disponoval skvělými herci. Jesse Eisenberg byl vycházející hvězdou a má právě ten správný, trochu nerdovský obličej. Woody Harrelson zase jednou ukázal, že umí zahrát správného drsňáka, navíc trochu pitomce. A tihle dva si prostě skvěle sedli. Ještě se k nim přidaly dvě dívky, ale jejich role není tak velká, i když obě jsou pro příběh důležité. No a nakonec nesmí zapomenout na to, že zde zásadní cameo obstaral Bill Murray – role parádní, jedna z těch, na které prostě nezapomenete.

Nemesis, která si nechává své vystoupení na závěr.

Svět stihla zombie apokalypsa. Nic nového, ale právě v takovém světě se „Zombieland“, jak už název sám napovídá, odehrává. Ale kromě toho, že má skvělé herce, má také výtečný scénář, který je opravdu propracovaný. Úvod, to je doslova pastva pro oči fanoušků hororu a především fanoušků gore. A jestli snesete hodně, tak se zasmějete. Anebo budete tak znechuceni, že na scénu se ženou, co vylétla předním sklem auta a projela se obličejem po asfaltu, stejně nezapomenete. Ne, příběh není dokonalý, ale scénář, pokud se týká dialogů, to naprosto vynahrazuje. Tolik vtipů v jednom filmu se skutečně dlouho nepovedlo. A hrdinové vám budou sympatičtí, i když to nejsou žádní géniové. Asi stejně jako v Tucker a Dale vs. Zlo.

Celá parta pohromadě.

V kuloárech se hovoří o tom, že se natočí i dvojka. Já rozhodně nejsem proti, když se zachovají postavy a jednoduchost příběhu, stejně tak zůstanou vtipy a brutalita. Tohle k zombie hororům patří. Sice se už asi nepotkáme se zombie klaunem ani s Billem Murrayem, ale i tak bychom se mohli dočkat něčeho, co na plátnech jen tak nevidíme. I díky tomuhle ožil zájem o zombie horory a můžeme se jen dohadovat, jestli zase jednou vznikne film, který by se mohl alespoň trochu přiblížit „Noci oživlých mrtvol“.

 

Hodnocení: 85%

Hororové filmy (zombie, gore, survival, děti, komedie)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář