Bram Stoker

Oživil legendu a stál u zrodu oblíbenosti upírů. Bram Stoker je známý především díky Drákulovi, ale za svůj život napsat osmnáct knih a nejen "Drákula" patří mezi ty hororové.

Celým jménem Abraham Stoker se narodil 8. listopadu 1847 v Dublinu. Už od malička mu všichni říkali Bram, a tohle jménu mu zůstalo i jako jeho umělecký pseudonym. Až do sedmi let byl churavé dítě, prakticky upoutané na lůžko. Místo hraní si se sourozenci proto spíš seděl a poslouchal příběhy, které mu vyprávěla matka Charlotte. Zajímal ho irský folklór včetně příběhů o bubácích a upírech, ale došlo i na historii, kde ho zaujalo matčino vyprávění o epidemii cholery v roce 1832. V pozdějších letech byl seznámen nejen s irskými pověstmi, ale také s egyptskými, babylonskými a dokonce i s alchymií.

Po nástupu do školy se rychle z nemocného Brama stal zdravý kluk a dokonce i excelentní sportovec. Studoval na Dublinské univerzitě a vystudoval historii, literaturu a fyziku. Po škole začal pracovat jako úředník, ale taková práce ho moc netěšila. Místo toho se dal na kariéru novináře a divadelního kritika a dokonce v roce 1874 založil umělecký klub. Díky divadlu se v roce 1876 seznámil s Henry Irvingem, který se stal Bramovým dlouholetým přítelem. V téhle době už taky psal krátké povídky jako třeba „Crystal Cup“ a „The Chain of Destiny“.

 

Bram Stoker

 

Tahle léta Bramova života se ukázala jako velmi plodná. Brzy se seznámil se svou nastávající Florence Balcombe, která se chtěla stát herečkou. V roce 1878 mu Irving nabídl práci v Londýně, kde měl Bram pracovat jako jeho tajemník. Na začátku prosince toho roku si vzal Florence a ke konci měsíce se přestěhovali do Londýna, aby mohl přijmout nabízenou práci. V této době se také seznámil s Oscarem Wildem, sirem Arthurem Conanem Doylem a Williamem Butlerem Yeatsem.

 

Bram Stoker

 

Díky divadlu se dostal do vyšší společnosti viktoriánského Londýna. V době práce pro divadlo taky konečně začal psát romány. Kromě pár literatur faktu, napsal v roce 1890 knihu „The Snake’s Pass“. Ve stejném roce navštívil město Whitby, které mu bylo inspirací pro román „Dracula“. Dalším důležitým prvkem pro stavbu románu bylo Bramovo setkání s maďarským cestovatelem Árminem Vámbérym, který mu vyprávěl tajemné historky z Karpat. Bram "Draculu" vydal v roce 1897 a dodnes zůstává jeho nejznámějším dílem.

 

Bram Stoker

 

Napsal také další dvě hororové knihy a to „The Lady of the Shroud“ (česky „Dáma v rubáši“) v roce 1909 a „The Lair of the White Worm“ (česky „Hadí zámek“) v roce 1911. Druhá zmíněná kniha byla zfilmovaná v roce 1988 pod stejným jménem (česky Doupě bílého červa) a stala se kultovní záležitostí. Kolem samotné knihy byly také problémy, když její vydavatelé velmi zkrátili její druhé vydání z roku 1925, a spousta kritiků si stěžovala, že takhle příběh není konzistentní a nedává smysl.

Bram Stoker zemřel 20. dubna v roce 1912. O dva roky později jeho žena Florence vydala sborník krátkých povídek „Dracula’s Guest and Other Weird Stories“ (česky „Drákulův host a jiné povídky“). Když v roce 1922 vyšel film „Nosferatu“, začala se Florence soudit o autorská práva, protože je filmařům neposkytla. V roce 1925 spor vyhrála a žádala, aby byl film stažen a veškeré kopie zničeny. Naštěstí nějaké kopie přežily, a tak zůstává filmovou klasikou dodnes, a to i s mnohými dalšími adaptacemi.

Spisovatelé (upíři, příšery, mysteriózní)


Přidat komentář