Černočerná tma

90%
Stephen King nám do jedné knihy naservíroval čtyři brilantní novely. Zrůdy se ukrývají v nás a ne ve skříních...

Černočerná tma

Stephen King - Full Dark, No Stars

 

Originální vydání: 2010

 

České vydání: 2011, Beta-Dobrovský, Praha

 

Předklad vydání: Linda Bartošková

 

V dubnu 2010 se na oficiálních webových stránkách Stephena Kinga objevily první střípky připravované sbírky. V listopadu téhož roku kniha vyšla a sklidila mimořádný úspěch. Král (nejen) hororu si svůj trůn pečlivě uhlídal, to tedy ano. Nejen obyčejní čtenáři měli při čtení husí kůži, ale i kritici, neboť "Černočerná tma" vyhrála Bram Stoker Award za nejlepší hororovou sbírku. Kromě toho se King dočkal v roce 2011 i nominace na British Fantasy Award.

 

Je to již třetí kniha, do které King vložil čtyři novely. V roce 1982 to byla kniha "Čtyři roční doby", ve které se mimochodem objevila - nedokáži slovy vyjádřit, jak výjimečná a úžasná novela to byla - "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank", podle níž byl natočen fenomenální film "Vykoupení z věznice Shawshank". O osm let později se v knihkupectvích objevila kniha "Čtyři po půlnoci", jež u nás vyšla - prazvláštně - ve dvou dílech. 

 

"Černočerná tma" má 326 stran a obsahuje novely "1922" (115 stran), "Velký řidič" (96 sstran), "Prodlužování času" (29 stran), "Dobré manželství" (70 stran) a na konci nechybí doslov. Než se člověk začte do první novely "1922", všimne si věnování "Pro Tabby. Stále.", které patří jeho ženě, mimochodem.

 

Čtyři příběhy nám ukáží, jaké zlé, kruté a zkažené cizince dokážeme v sobě najít...

 

 

1922

 

Název novely napovídá, že se děj odehrává v roce 1922, a to v Hemingford Home, Nebrasce. Znalci Kinga tohle místo znají například z knih jako jsou "Svědectví" nebo To. King rád propojuje, ať už místa či postavy mezi svými knihami ("Temná věž" mluví za vše). Čteme doznání (dopis) farmáře Wilfreda Jamese, jenž se přiznává k brutální vraždě své manželky. Nejen, že nám popisuje jak vraždu plánoval, ale i jak ji spáchal. Opravdu brutální pasáž, četlo se to velice špatně (ale stejně jsem si četbu užíval). Také nám popisuje tragický osud syna, kterého do vraždy zapojuje taky. Jde o to, že manželka chce farmu prodat a to hrdému farmářovi Willfredovi přece nemůže udělat. Syn farmu taky miluje, a proto se docela snadno nechá zmanipulovat otcem, jenž navrhuje, že nejlepší bude, když jeho matku zabiji. Avšak svědomí porazit nelze, a tak pomalu a jistě si kráčí pro své hříšníky...

 

Opravdu brutální příběh o tom, že jedna vražda může nezkušeným vrahům zničit životy.

 

Tato novela byla dokonce nominována na British Fantasy Award za nejlepší novelu roku 2011. Osobně ji jako nejlepší novelu celé knihy považuji i já. Příběhově je totiž nejpoutavější.

 

Hodnocení: 95 %

 

 

Velký řidič

 

Opět se setkáváme s krutostí na ženách. Je to King, nenaděláme nic. Sledujeme nelítostný osud spisovatelky Tess, jež unikne o vlásek smrti. Tess dává na radu starší dámy a jede starou cestou, kde ale už čeká její noční můra. Jakmile se doma vzpamatuje, rozhodne se, že vezme zákon do svých rukou a velkého, smradlavého násilníka zabije. Zahraje si na detektivku, o kterých píše ve svých knihách a kriminálníka najde.

 

Vžijte se do její role: Jste slavná spisovatelka a jste znásilněna. Řeknete to, aby se o tom mluvilo dalších deset let? Vaše jméno bude zabahněné a možná tak i vaše kariéra. Navíc vám pořád bude trauma připomínáno. Co uděláte? Správně. V tichosti se pomstíte.

 

V roce 2014 byl na motivy této novely natočen stejnojmenný televizní film. 

 

Hodnocení: 85%

 

 

Černočerná tma

 

Prodlužování času

 

Tak krátké, ale tak působivé. Novela, jež poukazuje na jednu z nejhorších lidských vlastností - závist. Ocitáme se v Derry, Maine (zas a znovu), kde hlavní postava Dave Streeter má rakovinu a celkově život na houby. Jednoho večera tak - jednoduše řečeno - zaprodá svou duši ďáblu (tajuplnému obchodníkovi Tanasovi - v jeho jméně se ukrývá slovo Satan). Ďábel nabízí Daveovi 15 let života navíc za to, že mu každý přežitý rok pošle 15 % ze své výplaty. Navíc jeho nemoc přepošle na člověka, kterého Dave upřímně nenávidí. Tím člověkem není nepřítel, ale nejlepší kamarád z dětství, jenž v životě má prostě ve všem štěstí a to Davea doslova sere, až ho ta proklatá závist přivádí k upřímné nenávisti. Daveovi se mění život k lepšímu, zatímco kamarádovi ho bortí.

 

Co myslíte, bude mít Dave někdy dost a přestane si přát lepší a lepší život, víc a víc věcí? Otevřený závěr nás čtenáře donutí přemýšlet a domýšlet si, což oproti ostatním třem novelám, kde závěry jsou dostatečně ukončené, je překvapivé.

 

Tahle novela je těsňoučko za "1922" tou nejlepší v mém osobním seznamu, protože, ač jsou zde prvky sci-fi, pointa je zatraceně reálně děsivá.

 

Hodnocení: 95 %

 

 

Dobré manželství

 

Stejnojmenný film A Good Marriage z roku 2014 na motivy této novely se nevyvedl, jelikož strašně nudil. To se ale o knižní podobě říct nedá! Strhující příběh inspirovaný skutečnými událostmi (jak se dovídáme v doslovu). Po 25 letech dobrého manželství nachází manželka náhodou v garáži krabičku, ve které jsou občanské průkazy či řidičáky žen. Po brouzdání na internetu nachází zdrcující fakta - ženy jsou obětmi sériového vraha. Tím vrahem je po celou dobu jejich manželství její partner Bob. Co dělat po takovém zjištění? Zda se hlavní hrdinka Darcy zachová správně, posoudíte sami.

 

Dech beroucí psychologický thriller, jenž je v mém hodnocení těsňoučko za novelou "Prodlužování času". 

 

Když se řekne "Dobré manželství" už si bohužel nevybavíte jenom skvělou novelu, ale i nemastný a neslaný film. Jaká škoda.

 

Nedávno jsem se dočetl, že dcera skutečného vraha zkritizovala Stephena Kinga za to, že jejího otce a celou její rodinu tímto příběhem nežádaně zviditelnil. Taky řekla, že už nikdy nevezme Kingovu knihu do ruky.

 

Hodnocení: 90%

 

 

V doslovu King přiznává, že se mu místy brutální scény psaly špatně, nebo vzpomíná na čtení románu "1984" od George Orwella, když mu bylo 13 let a taky na dobu, kdy jako vysokoškolák začal psát "Dlouhý pochod". Také se dovídáme, kde bral náměty na novely. 

 

Je úsměvné si po dočtení knihy znovu přečíst věnování.

 

K tomu aby nás opět pořádně vyděsil nepotřebuje nadpřirozené bytosti, nýbrž obyčejné lidi a jejich skryté zlo, které je zřejmě v každém z nás. King nám skrze těmihle hrůzostrašnými příběhy radí, že nemáme věřit nikomu. Děkujeme, hned se lépe usíná...

Dílo Stephena Kinga (mučení, vrazi, děti, satan, mysteriózní)


Přidat komentář