To (1990)

60%
Ten film není zázrak, ale díky skvělé předloze je to snesitelné.

To

It

USA, 1990, 192 minut

 

Režie: Tommy Lee Wallace

Scénář: Lawrence D. Cohen a Tommy Lee Wallace podle románu Stephena Kinga

Hrají:

Harry Anderson (Richie Tozier)

Dennis Christopher (Eddie Kaspbrak)

Richard Masur (Stanley Uris)

Annette O'Toole (Beverly Marsh)

 

To je pravděpodobně můj nejoblíbenější román od Stephena Kinga, protože tím vlastně koncentroval svou tvorbu. Je zde všechno, co ho zdobilo, je to rozpracováno na obrovském množství stránek, ale funguje to. Jsou zde dvě roviny. Současnost a minulost před třiceti lety, kdy King skvěle dokáže sladit obě časové roviny a obě mají to, co by mít měly. V případě, že jsou vyprávěny dětmi, máte pocit, že skutečně jde o děti, pokud jsou zde dospělí, ráz se částečně mění, což je třeba.

 Klaun si chce jen hrát.

V románu jsou nádherně načrtnuty, rozpracovány a zachovány různé charaktery jednotlivých postav a musím říct, že tohle je prvek, který se podařilo udržet i pro filmové zpracování. Vidíte postavy, které lze od sebe odlišit, a to nejen tím, že vypadají jinak, ale proto, že se chovají jinak, mají vlastní podstatu, která se navzájem liší. V knize se to však přece jen podařilo rozpracovat mnohem lépe a ty postavy vás dokázaly chytnout a nepustit. Tohle se v případě snímku až tak moc neděje. Navíc je docela škoda, že tu není více herců, kteří by vám něco řekli, kteří by vám byli povědomí.

 Mluvící hlavy nemá nikdo rád.

Abych se ale vůbec dostal k příběhu. V městě Derry, které je očividně prokleté, protože King tam zasadil více příběhů, podobně jako do Castle Rocku, došlo k vraždě malého chlapce. Jeho sourozenec a další třídní odpadlíci zjišťují, že v Derry je toho mnohem víc, co se děje pod povrchem, ale oni jsou jediní, kdo to vidí. Všechno zlo je pak propojeno postavou klauna Pennywise, což je jedna z nejhnusnějších postav, jaké jsem kdy viděl. Klauny jsem neměl rád nikdy, ale od doby, co jsem četl To, je opravdu nesnáším, protože z nich jde strach. Z každého, který si na sebe napatlá ten bílý mejkap.

 Hezká vzpomínka.

Pennywise je zlo, které mohou podle všeho odstranit právě jen děti. Jenže pak zde sledujeme ještě současnou rovinu, kdy děti hodně zestárly, jsou z nich dospělí lidé, každý má svůj osud a ani v jednom případě to není úplné štěstí. Něco tomu chce, aby se znovu spojily. Něco, co zabránilo tomu, aby Pennywise skutečně před třiceti lety zničily. I ve filmu jsou obě roviny provázány opravdu velmi dobře a daří se jim udržet napětí a celkově příběh gradovat. Bohužel omezení dána televizní produkcí jsou zde znát. Tenhle příběh by si zasloužil mnohem drsnější pojetí.

 Už se sám trochu nudí.

Ne, film To určitě není tak skvělým počinem jako Kingova kniha. Ať už za to může televizní produkce, anebo prostě tvůrci, To je jen odvarem skvělého románu. Ano, zadaptováno je to relativně dobře, Tim Curry je jako Pennywise naprosto dokonalý, ale film není schopen diváka skutečně vyděsit. Bylo jasné, že některé scény bude nutné vypustit, ale právě tím film hodně ztrácí. Jako adaptace je to dobré, ale jen dobré. Tahle kniha by si zasloužila něco silnějšího.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery, béčka, děti)


Přidat komentář